1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme cutie viteze Skoda Roomster

Discuție în 'Skoda Roomster' creată de iv3rsen, 25 Mai 2013.

  1. iv3rsen 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2009
    Mesaje:
    3
    Va salut,

    Sunt posesorul unei Skoda Roomster 1.9 TDI, an 2007, aprox 80.000 km.
    Aproximativ de un an de zile am probleme la schimbarea vitezei din treapta 1 in treapta 2. Daca schimb viteza normal "agaţă" si se aude un "cârâit" enervant, din treapta 2 mai departe totul e OK. Singura metoda de a scapa de acest "cârâit" este sa trec foarte incet din 1 in 2 fapt ce ma face sa pierd mult timp la plecarea de pe loc si imi creeaza probleme la plecarile din panta.

    Acum sunt hotarat sa scap de aceasta problema numai ca nu stiu cat de grava e defectiunea si care ar putea fi costurile reparatiei. Avand in vedere ca e vorba de cutia de viteze ma gandesc sa rezolv problema la un service Skoda.
    Astept sfaturile si parerile voastre.

    Multumesc.
     
  2. steradulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Mesaje:
    37
    Eventual schimbat uleiul din cutie sau reglat timoneria.
     
  3. iv3rsen 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2009
    Mesaje:
    3
    Saptamana viitoare trebuie sa fac revizia si cu ocazia asta intreb la service sa vad ce zic si ei.
    Sper sa nu fie ceva mai grav, cred ca as scapa ieftin cu un schimb de ulei sau cu un reglaj chiar daca le fac la Skoda.
     
  4. andreixyz 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2011
    Mesaje:
    3
    Buna
    Eu ma ocup cu reparatii cutii de viteze si am intalnit frecvent problema ta
    Ai uzura la inelul sincron al vitezei a 2 a
    E o defectiune usor reparabila insa implica demontarea cutiei de viteze de pe masina .
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare