1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Scartait roata fata

Discuție în 'Modele clasice' creată de scoman, 31 Oct 2016.

  1. scoman 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2015
    Mesaje:
    6
    Problema mea sta in felul urmator . Roata dreapta fata se incinge mai tare decat cea din stanga , una este rece cealalta calda sau frige si de cele mai multe ori se aude un scartait ascutit in timpul mersului uneori se aude continu uneori doar cand iau stanga foarte putin de volan. Deoarece am avut o roata putin infranata o perioada (bine inteles ca am fost pe la cativa mecanici si nu au constatat nimic pt ca nu se infrana mereu si cand ajungeam acolo ziceau ca am eu pitici pe creier) si am schimbat etrier placute discuri furtun lichid frana , a reaparut acest scartait care zic mecanicii ca este de la rulment sau ca ei au mai vazut masini care au mai avut aceasta problema si ca s-a remedit dupa mers mai mult cu ea. eu am facut 1000 km de cand am schimbat placutele. rulmentul de pe acea roata a fost schimbat dar poate fi posibil ca vaselina din el sa se fi dus deoarece a mers mult roata incinsa si acum sa scartaie . Am ridicat masina pe cric si roata cu pricina se invarte mai greu decat cealalta. Nu prea mai ramane nimic de schimbat pe partea aceea decat rulmentul ..... oricum nu are joc rulmentul si nici nu huruie doar scartaitul acela care cred ca de acolo vine deoarece este foarte greu sa iti dai seama de unde vine zgomotul si roata care se incinge ai tare . multumesc

    *Felicia 1.9 d 1999
     
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Ti-a ramas blocat pistonul de la etrierul de frana . Din aceasta cauza , dupa franare nu mai revine si iti preseaza placutele pe disc. Asta duce la uzura prewmatura a placutelor si discului de frana . Trebuie dat jos etrierul si verificata starea pistonului .
    Rulmentul huruie proportional cu turatia rotii . La turatie mica huruie incet , la turatie mare huruie tare.
     
  3. scoman 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2015
    Mesaje:
    6
    Rulmentul este schimbat , etrierul , placutele , discul (pe ambele parati) numai ca pe partea dreapta roata este mai calda decat pe stanga. Nu este foarte incinsa problema care ma deranjeaza este un scartait metalic care apare uneori indiferent de viteza si un huruit dar nu ca cel de rulment si care sa zic ca se simte putin si in volan dar nu trepideaza . Huruitul se aude mai mult cand merg in afara localitatii pe drum drept si drumul are mici denivelari (pe autostrada de cele mai multe ori ) prima oara apare ca un zgomot a ceva ce vibreaza apoi se intensifica . Apare si dispare cam fara motiv . Capetele de planetara sunt schimbate , dar am observat ca pe planetara lunga este o contragreutate cred care nu mai este fixa si se plimba de colo colo pe toata lungimea planetarei. Multumesc
    https://youtu.be/s6nywZybfcs

    ---------- Post added at 04:47 PM ---------- Previous post was at 04:44 PM ----------

    https://youtu.be/s6nywZybfcs
     
    Ultima editare: 11 Noi 2016
  4. scoman 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2015
    Mesaje:
    6
    Am strans azi contragreutatea de la planetara ... era prea moale cauciucul din ea si a trebuit sa ii mai pun un adaos sa stea fixa . Sa vad maine daca mai face zgomotul acela ca o sa ies pe autostrada. Tot nu scap de roata de pe dreapta care se incinge mai tare decat stanga. este tot schimbat pe partea aceea
     
  5. scoman 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2015
    Mesaje:
    6
    Tot se aude huruitul acela care apare si dispare lafel de misterios :) dat numai la drum lung nu in oras si este insotit bineinteles si de acel scartait metalic care se aude sa zic inainte sa inceapa sa huruie . Cate o data acest huruit este foarte puternic in habitaclu si uneori se amplifica sau inceteaza odata cu rotirea volanului cu foarte putin stanga sau dreapta. Sa fie planetara din cutie . Se poate ncinge roata si de la asta. Sau e de la placute\frane si e ceva ce nu prea vad mecanicii pe acolo
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare