1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Resetare interval service

Discuție în 'Service' creată de cgadalean, 6 Apr 2009.

  1. alunakis

    alunakis 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2012
    Mesaje:
    51
    Salut!
    Am incercat toate metodele de resetare a "Service"-ului pe care le-am gasit postate pe paginile anterioare. Nu am avut succes, n-am scapat de anunt si de "bip"-uri. Mai sunt si alte procedee de resetare? Am o SOT1, 1.6MPI 2008.
     
  2. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    1. Cu cheia in contact, apesi pe butonul de reset kilometraj si tii apasat. Cu el apasat pui contact motor si astepti 10 sec apoi scoti cheia si eliberezi butonul.
    2. Cu cheia in contact dar nu pe motor, apesi si tii apasat butonul de kilometraj. In timp ce tii apasat, rotesti cheia pe pozitia contact motor. Continui sa tii apasat butonul pana se sting luminile de la bord, apoi rotesti si tii rotit 5 sec butonul de la ceas, in sens orar. Dai drumul la ambele butoane, si scoti cheia.
    3 Apesi butonul de reset kilometraj, cu el apasat pui contact motor,luati mana de pe butonul de reset si rotesti butonul de ceas, in sens orar si il tii asa rotit 5 sec.
    http://youtu.be/PWt7_UpYnJo
    sau vcds.....ultima solutie
     
    Ultima editare: 11 Mai 2012
  3. alunakis

    alunakis 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2012
    Mesaje:
    51
    Multumesc Carmen!
    Am incercat toate metodele. Am scapat de anunutul de service, dar "bip"-urile au ramas. Ma multumesc si cu atat, ce sa fac.
     
  4. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    VCDS-ul pe domnisoara, sau volumul la muzica un pic mai tare ?
     
    Ultima editare: 11 Mai 2012
  5. alunakis

    alunakis 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2012
    Mesaje:
    51
    Raman la VCDS pentru masina, muzica buna prefer sa o ascult in alte conditii. Multam pentru sfaturi, weekend placut.
     
  6. manonyko 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Mesaje:
    1
    daca resetarea nu poate fi facuta de pe bord si nici cu PC.. ce ar putea fi, scuze sunt nou pe clubskoda .ro, totul sa produs intre 2 schimburi de ulei,fara alte schimbari, ultima data a fost resetat manula, anterior cu PC..
    efectiv nu pot reseta cheita cu oil nici manual nici cu pc.
    multumesc anticipat!!
     
  7. klaudelu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2013
    Mesaje:
    4
    Dupa ce am facut resetarea dupa cum scrie mai sus....se reseteaza automat la 15k sau trebuie sa fac eu asta?
     
  8. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    din clipa in care l-ai adus la zero, el numara km si zilele si o sa te anunte a intervalul urmator...
     
  9. Azrail

    Azrail 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2013
    Mesaje:
    7
    Salutare!
    am si eu o mica problema:) am facut serviceul cu 4500 km in urma(3 luni), iar acum m-am trezit cu mesajul OIL la bordul calculatorului. Intrebarea mea e: e un mesaj automat sau tre sa merg sa schimb uleiul sau eventual sa-l completez? ori pot doar sa resetez mesajul, dupa descrierea din 1 post.
    Sorry, daca intrebarea e stupida, dar e prima mea masina si va rog sa imi dati crezare :)
     
    Ultima editare: 6 Aug 2013
  10. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    Este un mesaj care apare independent de schimbul de ulei. Masina stie ca atunci trebuie schimbat si trebuie resetat in cazul in care ai facut schimbul mai repede.
     
  11. Azrail

    Azrail 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2013
    Mesaje:
    7
    NU DA QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!
    Multumesc frumos!

    deci doar resetez si atit:)
    O alta intrebare poate stupida, mesajul acesta apare automat la 10 sau 15.000 km?
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Aug 2013
  12. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    Daca il resetezi cu laptopul apare la cati km il setezi, daca il resetezi manual nu stiu dar banuiesc ca da, apare iar la 10-15000km.
     
  13. emildebreti 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2014
    Mesaje:
    2
    Locație:
    Azuga
    Salutare.
    Detin o Skoda Fabia 1.9 TDI 2010 si tocmai am facut revizia (schimb ulei si filtre). Am resetat intervalul de service dupa descrierea de mai sus, si dupa resetare, in loc de numarul de km pana la urmatorul service mi-a aparut ----- in dreptul km si --- in dreptul zilelor. Am facut cam 200 km de atunci dar tot asa mi-a ramas.
    Aveti idee de ce?
     
  14. Meserias 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Aug 2011
    Mesaje:
    2
    Restare interval Service pentru Skoda OCTAVIA Tour 1.9 TDI - AXR an de productie 2009.

    1 - tragi frana de mana (CIUDAT dar la mine nu a mers altfel !!!)
    2 - Ti apasat butonul din dreapta si pui contactul
    3 - Continui sa tii apasat pana se sting martorii de bord....iti va aparea textul "service" fara nici o alta cifra sau indicatie !
    4 - dai drumul la cel din dreapta si il rasucesti pe cel din stanga (de ceas) catre dreapta si il ti asa rasucit 5 secunde minim !!!
    5 - Iei contactul si scoti cheia !

    Bagi cheia si verifici dupa 2-3 secunde si ar trebui sa dispara orice mesaj.
    Tin sa mentionez ca am incercat inainte toate variantele voastre insa pana nu am tras frana de mana nu a vrut sa mearga sub nici o forma !
     
  15. brigadact 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2013
    Mesaje:
    85
    Locație:
    Bucuresti
    Am incercat toate metodele si nu au mers. Am vazut postul lui " meserias " si mi s-a parut putin ciudat dar e singurul care a functionat pe O1 2009 1.6 102 cai !

    Mersi man !
     
  16. Luke07

    Luke07 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2012
    Mesaje:
    2
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Buna! Am folosit informatiile tale pentru reset oil, dar nu am reusit decat daca am mentinut butonul apasat si am rotit de el in timp ce era apasat. Oricum, multumesc pentru informatii!
    Sarbatori fericite!!!
     
  17. Acireale 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2015
    Mesaje:
    10
    Pentru resetare interval service am apelat la un tanar deosebit care mi- facut si diagnoza si mi-a resetat si intervalul la un an sau 15000 km.
     
  18. adrian1993 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2015
    Mesaje:
    10
    resetare mesaj

    Salut,sunt nou pe acest forum ! as vrea sa stiu cum resetez mesajul din dreapta de sub numarul total de km parcursi. imi apare service insp ! din cate am auzit,se poate reseta dar nu stiu cum ! Multumesc !
     
  19. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Poate ne spui si modelul si motorizarea .
     
  20. adrian1993 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2015
    Mesaje:
    10
    skoda octavia tour an 1998 1.9 tdi 90cp agr
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Aug 2015

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare