1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Fum de la motor si tacanit

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de MAXYMUSS, 22 Noi 2016.

  1. MAXYMUSS 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2016
    Mesaje:
    2
    Locație:
    Ploiesti
    Salut , am o skoda octavia 2 1.9 tdi bxe , 200000 km, ambreajul are 10000 km , nivelul de ulei este ok , aseara am mers cu ea putin mai "sportiv" 80-140 cam 30 km , aproape de casa am simtit un miros de ars si incins , am ajuns acasa si am observat ca iese fum de la motor si un tacanit ( nu parea sa fie de la role si nu prea avea cum pentru ca sunt noi ) am bagat masina in curte si dupa cam 30 de secunde nu se mai auzea tacanitul , turbina intra si iesea frumos din sarcina , fum nu scotea (toba si buson de ulei) , de la ce poate fi ? sa piarda ulei pe undeva sau de la pompa ?
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Noi 2016
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Verifca vizual sa nu ai vreo scurgere de ulei sau alte lichide care sa ajunga in zona evacuarii . Posibil sa se scurga ceva pe galerie si fiind temperatura foarte mare sa se arda , de unde si mirosul .
     
  3. MAXYMUSS 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2016
    Mesaje:
    2
    Locație:
    Ploiesti
    Am gasit problema era spart furtunul de la intercooler , mersi de ajutor !
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare