1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Protest 24.12.2010

Discuție în 'Stiri auto' creată de AndreiHTX, 22 Dec 2010.

  1. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
  2. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Da, daaaaa...
    Dacă aş fi fost în Bucureşti, participam - numai aşa, de-al dreaq! De realizat, nu prea ştiu dacă se va întâmpla ceva - poate un reportaj la TV... :shutup2:
     
  3. marius vrajitoru

    marius vrajitoru 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Mesaje:
    111
    Locație:
    timisoara
    Foarte tare initiativa:salute:...sa speram ca, cei care locuiesc in Bucuresti sa se faca auziti si sa reuseasca sa traga un semnal de alarma:gun2:, si apoi ceilalti soferi:racer: din celalalte orase sa organizeze si ei alimentari de 10 -15 lei in 30de min:busted_cop:
     
  4. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
  5. marius vrajitoru

    marius vrajitoru 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Mesaje:
    111
    Locație:
    timisoara
    Foarte tare....cinste celor care au facut...si craciun fericit
     
  6. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Dar CE AU FĂCUT?!?!?! Au blocat o staţie de alimentare - adică i-au făcut pe câţiva oameni (probabil nişte şoferi inocenţi - în măsura în care un şofer de România mai poate fi inocent, fireşte...) să aştepte aiurea şi au zăpăcit nişte vânzători, cărora asta le trebuia pe 24 decembrie în loc să stea la "gura focului" în cine ştie ce apartament de 2 camere nedecomandate prin Balta Albă...
    Geeeee, maaaaaaaare realizare!
    Şi, evident, după atâta tămbălău, s-au adunat doar o mână de oameni!
    Protest, hă? Mai tare protestează juniorul meu dacă nu-şi primeşte mâncarea! :p
     
  7. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    E bine ca au incercat ceva.De pe margine e usor sa razi de cineva.In ritmul asta o sa ajungem sa fim serviti de ilustrii nostri politicieni cu portii maaaaaari de caca si nu o sa mai zica nimeni nimic.
    Eu le respect initiativa!
     
  8. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Cristi, nu am râs! Îmi pare (doar) rău că după atât tămbălău pe forumuri şi atâtea anunţuri, a ieşit un mare fâs! Câte maşini au fost şi cât timp a durat efectiv protestul?!
    PS: dacă era în Botoşani sau Suceava îmi găseam o după-amiază liberă şi le făceam io nişte chestii, inclusiv cumpărat gume la bucată - una la 2 minute... cu cardul... mai întâi cu ăla expirat... :w00t:
     
  9. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Show must go on

    Se pare că protestatarii din Bucureşti îşi continuă acţiunea! Bravo! Şi acum să vedem efectele - altele decât o menţionare rapidă la ştiri... Ca de obicei în România, o treabă din asta are efect mai mult în campania electorală :blahblah1::blahblah1::blahblah1:, iar cum la noi NU urmează alegeri în viitorul prevzibil, iar opoziţia (PNL, mai precis) are şi interese în zonă, nu cred că se va auzi / întâmpla nimic. Oricum, baftă - şi aştept o acţiune similară în nordul Moldovei! (am de aşteptat...)
     
  10. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Cred ca fara capete sparte,sticle incendiare si tot tacamul nu o sa se rezolve nimic...Ii doare pe aia fix undeva de 30 de oameni care protesteaza la o benzinarie.Daca s-ar ridica numarul lor la ordinul miilor cred ca s-ar intampla ceva...Mi-as fi dorit sa particip la asa ceva dar nu imi permit sa ma duc la Bucuresti ca sa fac treaba asta.Vorba aia:nu am mai avut 100 de lei de cand eram mic:)
     
    Ultima editare: 29 Dec 2010
  11. pritulescu

    pritulescu 5th Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2010
    Mesaje:
    145
    Locație:
    Bucuresti
    Nu se va realiza nimic cu acele mitinguri. Putem face mitinguri in fiecare zi si nu vom realiza absolut nimic atata timp cat afacerile lor merg struna. Cat despre parlamentari sa fiti siguri ca nu vor da legi prin care sa protejeze cumparatorii, pentru ca ei sunt patroni sau au prieteni care sunt patroni. Daca nu intra in cele doua categorii atunci apartin unor partide si cel putin un partid daca nu toate sunt sponsorizate de Petrom.
    In vara asta a venit la mine in vizita o cunostinta care de catva ani traieste in Geneva. Vazind ca la buda am hartie Zewa a spus ca in Elvetia marca asta este boicotata pentru ca nu foloseste hartie reciclata. Si am intrebat cum se face acolo un boicot si mi-a raspuns ca nici un elvetian nu cumpara acea marca de hartie chiar daca a ajuns sa fie cea mai ieftina.
    Cam asa ar trebui sa procedam cu totii in toata tara, dar nu putem. Eu am ajuns sa pun benzina de 100 lei la peste o luna de zile, dar nu toata lumea poate sa faca astfel.
     
  12. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Asa cum au spus multi pana acum - ne meritam soarta!
    Pana nu se organizeaza ceva ca la protestele din Grecia, nu se va rezolva nimic, chestii gem sticle cu explozibil, masini incendiate in zone publice, scos borduri din asfalt si aruncat cu ele in geamurile cladirilor unde stau parlamentarii, etc.

    Eu lucrez intr-o banca greceasca, si stand la balcon cu un coleg care este grec, in perioada cand erau protestele in fata guvernului, discutam cu el despre treburile astea...si imi spunea ca daca majoritatea romanilor sunt fraieri, nu stiu nici macar sa organizeze un protest, si mi-a spus ce faceau grecii pe la ei.
    Adica am fost acolo si am vazut live sa spun asa ce era in fata la guvern, oamenii au dansat "dansul pinguinului" , s-au distrat si au ascultat muzica.
    Stiti ca se tot spunea atunci ca din privincie au venit nu stiu cate zeci/sute de autocare cu bugetari din toata tara ???
    Ei bine, acesti oameni care se vaitau de salariile mici si de scaderea cu 25 % faceau cozi la Starbucks Coffee, Snack Attack, Nord See, Spring Time, shaormerii , Mc Donald's si alte chestii de pe la piata victoriei.
    Eu eram in pauza de masa atunci si iesisem sa mananc undeva, eram in mijlocul "protestelor" - dar se pare ca oamenii aveau bani sa manance bine si scump.

    Daca astea sunt proteste....

    Referitor la scumpirea bezinei, ca sa fie si ontopic, credeti ca afecteaza pe cineva ? NU !
    Credeti ca au incasari mai mici sau ca banii din accize sunt mai putini ? NU !
    Aaaaa....ca nu mai mergi sa faci plinul, si bagi numai de 50 ron, este altceva, nu-i nimic , peste 2-3 zile mergi sa alimentezi din nou, si e tot aia!
    Eu unul nu stiu pe nimeni care sa fi renuntat la a mai circula cu masina la fel de des sin cauza scumpirii benzinei....si asta de ce ?
    PENTRU CA SUNTEM NISTE SCLAVI ! (fara intentia de a jigni pe cineva)
     
    Ultima editare: 29 Dec 2010
  13. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    La noi in tara nu se poate face nimic, un protest sau altceva de genul asta, pt ca stam foarte prost cu mentalitatea. Romanul este fudul, arogant si prost crescut. Problema este urmatoarea: oricat de sarac ar fi romanul si oricat de scump ar fi combustibilul, mai bine renunta la mancare si alte chestii de ingrijire de baza decat sa renunte la masina...decat sa renunte sa mearga cu masina la servici. De ce? Am pus si eu aceasta intrebare colegilor...ba, voi de ce veniti cu masina la serviciu daca stati la 5 minute de mers pe jos? Raspuns:
    1. daca am masina doar nu o tin in parcare sa rugineasca.
    2. pt ca e prea frig si nu vreau sa ma imbrac gros
    3. pt ca nu vreau sa ma murdaresc pe picioare
    4. nu vezi ca caldura este? vrei sa mor de cald?
    5. pt ca e ghetush pe jos si nu am incaltamintea potrivita
    5. pai cutarica vine...eu de ce sa nu vin?
    6. dar eu nu ma ighesui in autobuz cu toti nespalatii .... :wtf:
    etc
    Problema cu mijloacele de transport in comun este urmatoarea: cica, dupa mintea in pioneze a romanului, este cam naspa sa fii vazut coborand din autobuz..metrou..etc...nu da bine la imagine...si doar nu o sa merg cu metroul daca am masina...si tot felul de gogomanii de genul asta. L-am intrebat pe unu daca ar avea gratuit pe ratb tot anul l-ar folosi !? Raspuns : NU !
    Atunci cu cine sa faci un protest? Cum sa protestezi daca esti limitat doar la masina personala, ratb, metrou in bucuresti? Nu exista nici un sprijin pentru alt mijloc de transport alternativ gen bicicleta care nu costa nimic (NU AVEM PISTE PT BICICLETE IN BUCURESTI...ceea ce s-a marcat pe trotuar si au costat sute de mii de euro platiti din banii nostri, ai fraierilor, sunt niste mizerii). Suntem legati cu lanturi de maini si de picioare de sistemul asta de 2 lei si, in plus, mai avem si o mentalitate de cacao. O sa ajunga benzina 50 ron litru si noi tot nu o sa facem nimic...pacat... :tumble:
     
    Ultima editare: 30 Dec 2010
  14. Behu

    Behu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Cluj-Napoca
    "Romanul este fudul, arogant si prost crescut".
    Asta e o generalizare, si ca toate generalizarile, e din capul locului nedreapta.
    Eu sunt roman si nu ma consider nici una dintre astea...
    Avem insa o problema - indolenta, "lasa-ma sa te las", "las' ca merge si-asa". Foarte putini dintre noi sunt capabili sa ia o initiativa (iar eu unul marturisesc cu sinceritate ca fac parte din categoria asta). Dar mai grav e ca nici macar atunci cand in sfarsit cineva se hotaraste sa faca ceva, nu primeste sustinerea necesara. Si asta e trist.
    Chiar daca la protestul de care se vorbea mai sus au fost doar 30 de masini, ei merita tot respectul pentru ca au reusit sa se organizeze intr-o actiune unitara si coordonata. Indiscutabil, daca erau 300 sau 3000 de masini, era altceva, dar chiar si asa s-au facut remarcati, auziti si pana si faptul ca noi vorbim acum despre asta e un succes.
    Nu benzinariile trebuie boicotate, blocate, nu acolo trebuie proteste... Altundeva...
     
  15. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Mare dreptate mai ai, la noi hotia si jigodismul nu pleaca de jos in sus ci de sus in jos, e o vorba (taie raul de la radacina) dar nu se mai aplica, la noi trebuie taiate toate capetele balaurului numit guvern si presedintie.
     
  16. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Va rog pastrati discutia civilizata!
    MMM - toata lumea mai greseste si greselile lui ohne_zucker nu sunt asa "rele".
    Haideti sa terminam imbranciturile astea verbale.
    Numai bine!
     
  17. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
  18. Behu

    Behu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Eu abia astept miscarea la Cluj. Am un borcan de monede - in total cred ca sunt peste 250 RON...
     
  19. marius vrajitoru

    marius vrajitoru 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2009
    Mesaje:
    111
    Locație:
    timisoara
  20. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Într-adevăr; cel puţin la televizor protestul continuă... :p
    Pe 17, 18 şi 19 - boicot!!!!
    PS: eu, dacă-mi fac plinul săptămâna viitoare şi îmi ajunge o lună, nu sunt afectat. :)
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare