1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Apa in masina

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de Mihai David, 10 Iun 2008.

  1. Mihai David

    Mihai David 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Campulung Arges
    Fratilor azi dupa o ploaie torentiala de o ora m-am trezit cu apa pe ambele presuri de la locurile din spate ale masinii. Am zis ca mi se face rau. Apa a intrat pe langa kederul de la usi din partea de jos. Acum o luna in timp ce am spalat masina (cu apa din abundenta) m-am trezit cu apa care picura pe presul din locul din fata din dreapta soferului pe undeva pe sub bord. Am sunat un prieten de la Avia care mi-a zis ca ar fi din cauza unor frunze care s-ar fi adunat si care au blocat nus’ ce scurgere si ca apa ar intra pe langa filtrul de aer. Oricum prin fata nu a mai curs, fara sa-i fac nimic . Dar azi cand m-am trezit cu apa si pe locurile din spate m-am demoralizat de tot. Am o Dacie 1300 in fata blocului in care nu mi-a intrat o picatura de apa. Cine a mai patit asta, il rog sa-mi dea si mie o solutie. Incep sa fiu dezamagit.
    Mihai - Fabia Sedan 1.4 16v; 2005.:(
     
  2. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Mai jos de stergatoare pe portiunea aia ca de plastic sunt niste gauri.Curata acolo cat poti de bine ca acolo sunt scurgerile si apa curge pe langa filtrul de polen,nu cel de aer.In spate stiu ca asta e o problema generala cu chederele si nu stiu care ar fi rezolvarea
     
  3. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Este un defect de fabricatie intalnit destul de rar,cunoscut de toti dealerii Skoda si pe care il rezolva in garantie.
    Rezolvarea este simpla: se demonteaza capitonajul usii,se slabesc surubusile ce fixeaza panoul de tabla pe care se fixeaza si macaraua,si se introduce un fir de silicon in partea de jos a acelui panou (unde are o garnitura,care uneori nu etamseaza bine) apoi se restrang suruburile si se monteaza panoul.
    Nu chederul usii este cauza acelor infiltratii de apa ,ci garnitura acelui panou interior.
    Bafta!
     
  4. mihai13

    mihai13 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2008
    Mesaje:
    6
    Locație:
    Bucuresti
    Sorry dar nu e asa cu apa in masina!

    Capacul ala de tabla are garnitura ptr insonorizare, sa nu zdrangane. Eventuala apa care ar patrunde in usa se poate scurge prin partea de jos a usii unde are mai multe fante. Apoi intre balamalele usii mai are o "tropa" de cauciuc prin care merg niste fire. Daca e rupta ar putea intra si pe acolo...Dar tot nu ar trebui sa ajunga in masina. Fabia mea e din 2001 si nu ia gram de apa. Pareare mea: 1.controleaza le sub masina ca poate sa aiba niste capacele de plastic lipsa. 2.Controleaza bine chederul cu mana de jur imprejur sa nu fie rupt! 3. Controleaza si chederul din portbagaj ca si pe acolo ar putea intra si sa se scurga la picioare la locurile din spate. 4.Verifica orificiile de scurgere de sub parbriz ca ce se aduna acolo o sa crezi ca ai stat cu masina numai in padure :o. 5. Intra in ea si pune pe cineva sa stropeasca masina cu furtunul ...si vezi acolo care e treaba :confused:
     
  5. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Respectiva garnitura este pentru etansare si mai putin pentru insonorizare.
    La usile fata la fel curge pe la garnitura din spatele boxelor.
    Din pacate acestea se intampla doar la masinile de productie mai noua in urma introducerii de materiale de etansare "ecologice".Sunt defecte cunoscute de producator,care se rezolva cu usurinta in reprezentante.
     
    florentin2204 apreciază asta.
  6. RobySk 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2008
    Mesaje:
    1
    Apa in habitaclu

    Salut, am o Skoda Octavia Tour din 2006, este inca in garantie, si imi intra apa pe partea dreapta , sau cel putin acolo se strange, pe mocheta. Poate cineva sa-mi spuna care ar fi cauza? Si inca ceva nu se mai ilumineaza butoanele de la instalatia de climatizare, (sigurantele sunt bune) puteti sa-mi spuneti cum schimb becurile de acolo? Multumesc!
     
  7. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    Te duci la garantie si scapi de ambele probleme.Eu asa as face.Bafta
     
  8. Tuby

    Tuby 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Mesaje:
    24
    Locație:
    Timisoara
    Si eu se pare ca am aceeasi problema cu Skoda Fabia din dotare insa a mea e luata SE deci nu am garantie si trebuie sa ma descurc cu ea dupa revelion dar tu ar trebui sa faci ce spune k_cristi87. Parerea mea
     
    Ultima editare: 28 Dec 2008
  9. ovidel

    ovidel 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Mesaje:
    63
    Locație:
    Tarnaveni
    asa este cu apa pe locurile din spate

    Asa am patit si eu si am luat masina doar de 3 luni si knd ploua sau o spalam mai mult cu apa mi se uda tapiteria de pe panoul usi din spate si ma chiar dezamagit dar am rezolvat deocamdata . totusi mam gandit la ceva mai bun sa nu cumva sa imi rugineasca tabla acolo am sa lipesc cu silicon o folie de nailon acolo in spate la tabla ce tine macaraua ptr. k dak nu acolo va sta apa va balti cam 1 cm. k, cam asa este distanta de acolo. si asa nu va mai ajunge pic de apa la garnitura acea (cheder).
     
  10. razvan 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2009
    Mesaje:
    33
    asculta

    asa am patit eu la usile din spate este o garnitura care nu mai etanseaza bine . dai fata de usa jos slabesti toate suruburile in afara cele de sus si dai cu mastic sau silicos la partea de jos a usii pina la jumatate si gata .:)
     
  11. ag_88_and 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2009
    Mesaje:
    1
    Infiltratii apa in habitaclu

    va salut cu respect pe toti ...am si eu o intrebare la voi ...am o skoda fabia din 2002 1.4 cumparata recent masina e super bine intretinuta ...dar ce se intampla in momentul cand ploua mai tare gasesc apa sub presuri in partea stanga fata si spate plus de asta este ud panoul din spate stanga al usii daca aveti vreo parere sau sfat va rog mult ...

    va salut
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Noi 2009
  12. cristiani_2009

    cristiani_2009 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Mesaje:
    49
    si eu la fel patesc

    si eu la fel patesc si nu am gasit inca o explicatie pt asta, cineva imi zicea ca trebuie sa schimb chederul de la usa
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Noi 2009
  13. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    In cazul vostru este clasica garnitura a panoului interior.Se demontează tapițeria ușii,se slăbește placa ce susține mecanismul macaralei,se introduce pe margini silicon și se strânge/montează totul la loc.
     
  14. graby111 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2009
    Mesaje:
    101
    Locație:
    Mangalia
    se pare ca este vorba de o infiltratie datorata apei de la ploaie care patrunde in interiorul usii pe linga geam, si care in loc sa se scurga pe gaurile speciale din partea inferioara a usii afara, se scurge in interior; este defect de serie; am inteles ca se rezolva cu putin silicon dar nu stiu prea bine unde se pune. si eu patesc la fel!
     
  15. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    S-a mai discutat.
    Se demonteaza panoul interior.
    Se slabeste panoul de fixare a macaralei si se trage un fir de silicon pe contur,apoi se restrange.
    Atentie la locasul difuzorului.
     
  16. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
  17. Ralu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2009
    Mesaje:
    28
    Locație:
    Bucuresti
    Hey...aceeasi pb cu apa infiltrata in mocheta o am si eu. Am citit ce ati scris voi aici, si voi incerca si eu. Intrebarea mea este ..a scapat cineva de problema prin aceasta procedura? Si ..ce fel de silicon tb cumparat? Este ceva special? sau pur si simplu silicon?

    Merci!
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Feb 2010
  18. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Mda, eu de cand am efectuat acest tip de reparatie n-am mai avut probleme.
    Silicon sanitar am pus, aveam in casa si nu m-am obosit sa mai caut in alta parte alt tip de silicon.
     
    Ultima editare: 25 Feb 2010
  19. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Un sfat pentru cei cu problema asta cu infiltratiile : identificati gaurile de scurgere din partea de jos a usilor si aveti grija , periodic , sa fie libere . De la praful din aer , indiferent de oras , si umezeala se fac doape care astupa aceste gauri ; la fel si la furtunele de dirijare a apei de ploaie sau a condensului de peste tot ( nu e pacaleala , sint astfel de furtune pe masina )
     
    florentin2204 apreciază asta.
  20. mickhail03 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2009
    Mesaje:
    4
    Locație:
    Campulung Muscel, Arges
    Problema aceasta am avut-o si eu....si am efectuat aceeasi operatiune..numai ca la mine panoul interior usa spate nu are suruburi....este nituit...iar garnitura lui era zob....cu putina indemanare am reusit sa dau cu silicon....dar problema nu s-a rezolvat definitiv...pentru ca tot se mai umezeste fata de usa...dar nu mai se face balta in interior...cred ca mai este si din cauza bradutilor cu care se prinde fata de usa...si aceia trebuiesc etansati bine cu garnituri de cauciuc...
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare