1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sfaturi curatare gainati de pe masina

Discuție în 'Intretinere' creată de talpaiute, 28 Iun 2011.

  1. talpaiute

    talpaiute 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Mesaje:
    143
    Locație:
    Ploiesti
    Salutare,

    Am probleme zilnice cu gainatii de la pasari.
    La servici o parchez sub niste fire de curent/telefon pe care se relaxeaza pasarile. Se relaxeaza la sfinctere. Nu exista alte locuri de parcare.

    In fiecare zi trebuie sa curat 2-3 gainati de pa masina si pe caldura asta se usuca rau de zici ca sunt lipiti cu Super-Glue.
    Le-am dat cu apa si solutii de curatat insecte, i-am lasat la inmuiat dar tot raman parti bine lipite care necesita frecare si azi chiar am obtinut o zgarietura mica :(

    Daca stie cineva o metoda sau substante care indeparteaza rapid gainatul uscat de pe masina va rog sa ma ajutati.
     
  2. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    eu am dovedit urmele cu putina acetona... incearca intr-un loc mai retras sa nu-ti faci urme.. la mine nu a lasat dar... :salute:
     
  3. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    @talpaiute - stiu ca ceea ce se trateaza in acest subiect este o problema cu care ne confruntam toti si e destul de neplacut ca trecem prin asta, insa, pe cuvantul meu ca m-am amuzat bine de tot pe seama celor scrise de tine, ai avut un mod foarte original de a descrie lucrurile si am citit post-ul tau ca pe un banc, ma umfla si acum rasul.
    No offence , chiar ai fost tare !

    "Se relaxeaza la sfinctere" =))
    "Le-am dat cu apa si solutii de curatat insecte" - nu cred ca le-a priit :))
    "zici ca sunt lipiti cu Super-Glue" - nu ai de unde sa stii ce a mancat pasarea respectiva =))
    "i-am lasat la inmuiat dar tot raman parti bine lipite care necesita frecare si azi chiar am obtinut o zgarietura mica " - aici ma intrebam, zgarietura obtinuta era pe gainat sau pe caroserie ? =))

    Sper ca nu te-am suparat.

    Revenind la problema.
    Cea mai buna solutie este cumperi o ceara buna, mergi la spalatorie, speli masina, ceri si o degresare, dupa care, acasa, poti sa aplici ceara pe toata masina, ar trebui sa reziste pana la cateva spalari in functie de calitatea ei. Redai si stralucirea lacului de pe masina, mai acoperi si partile matuite si zgarieturile superficiale si gainatul nu mai are aceeasi aderenta pe caroserie.

    Sa stii ca nu este recomandat sa te apuci sa ii cureti prin frecare, chiar daca dai cu apa sau solutie de parbriz...mai bine ii lasi acolo pana ajungi la spalatorie, sau te duci pur si simplu sa speli masina mai repede decat aveai planificat.
    Este adecarat ca nici sa ii lasi uscati acolo nu este ok, pentru ca in timp , afecteaza lacul, dar in nici un caz nu e bine sa te apuci sa ii freci pentru ca mai mare paguba vei avea dupa.
     
  4. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    si eu sunt dotat cu trusa de scule pentru astfel de incidente...am o crema d-aia de dezinfectare (de te speli pe maini fara apa) si servetele umede..
    1-ul pas dau cu dezinfectant, se lasa cateva secunde
    al 2-lea pas cu servetelul umed indepartez usor sexcretiile pasaricilor si gata:)
     
  5. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Prelata e cea mai buna in astfel de situatii:lmfao:
     
  6. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    e buna si nu prea, ca daca bate vantu ti-o freaca de masina si sa vezi ce vopsea mata unicat o sa ai :)
     
  7. talpaiute

    talpaiute 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Mesaje:
    143
    Locație:
    Ploiesti
    Multumesc de sfaturi. Nu pot sa pun prelata, mi se pare greu sa pun si parasolarul in geam, dar prelata de 2 ori pe zi.
    O sa ii dau cu ceara dupa ce o spal, am luat o ceara buna de la Sonax.

    Sper sa inventeze cineva o solutie eficienta pentru gainati uscati.
    Ma gandeam chiar la un aparat cu ultrasunete care sa tina la distanta cacacioasele astea.
     
  8. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Parerile despre prelata sunt impartite, insa eu am si o folosesc de 2 ani si este ok. O prind bine de masina si nu o bate vantul. Cand masina sta mai mult in parcare nu mai gasesc pe ea moloz, gainati si alte chestii. Eu zic ca e buna o prelata pt masina cu conditia ca si prelata sa fie una de calitate, adica sa aiba un material soft pe interior care sa protejeze masina de eventuale frecari si zgaraieturi.

    @ talpaiute

    Locul meu de parcare din spatele blocului este langa un copac. Acel copac acopera cam 4-5 locuri de parcare. Noaptea in copac ,normal, dorm niste pasarele. Cred ca acele pasarele mananca xxx si shaorma expirata :) asta am dedus de la ceea ce gasesc pe prelata masinii mele si din ceea ce vad pe masinile colegilor de parcare. Unul dintre acestia a pus niste haine in copac pe niste bete ca sa reproduca niste manechine in miniatura ca sa sperie pasarile , dar fara rezultat. Alt vecin a zis ca sa taiem copacul :) , altul sa dam cu pedarde noaptea dupa ce dorm pasarile si tot asa. Insa eu cu prelata sunt foarte relaxat...nu am nici un stres.

    edit: nu mai fi asa sinistru:)).
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Iun 2011
  9. talpaiute

    talpaiute 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Mesaje:
    143
    Locație:
    Ploiesti
  10. amibrt

    amibrt 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2010
    Mesaje:
    13
    Locație:
    Timisoara
    Nu mai am incerdere in asa ceva !!!
    Mi-am cumparat ceva similar pentru gradina (rozatoare si cartite) si faceau chef soriceii in jurul "sculei". L-am returnat. Banuiesc ca functioneaza pe acelasi principiu. Sa ne spui impresii daca-l cumperi.

    Baftă !!
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Iul 2011
  11. talpaiute

    talpaiute 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Mesaje:
    143
    Locație:
    Ploiesti
    Am dat cu ceara rapida Sonax dupa ce am spalat masina si intr-adevar gainatii nu mai adera la vopsea. Se curata imediat.
    Se aplica usor pe masina umeda inainte de uscare si se se sterge odata cu apa. La final se lustruieste usor cu o laveta cu microfibre.
    [​IMG]
     
  12. papiota 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2011
    Mesaje:
    10
    Locație:
    Bucuresti
    Azi am spalat masina....De regula circul in fiecare zi dar recunosc faptul ca nu dau ocol de fiecare data sa vad daca a mai aparut vreo urma a trecerii unui homo sapiens perpedus prin zona. Azi insa am descoperit un ditamai gainatul(cca 5 cm diametru) pe partea dreapta chiar langa ornament...pffff, m-a luat groaza. Dupa spalare am constatat ca urma a ramas . Si a ramas bine de tot. Am incercat cu degresant, cu diluant..nimic. Seful de la spalatorie(baiat fain si serios) m-a intrebat daca stau pe langa lac...la intrebarea mea ce legatura are, mi-a raspuns ca gainatul de pescarus este extrem de acid in comparatie cu altele si ca a mai vazut asa ceva la Logan dar nu la Skoda. Cred ca mi s-a inegrit fata cand l-am auzit. Sfatul lui a fost sa nu insist cu frecatul ci sa astept sa-si faca ...ploaia efectul.
    Ca urmare...pana una alta, tinand cont ca maine plec la munte...hai ploaie hai.
     
  13. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Poti sa iti cumperi un polish sau o ceara solida pe care sa le porti mereu in portbagaj si cand mai esti in astfel de situatii, dupa ce speli masina, aplici repede solutia.

    Eu asa procedez, pentru ca masina sta mereu sub copaci si tot timpul apar "surprize" de la pasari, e de efect, urmele dispar si luciul lacului revine la normal.
    Ca recomandare, eu am luat ultima data ceva de la Turtle, ceara, marca cu produse destul de apreciate, din cate stiu eu, este intr-un recipient verde de plastic.
     
  14. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    intr-adevar excretiile de gen sunt foarte corozive si ataca stratul de lac eventual si cel de vopsea..
     
  15. minus

    minus 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2011
    Mesaje:
    12
    Locație:
    Bucuresti
    eu sterg gainatu cu orice servetel umed.Imediat se sterge
     
  16. Dilobi2

    Dilobi2 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2010
    Mesaje:
    2
    Locație:
    Bucuresti

    Salut

    1. Spalat mashina
    2. Degresat mashina
    3. Aplicat ceara solida ( protectzie mai buna la murdarie, protejeaza mashina cateva spalari )

    Concluzie:
    Operatzie repetata din luna in luna ( in functzie de cat de des mergi cu massina cat si conditziile meteorologice)
    Costuri ridicate ( intereseaza-te spalatorii shi itzi promit ca o vei face nu mai mult de 2-3 ori )

    Solutzia perfecta - ushoara si rapida costuri foarte mici

    Sticla 0,5 L apa plata Hartie igienica 4 patratzele ( aproximativ 40 cm )

    Se desface capacul sticlei cateva rotatii ( doar cat sa picure )
    Se picura apa pe cat posibil in centrul "problemei" ( gainatzului ) 2-5 picaturi in funczie de marimea gainatzului.
    Se impatureshte hartia igienica in doua apoi se aplica peste gainatz .
    Se picura apa pe hartie din centru catre exterior pana se uda toata suprafatza ( nu prea multa apa ca sa nu se scurga pe mashina )
    Se lasa 3-4 minute...daca este graba mare se poate incerca cu degetul apasand ushor pe hartie.
    Se shterge ushor inlaturandu-se apoi se sherge cu alte 2 patratzele de hartie igienica udate in prealabil.

    Shervetzelele umede contzin alcool, grasimi shi alte substantze ce vor lasa pete inestetice pe mashina plus ca pot ataca shi vopseaua. Plus ca nu contzin asha de mult lichid cat sa inmoaie gainatzul shi ca shi rezultat inestetic poate vei avea noroc shi de cateva zgarieturi. Decizia va apartzine.


    Sper ca am fost de ajutor ;) Va urez "SUCCESURI"

    Pt. RECLAMATZII va ashtept la birou !!!:o:

    edit: te rog sa nu mai folosesti prescurtari.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Noi 2011
  17. ph09rle

    ph09rle 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2011
    Mesaje:
    50
    Locație:
    Baicoi
    Extrem de utila informatia, am citit post-ul pe la ora 15 si aveam un gainat fix pe capota, am incercat cum ai zis tu, dar am lasat cam 10 minute servetelul pe acea zona pentru ca a trebuit sa ma duc pana in casa si s-a luat. Mersi mult de informatie.
     
  18. talpaiute

    talpaiute 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Mesaje:
    143
    Locație:
    Ploiesti
    Mi-am rezolvat problema cu gainatii.
    Am aplicat ceara solida Collinite No.915, mai am o cutie de vanzare pentru cine vrea.

    Chiar daca se usuca gainatii nu se mai lipesc de vopsea si riscul de zgariere este mult mai mic.
    Pe langa asta am si o solutie de spalare fara clatire Optimum, care se dilueaza cu apa, si tin o pompita mereu in portbagaj. Penetreaza murdaria mai repede decat apa chioara si lasa un luciu frumos.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare