1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Scuturi de motor Fabia

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de assamite10, 8 Noi 2009.

  1. assamite10

    assamite10 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2009
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Constanta
    Salutare tuturor! Mi-am cumparat de curand o Fabia si nu are scut sau are dar nu acopera toata suprafata motorului. Stiti cumva daca se gaseste si pe unde scut de tabla sau daca de tabla nu exista macar cel de plastic sau fibra de sticla. Multumesc!
     
  2. Pippo

    Pippo 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2009
    Mesaje:
    135
    Locație:
    Tarnaveni
    Uita te aici www.clubskoda.ro/showthread.php?p=7576#post7576
     
  3. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Daca il are si sigur il are nu cred ca lai vazut deoarece nu e deloc cea la care te stepti tu, in nici un caz nu ca la vechia dacia
    Cat despre achizitia unuia sa stii ca nu prea isi merita banii dupa parerea mea dar...
    Si da exista scut metalic si de plastic cel mai intanlit e cel de plastic care costa ~ 250 lei mai mult sau mai putin in functie de producator

    SCUT MOTOR METALIC SKODA FABIA
    Preţ: 650 RON

    Scuturile metalice sunt concepute pentru conditii de drum dificile (gropi, pietre, denivelari...) . Au rolul de a proteja partea de dedesubt a masinii si in special cutia de viteze cat si restul elementelor si accesoriilor expuse factorilor externi.
    Realizate dintr-un aliaj metalic usor dar in acelas timp rezistent, ofera protectie maxima acestor elemente. Prinderea se realizeaza usor pe suportii originali de prindere ai masinii dvs (optional putem asigura montajul contracost 50ron).

    Material: tabla neagra de grosime 2.5mm
    Greutate: intre 7-9kg
    Pachetul contine accesoriile de prindere si montaj (suruburi).
     
  4. assamite10

    assamite10 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2009
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Constanta
    mc mult. Am inteles ideea si cu scutul asta de metal.Avand in vedere k sunt din oras nu prea mi-ar trebui scut metalic. De cel de plastic as fi interesat, are si pernute de-alea pentru amortizarea socului?
     
  5. cosmin_sn 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Mesaje:
    11
    Scut Fabia

    Am gasit intr-un magazin un scut din tabla rusesc la 450 lei.Si-a mai montat cineva,daca da la ce pret?
     
  6. T-joe

    T-joe 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2009
    Mesaje:
    5
    Locație:
    Timisoara
    Scut motor

    Salutare,
    Si eu am o problema cu fixarea scutului si as vrea sa il schimb. Nu cred ca imi pot permite unul metalic asa ca ramane varianta cea mai ieftina. O sa incerc sa merg "pe varfuri".Cunoaste cineva vreo sursa?
     
  7. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
  8. scott

    scott 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2011
    Mesaje:
    101
    am gasit acest topic asa ca nu mai deschid altu. imi lipseste si mie scutul de sub motor (asa l-am cumparat fara) si zicea nenea de la service ca si scuturile din stanga / dreapta fata. imi puteti explica si mie care sunt alea? aveti o poza sau la ce ajuta? ala de sub motor mi-e clar doar astea 2 de care zicea ca lipsesc. ce protejeaza? si daca aveti informatii despre preturi? a si inca ceva, oare sunt la fel la toate motorizarile? ms
     
  9. mihai.i 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2011
    Mesaje:
    10
    Locație:
    bucuresti
    tutorial scut metalic

    Salutare,
    Detin de ceva vreme o Skoda Fabia 1.4 tdi din 2005. Nu am avut probleme cu ea pana recent, cand in urma unei intamplari nefericite am spart baia de ulei.
    Cu aceasta ocazie am achizitionat si un scut mealic de pe un site binecunoscut. Problema e ca in incercarea de a monta scutul mai toti mecanici imi zic ca trebuie facute modificari pentru a se potrivi, fara insa a incerca sa-l monteze.
    Daca aveti idee cum se monteaza scutul sau daca stiti pe cineva priceput in Bucuresti v-as ramane recunoscator!!!
    Numai bine!
     
    Ultima editare: 9 Iul 2012
  10. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Data viitoare te rog sa folosesti functia "Cauta" inainte sa deschizi aiurea topic nou. Dupa cum vezi deja exista unul, era suficient sa scrii "scut fabia" si gaseai acest topic.
     
  11. mihai.i 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2011
    Mesaje:
    10
    Locație:
    bucuresti
    Nu prea vad ce legatura are topicul asta cu ceea ce am intrebat eu. Pe mine, si poate si pe altii, ma intereseaza un tutorial referitor la montarea unui scut metalic, ceea ce nu prea are legatura cu diferitele reclame promovate.
    In ideea ca as reusi sa montez scutul as fi facut eu insumi un tutorial, care poate ar fi folositor si altora, asemanor altor topicuri DIY ( search-apa fabia)
    Trebuie facuta o diferenta intre topicuri, chiar daca au un titlu asemanator, pentru a putea fi gesionate in folosul userilor, nu trebuie puse toate la gramada.
    Cu toate astea, am dat un simplu search -scut fabia- si rezultatele s-au vazut, doar publicitate.
    Numai bine.
     
  12. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Titlul "Scuturi de motor Fabia " este mai mult decat sugestiv pentru postarea ta, egal ca intrebi cum se monteaza, de une se cumpara, sau ai alta problema legata de un scut; tot aici intra.
    Sau vrei 15 topice despre scut: unul cu "de unde se cumpara", altul "unde se monteaza", "cum se monteaza", "cum se fabrica", etc?
    Vorbim despre scuturi, si aici postam orice tine de ele.

    Eram de acord sa deschizi topic nou, in ideea de DIY, ar numai daca faceai tu DIY-ul, nu doar sa intrebi....daca doar intrebi, atunci intrebi aici, fara sa avem N topice pe aceeasi tema.
    "Trebuie facuta o diferenta intre topicuri, chiar daca au un titlu asemanator, pentru a putea fi gesionate in folosul userilor"- sunt gestionate foarte bine, ar poate tu vezi lucrurile altfel, ti-am explicat mai sus ce si cum.

    Repet, te astept cu cea mai mare placere sa faci un topic nou, dar numai daca in el se afla un DIY, nu doar o intrebare, care poate fi pusa si aici, astfel topicul fiind structurat bine, si se poate gasi aici oice informatie cu functia "Cauta".
     
    Cristi76 apreciază asta.
  13. mihai.i 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2011
    Mesaje:
    10
    Locație:
    bucuresti
    In cele din urma am rezolvat montarea scutului.
    Important de stiut este ca scutul se poate monta fara nicio modificare, utilizand doar acesoriile ce vin odata cu el. Exista pe deja pe sasiu gaurile necesare montarii.
    imi pare rau ca nu am facut poze, dar o sa va explic in mare ce e de facut.
    In primul rand mai aveti nevoie de o persoana si de posibilitate lucrului sub masina (cricuri, sant, ec)
    pasul 1. demontati vechiul scut
    2. montati prelungitoarele (C si B,) pe sasiu in gaurile mari cu ajutorul suruburilor (A) pe care le introduceti in gaurile mari..nu le strangeti prea tare intrucat vor fi necesare unele ajustari.
    3.ridicati scutul si prindeti-l initial doar in doua suruburi in partea din spate (D) folosind suruburile lungi M10x30 in gaurile folosite de scutul de plastic. nu le strangeti inca.
    4.prindeti scutul si de prelungitoare (C si B) cu suruburile mai mici M10x20...nu strangeti suruburile
    5. prindeti si ulimele doua suruburi din spate.
    6. Strangeti toate suruburile foarte bine!
    Operatia este foarte simpla, trebuie doar sa fiti atenti. Indicat ar fi sa asezati scutul metalic doar de proba pt a vedea gaurile necesare montarii.
    Scutul se aseaza foarte bine, nu vibreaza si ridica un pic garda. Il recomand!
    P.S: daca are cineva nevoie de scutul de plastic vi-l donez...are 2 gauri de vreo 5cmm diameru dar merge reparat cu niste fibra de sticla!
    Numai bine!
    [​IMG]
     
    Ultima editare: 15 Iul 2012

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare