1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Fabia 2003/4

Discuție în 'Manuale' creată de skodaru, 15 Dec 2009.

  1. skodaru 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2009
    Mesaje:
    5
    Salut prieteni!
    Sper să mă puteți ajuta și pe mine. Tocmai am luat în grabă o Fabia benzină, 1200cc, fără să o verific atent! Nu faceți ca mine!. În brief (ungaria) scrie data primei înmatriculări 06.11.2003. Seria șasiu este TMBPW16Y443941956, motor AWY. Din a 8-a cifra de la coadă înțeleg că modelul este 2004.
    Mă interesează Manualul utilizatorului ca să mă lămuresc cu mai multe aspecte. Deși vânzătorul zicea că are ABS, am început să mă îndoiesc pentru că nu se aprinde martorul din bord. După ceva documentații găsite pe site am dedus că în cutia de siguranțe de pe baterie ar fi siguranța 6 pt. ABS. La mine nu există decât 1,2,3 (mari), 8 si 10 (mici). Ce să fie asta? O variantă cu dotare minimală? Am acceptat că nu are computer de bord, climă, dar aici e vorba de siguranța noastră.
    Vă rog să-mi dați orice informație utilă, că dacă e chiar așa o returnez vânzătorului. (încă n-am înmatriculat-o!)
    :blink:
     
  2. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Cand pui contactul se aprinde vreun martor ABS?Daca da,inseamna ca are.Poti sa testezi si fizic:pe pietris sau daca gasesti gheata pe undeva pui frana brusc si daca simti niste lovituri in pedala,aia e,are ABS!
    Baga codul tau aici http://igorweb.org/vindec/ si o sa vezi dotarile.Eu am facut deja treaba asta si am vazut ca masina ta are doar 1 airbag.
     
    Ultima editare: 15 Dec 2009
  3. skodaru 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2009
    Mesaje:
    5
    dezamagire

    aici e buba! Azi a căzut prima ninsoare și era s-o pățesc. M-am bazat pe ABS si când să mă ajute m-a făcut sanie!
    Nu se aprinde martorul din bord.
    Știu cum trebuie să se simtă ABS-ul. Am un Opel Astra 2001 care merge brici, cu ABS cu tot. Am testat Skoda doar azi pe zăpadă dar s-a comportat ca bătrâna Dacie...
     
    Ultima editare: 15 Dec 2009
  4. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    @skodaru: din cele relatate de tine putem presupune ca este o echipare "Junior" a Fabiei și mai pe înțelesul tuturor "cheala", deci sigur nu are ABS.

    Pentru manuale incearca aici.
     
  5. skodaru 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2009
    Mesaje:
    5
    merci!

    Sper că nu asta înseamnă JUNIOR! (dotare chelie). Cât despre link am luat ieri manualele alea. Din păcate sunt cam pentru specialiștii din service (cele electrice). Cred că e cazul să-l sun pe vânzător. Sper să nu fie nevoie de instanță... :(
     
  6. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    In manualul de mecanica începând cu pagina 129 se vorbește despre ABS, si ne arata și poziționarea lui în compartimentul motor(partea dreapta lângă amortizor).
     
  7. MicuTZu83

    MicuTZu83 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2009
    Mesaje:
    68
    Locație:
    CRAIOVA
     
  8. soarec 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2009
    Mesaje:
    95
    Locație:
    iasi
    k_cristi87 pe site-ul respectiv nu iti arata toate dotarile masinii, arata doar motorizarea, anul si cate airbag-uri are si cam atat. am bagat si seria mea si nu arata mai mult din pacate :ermm:
     
  9. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Site-ul respectiv era primul care a aparut la o cautare cu google.Nu am stiut ca nu zice tot:)
     
  10. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Si eu am tot motor AWY, insa echiparea Classic, are si ABS , ASR si mai multe chestii, AC, bord computer, stergator luneta , dezaburile, geamuri electrice. Motor 1200 cmc 12v 40 kw , adica 55 HP , asta este singurul dezavantaj , era bine daca dezvolta si ea macar 70-75 de cai. Distriburia este pe lant.
    Dar de infige ok in depasiri , consumul destul de bun si stabilitate si izolare f buna. Cand spun asta ma refer la conditii de autostrada si viteza 140-160 km/h.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare