1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Discuri frana

Discuție în 'Intretinere' creată de jerry, 24 Iul 2008.

  1. jerry 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2008
    Mesaje:
    2
    schimb discurile foarte des (doar fata - pe spate e cu tamburi).
    la service spun ca se ovalizeaza dar nu cauta cauza . prefera sa le schimbe . am schimbat si 3 seturi intr-o luna (cu tot cu placute). care ar fi cauza ?
     
  2. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Ce model,motorizare ? ................
     
  3. Zoli 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2009
    Mesaje:
    11
    Sunt originale discurile de frana? E cam ciudat . Cum se manifesta defectiunea? 3 seturi intr-o luna e batator la ochi . Asa ceva n-am auzit de cand sunt eu . Ori e greseala de montaj,ori e defect de material , ori ai tambur ovalizat si ei nu isi dau seama .
     
  4. MicuTZu83

    MicuTZu83 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Mesaje:
    68
    Locație:
    CRAIOVA
    ce treaba are tamburul cu discurile de frana? adica fata cu spatele?
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Noi 2009
  5. dragos_c 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Mesaje:
    18
    Locație:
    Iasi
    Buna ziua,

    Nu stiu daca aici trebuie sa intreb, dar pana la urma voi intreba. Am si eu o skoda superb 1.9 tdi 130 cp cutie automata din 2006 asi vrea sa stiu ce fel de discuri de frana imi trebuie, cat costa si de unde le iau? In rest numai de bine sunt foarte incantat de masina.

    O zi buna!
     
  6. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Cred ca cel mai sigur vei afla de la reprezentanta sau de la magazinele de piese auto, dupa seria de motor si nr de sasiu. Un email sau telefon si afli ce vrei, si preturi si detalii.
    Poti sa te orientezi si pe site-ul autokarma.

    Parte montare fata Tip disc frâna ventilat Diametru 288 mm Grosime disc frana 25 mm Grosime minima 23 mm Înaltime 46,2 mm Diametru asezare gauri 68 mm Nr. gauri 5 Rezistenta la tractiune 11 N/mm
    PREMIER High Carbon

    Preturi de la 232 ron setul de discuri pentru fata, insa depinde si pe cat ai jantele...
     
    Ultima editare: 5 Oct 2011
  7. dragos_c 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Mesaje:
    18
    Locație:
    Iasi
    Buna,

    Ar fi mai bune discurile ventilate sau cele "pline", tot intreb pt ca am gasit de ambele feluri si nu stiu de care sa cumpar.

    O zi buna!

    Jantele sunt de 16.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Oct 2011
  8. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Discurile pline sau ventilate au aceeasi capacitate de franare , diferenta facandu-se doar la temperaturi mai inalte a discurilor , cele ventilate avand un beneficiu net prin racirea ventilata a fetelor de franare.Sistemele de franare cu disc plin vs. ventilat sunt diferite.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Dec 2011
  9. tucs88

    tucs88 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2012
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Deva-Timisoara
    Salutare!
    Stie careva care e dimensiunea discurilor de frana pentru fata la o skoda octavia II fl 1,6 tdi
     
  10. Acer.Ginu 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Mesaje:
    9
    Locație:
    Bucuresti
    Sistem franare, alegere brand.

    Salutare. Ce brand-uri sugerati pentru inlocuirea sistemului de franare? (discuri, respectiv placute de frana). Eu unul am in vedere marcile trw, respectiv ferodo, dar sunt deschis la sugestii asupra altor marci care au un raport calitate/pret bun.
     
  11. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.630
    Locație:
    Bucuresti
    Ate power disc si ate ceramic.
     
  12. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Eu am pus ate power disc cu ate normal
     
    cosminel24 și alexhan apreciază asta.
  13. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Am sa-mi permit sa activez acest topic deoarece intentionez sa inlocuiesc discurile de frana pe fata (au inceput sa-mi apara vibratii la franare semn de ovalizare) la Skobita si din cate m-am documentat exista o rata f. mare de probleme cu toate discurile indiferent de producator. Mentionez ca si eu am avut astfel de probleme la un BMW odata cu inlociuirea discurilor si placutelor la toate 4 rotile cu marca TRW dupa un parcurs de cca. 8.000-10.00o km. (Nu tin minte cu exactitate ptr. ca se intampla in urma cu vreo 4 ani.) Acum voi achizitiona discuri si placute originale VW ptr. Skobita. Astfel ca propun ca toti membri care inlocuiesc sau au inlocuit discurile si mai au documente justificative de achizitionare si de inlocuire a acestora sa posteze poze cu acestea (pot acoperi zona beneficiarului si a executantului daca doresc sa pastreze anonimatul) si sa faca o recenzie cat mai exacta cu nr. de km. parcursi pana la ovalizarea discurilor. Pentru ca discutii de acest fel exista pe toate forumurile de profil ma gandesc f. serios sa facem o sesizare catre autoritatea competenta vizavi de aceasta problema care tine de siguranta noastra a tuturor, dupa ce adunam mai multe date care pot fi folosite in acest sens. Stim ca piesele de schimb in general sunt de o calitate indoielnica si/sau contrafacute, dar vizavi de sistemul de franare personal consider ca e total nefiresc sa acceptam aceasta situatie care ne pune viata in pericol noua dar si a celor din jurul nostru. Producatorii si comerciantii de astfel de piese ar trebui sa fie mai seriosi la capitolul calitate.

    Vreau sa atrag atentia tuturor celor care inlocuiti discurile de frana pe viitor sa tineti cont de cateva aspecte f. importante:
    - cand inlocuiti discurile de frana montati neaparat si placute de frana noi. Este recomandat sa folositi acelasi producator ptr. ambele.
    - cand se monteaza noile discuri de frana e obligatoriu verificarea jocurilor, planeitatii si ovalitatea butucilor. Mai exact se verifica jocurile rulmentiolr, se curata suprafata de contact a butucului cu discul de frana cu o perie de sarma si cu un ceas comparator se verifica ovalitatea si bataia butucului. Nu montati dicul nou pe un butuc cu probleme!
    - verificati si ungeti cu vaselina speciala (ptr. temperaturi inalte) culisantele si pistonul din etrier (verificati garnitura de mizerie sa fie intacta). Culisantele se curata cu perie de sarma (cel mai bine se inlocuiesc) si apoi se ung cu vaselina. Pistonul etrierului se verifica sa nu fie blocat sau sa mearga f. greu. Se curata eventualele mizerii de pe garnitura cu atentie mare sa nu o rupeti si verificati vizual sa nu existe urme de scurgeri de lichid de frana.
    - nu mai lasati pe nimeni sa va stranga suruburile de la roti cu pistolul pneumatic!!! Solicitati sa stranga suruburile rotilor cu cheie dinamometrica reglata ptr. asta. Curatati in interiorul JANTEI suprafata de contact cu discul de frana si suprafata de contact a discului de frana cu geanta, cu o perie de sarma ptr. a nu exista depuneri care modifica planeitatea. Daca pistolul este reglat pe un cuplu f. mare poate deforma iremediabil elemente ale sistemul de franare. Stiu ca multora li se va parea ciudat dar nu uitati ca materialele folosite sunt calculate la minimum necesar (greutate si rezistente) in aceste vremuri.
    - dupa inlocuirea elementelor din sistemul de franare e obligatoriu ca primi 200-500 km. sa nu fortati frana. Adica sa incercati sa franati usor ptr. a nu supraincalzi franele. Lucru care daca e pastrat si pe viitor nu are sa va aduca decat satisfactii.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2018
    cosminel24 apreciază asta.
  14. Lupaescu Constantin

    Lupaescu Constantin 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2018
    Mesaje:
    1
    Eu nu am pus plăcute noi la inlocuirea discurilor pe spate,pe motiv că erau aproape noi și acum regret..nici 2000 km și cand frânez la peste 80 km /h îmi vibrează pedala f tare!!!
     
  15. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Nu va faceti bine ! Discurile se deformeaza pentru ca le puneti pe fuzete deformate . Fuzetele se deformeaza pentru ca prezoanele se strang inegal ( nu la dinamometrica cum trebuie ) la vulcanizari si cand se incing franele filetul trage si deformeaza fuzeta . Dupa ce ai o fuzeta deformata ...deformezi 100 de seturi de discuri daca pur si simplu te incapatanezi sa nu indepartezi cauza .
     
    cosminel24 și Universalis apreciază asta.
  16. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    ATE au tinut 16.000km. fata de TRW care au tinut maxim 10.000km. e ceva.
    Dezamagire totala cu aceste piese de schimb.
     
    cosminel24 apreciază asta.
  17. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Cei care inteleg putina mecanica au clar in minte cum se monteaza discurile de frana. Ei stiu ca toata partea centrala face corp comun cu toata suprafata fuzetei . Practic , si daca doar un disc s-ar deforma si ar bate , in cateva frane , la caldura extrema , ajutate de strangerea diferita a prezoanelor , se vor deforma fuzetele . Legat de rezistenta ....cand cumparati o marca de discuri , cumparati aceeasi marca de placute . Motivul este ca exista un compromis intre duritatea si rezistenta la frictiune a discului , producatorul discurilor va merge pe o solutie cat mai echilibrata a ferodourilor care asigura franarea , facand niste placute care sa nu-i uzeze instantaneu discurile dar in acelasi timp sa aiba si bune caracteristici de franare . Daca pui discuri mai dure si placute mai moi se duc placutele ....daca pui discuri ceva mai moi si placute mai dure , se duc discurile . De aceea , cand puneti discuri de firma , puneti si placute de firma daca bugetul va permite. Daca nu va permiteti , puneti orice , dar este "la ghici " ....poate aveti bafta sa se potriveasca duritatile , poate nu .
     
    Pintiliosul apreciază asta.
  18. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Foarte corect, discuri si placute numai de la acelasi producator.
    Din pacate fiabilitatea acestora este problema de fond.
     
    cosminel24 apreciază asta.
  19. Universalis

    Universalis Silver Member

    Înscris:
    21 Oct 2016
    Mesaje:
    357
    Sunt la al doilea set de discuri cu placute Brembo Max, pe fata, si sunt multumit de ele, nu am probleme, frana este mai eficienta datorita santurilor de pe disc. Nu retin cat am mers cu un set dar cred ca mult mai mult de 16.000 km.
    preview.jpg
     
  20. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    La o utilizare normala , uzura de 1 mm pe suprafata discului este echivalenta unui rulaj de 100.000-150.000 km . Este o metoda " bishnitareasca " de a determina rulajul unei masini .
     
    Universalis apreciază asta.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare