1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Polish - sfat in legatura cu farurile Fabiei !!!

Discuție în 'Intretinere' creată de jamesul, 28 Apr 2009.

  1. pritulescu

    pritulescu 5th Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2010
    Mesaje:
    145
    Locație:
    Bucuresti
    Frumoase faruri are avatarul, sunt telescopice.
    Dacă sunt mătuite în exterior, nu sunt zgâriate prea tare şi dacă ai putere de muncă poţi încerca şi singur cu pastă de dinţi (poate fi cea mai ieftină), şi o cârpă moale (poate fi o şosetă flauşată). Atenţie trebuie să freci până simţi prin cârpă cum se încălzeşte suprafaţa lustruită. Deci este muncă foarte multă din cauza suprafeţei foarte mari şi să nu te aştepţi să arate ca scoase din fabrică.


    "Orice sfat primeşti de-l ceri ori nu, mulţumeşte-i celui ce l-a dat, apoi analizează-l singur şi dacă ajungi la concluzia că-i bun foloseşte-l, dacă nu uită-l."
     
    Ultima editare: 22 Sep 2010
  2. almatadore 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2010
    Mesaje:
    3
    Buna seara la toti ! In primul rand sunt nou pe forum, asa ca va rog sa ma intelegeti, si nu sunt roman, daca comit greseli de gramatica, va rog sa ma intelegeti :p

    Am facut o prostie acum 2 saptamani, dupa o banala schimbare de bec la far pe partea dreapta, am fixat prost capacul de protectie :( Am realizat ca nu am capacul abia dupa 2 saptamani, in urmare farul are ceva praf in interior, nu mult, dar vizibil si deranjant. Ce pot sa fac ?? Exista metode de a indeparta acel praf sau nu ? mentionez ca nici geamul nu este stralucit, dupa 153 mii de km deja are urme de la pietricele.

    Ce pot sa fac ??
     
  3. zuzububu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Mesaje:
    13
    Pacat ca esti cam departe ca te putam ajuta eu in legatura cu polisatul farurilor.
    In legatura cu subiectul acestui topic "daca este sanatos polisatul "

    Este sanatos daca nu il faci mai mult de 4 ori dupa care incet se va duce lacul, acuma depinde si cu ce fel de creme se va face polisul, de cate ori o matuiesti, depinde de mester:), daca va da prea mult la fel va arde stratul de lac, depinde de aparatura, masinile negre sunt cele mai greu de polisat..mai ales cele nemetalizate unde iti tre' aproximativ 9-10 ore lucru ca sa iasa frumos.

    Daca faci un polish profi de asigur ca ramai gura casca la cum va iesi masina mai ales daca la final ii aplici si o ceara buna.
     
  4. DanutSDI1.9 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2011
    Mesaje:
    2
    Buna tuturor si la multi ani !
    Va rog sa ma ajutati cu o recomandare/informatie pentru un polish de faruri in Ploiesti.

    Va multumesc,
     
  5. Emy87

    Emy87 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2013
    Mesaje:
    26
    Locație:
    BUCURESTI
    Dar in Bucuresti: o recomandare, un pret? Multumesc mult!
     
  6. Emy87

    Emy87 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2013
    Mesaje:
    26
    Locație:
    BUCURESTI
  7. ladislau 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Mesaje:
    58
    Locație:
    Brasov
    Am polishat farurile saptamana trecuta la spalatoria auto unde merg de obicei,cu 15 lei bucata...dupa ce la un service auto mi-au cerut 150 de lei !
    Sunt foarte multumit de cum au iesit !
     
  8. Alexandru P.

    Alexandru P. 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2018
    Mesaje:
    16
    Locație:
    Bv - Ro
  9. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Arata bine .
     
  10. Alexandru P.

    Alexandru P. 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2018
    Mesaje:
    16
    Locație:
    Bv - Ro
    Bună seara!
    După 3 ani revin cu un review in legătură cu postul meu de mai sus.
    A rezistat cu brio tratamentul cu Quixx, chiar își merită banii.
    Neprotejate de folie, farurile au rezistat până iarna aceasta.
    Cu ce mi-a rămas din kit am reușit să le fac din nou , dar de data aceasta voi pune și folie care sper sa îmi ajungă zilele astea prin curier.
    Per total am reușit să fac de doua ori farurile cu cantitatea de soluții și accesorii din kit. Am incercat și metoda șervețelelor de la 3M dar am fost nemulțumit fiindcă lasă ceva umbre in urma lor. Eu rămân tot la Quixx. 1 kit, 2 folosiri = 6 ani și asta în condiții în care mașina merge zilnic...
    Atașez și pozele cu înainte/după.
     
  11. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Recomand ca dupa prima corectie de transparenta a farurilor sa fie aplicata folie. Asta pentru ca dupa fiecare operatie grosimea se tot diminueaza si pot aparea microfisuri care se corecteaza muuult mai greu.
    O pereche de folii tine de la 6 luni la 3 ani in functie de stilul de condus. Astfel, pastreaza distanta mai mare fata de masina din fata mai ales pe ploaie. Un alt factor ce agreseaza farurile este spuma activa daca nu este spalata complet (neutralizata).
     
    Alexandru P. apreciază asta.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare