1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Mici imperfectiuni- vopsea sarita

Discuție în 'Intretinere' creată de ekoly, 23 Mar 2014.

  1. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Masina are pe alocuri vopseaua sarita, cam de marimea unui varf de ac, poate chiar si mai mare, sunt cateva chestii din astea si as vrea sa le remediez dar nu stiu cum. Masina are culoarea alba.
    Ce ma sfatuiti? Cum pot retusa punctele?
     
  2. Limit

    Limit 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Mesaje:
    50
    Locație:
    Bucharest
    Cea mai buna varianta e sa iti cumperi un kit de reparatii zgarieturi.
    Eu am luat de la reprezentanta skoda.
    A costat 50 de lei si are un tub de vopsea originala culoarea pe care o doresti si inca un tub cu lac.
    Pentru zgarieturi nu e bun fiindca se aplica ca oja.
    Dar pentru ciobituri in vopsea e perfect
     
  3. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Mda, cred ca asa ceva imi trebuie. Tu cum ai aplicat-o? Ai curatat in vreun fel locul?
    O sa ma interesez si eu la reprezentanta.Multumesc.
     
  4. Limit

    Limit 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Mesaje:
    50
    Locație:
    Bucharest
    Sa fie curatat locul bine dar cu nimic special.
    Sa nu fie rugina si preferabil sa se vada partea de caroserie galvanizata ca sa se prinda bine vopseaua.
    Se da cu atentie cu pensula micutza care vine cu tubul ca si cum ai plasa o picatura in acea ciobitura.
    Se va uniformiza ea de obicei.
    Se asteapta sa se usuce si se aplica lacul.
    Trebuie sa ai grija sa fie uniform pus sa nu iasa in evidenta prea rau.
    In cel mai rau caz va iesi la un polish imperfectiunea
     
  5. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Solutia este pentru moment . Din pacate , pe termen lung mai mult strica decat repara. Pate ca voi vedeti locul ca fiind curatat si fara rugina , dar oriunde exista tabla neprotejata de vopsea , apare si rugina . Imediat ce ati aplicat un strat de vopsea peste , rugina lucreaza linistit pe dedesupt , explodand la propriu . Intr-un an , maxim doi , veti avea o multime de inflorituri pe sub tabla care se vor raspandi ca o eczema in toate directiile.
    Solutia este diferita si se alege in functie de locul unde ai punctele . Daca le ai pe un reper singular ( o aripa , o usa ) se vospeste tot reperul integral. Daca sunt prea raspandite , este obligatoriu sa dai cu un inhibitor de rugina , sa respecti procedura de aplicare , si dupa aceea sa dai cu " oja " aferenta .
    Imi pare rau daca realitatea din teren nu corespunde cu dorintele voastre de a rezolva rapid si simplu problema ...insa nu se poate altfel. :arco:
     
  6. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Stiu ca la policolor era o vopsea 3in1 care, printre altele, decapa tabla de rugina. Insa nu era pentru auto. Ma gandesc ca poate exista asa ceva si pe auto.
     
  7. Limit

    Limit 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Mesaje:
    50
    Locație:
    Bucharest
    Daca incepe sa rugineasca pe interior asa grav cum spui intra la garantia de caroserie galvanizata
     
  8. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Tabla nu este deloc ruginita! JurasikMan a venit cu presupunerea (certitudinea). Eu vreau sa fac asta preventiv, sa nu se agraveze in timp si aveam nevoie de un sfat in privinta asta.
     
  9. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Eu incerc sa te ajut , nu sa iti cant in struna . Daca tu nu vezi rugina , nu inseamna ca ea nu exista . Microscopic , s-a instalat deja si roade la tabla ta. Pentru asta au fost inventati inhibitorii de rugina. Paradoxal , in faza incipienta , mai bine lasi locurile expuse decat sa le acoperi cu vopsea . PE dedesupt , rugina va lucra si mai activ . :nyah:. Peste ceva vreme , vei vedea inflorituri aparute la distanta de 5 - 10 mm de punctul initial .
    Eu am vopsit in aceleasi conditii o arcada de aripa , care avea niste ciupituri . Pentru ca talentatul care a vopsit-o , intr-o cunoscuta vopsitorie din Brasov , nu a dat cu inhibitor si doar a kituit si a revopsit , in trei luni de iarna , toata arcada de la aripa era inflorita pe dedesupt.
    Din asta , trage ce concluzii vrei . Daca tu vrei sa rezolvi problema cu un ...creion corector ...da-i drumul ! Nu tine cont de prostiile spuse de mine . :o:
     
    Ultima editare: 24 Mar 2014
  10. vasilep 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2014
    Mesaje:
    4
    am si eu o problema. mi-a sarit vopseaua chiar pe coltul stalpului langa parbriz si a inceput sa rugineasca.
    ar trebui reparata si vopsita latura mica de 1 cm dinspr parbriz si coltul stalpului. la service zice ca nu poate sa curete si sa vopseasca acolo fara sa dea parbrizul jos si apoi sa il lipeasca la loc.
    dureaza 2 zile si costa 500 lei.
    aveti idee daca se poate repara mai simplu si mai ieftin?
     
  11. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Rugina a patruns si sub sticla geamului , chiar daca tu nu o vezi. Daca se da parbrizul jos , se poate repara si zona afectata care acum nu este accesibila. Daca nu , poti repara doar ce se vede, si poti sa speri sa nu apuce rugina sa roada prea mult , cat mai ai tu masina .
    Nu exista minuni.
    Cand ai rugina , trebuie sa cureti locul integral , sa dai cu inhibitor de rugina , sa chituiesti si sa revopsesti . Alta solutie nu exista decat pentru o carpaceala pe termie scurt. Strict in situatia ta , as incerca o buleala locala , pentru ca este riscant sa dai parbrizul jos , mai ales ca este vechi si ars de soare , deci nu mai are flexibilitatea pe care o avea de nou.
     
  12. Minitehnicus 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2014
    Mesaje:
    41
    Locație:
    Brasov
    aceeasi problema

    asta cu "as incerca o buleala locala" mi-a placut maxim

    PS oricum foarte utile informatiile pe care le dai - am si eu genul asta de probleme dar o sa astept pana la vara sa le rezolv ca acum e prea multa umiditate in aer cu ninsorile si ploile astea
     
  13. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Foarte inteleapta amanarea . Este importanta temperatura atunci cand faci interventii asupra tablei . Toate ingredientele ( inhibitor , filler , chit si vopsea ) au nevoie de caldura ca sa isi faca treaba complet. Timpii de aplicare , uscare si finisare se modifica foarte mult si nu are nimeni grija sa ii respecte. DE aceea iese de cele mai multe ori o treaba de mantuiala pe care o platesti oricum , dar nu beneficiezi si de satisfactia unui lucru bine facut .
     
  14. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Cam asa arata vopseaua sarita la mine.
    Pot remedia singur problema?
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare