1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce imi place la Rapid-ul meu

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de Rapid2014, 14 Oct 2014.

Taguri:
  1. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Pe scurt, in ordinea importantei:

    1. Spatiul! Portbagaj, locuri spate etc. Motivul principal de achizitie :)

    2. Latimea. E stamta, deci se descurca bine in oras.

    3. Functionalitatea. Am modelul de baza si sincer am tot ce-mi trebuie! Nu vreau plastic moale, detalii imutil cromate, oglinzi rabatabile, keyless, radio cu Bluethooth, senzori de ploaie su lumina, climatronic, jante de aliaj etc. Le am pe toate, si mai mult pe alta masina. Insa am AC manual (perfect!) si incidere centralizata - pt. mine e suficient!

    4. Suspensia. Multi s-au plans de duritatea suspensiilor la Rapid. Intre timp cei de la Skoda au corectat problema. Chiar daca este ferma, acum suspensia se manifesta corect, chiar placut.
     
  2. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Update:
    2.5 - Franele/anvelopele - f. bune. Pana acum nu mi-a intrat ABS-ul!
     
  3. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    Deci:iti place sau nu iti place masina???
     
  4. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Uneori omiti ce e mai important...

    0. Consumul! Sa recunoastem, 8.5l/100km in oras si 5.2l/100km "afara" sunt consumuri exceptionale la un motor pe benzina.
     
  5. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    Trebuie sa vorbim si de bine pentru ca noi am cumparat masina asta. La mine sunt multe lucruri care imi plac. Xenon- vede perfect si arata bine la design.ul masinii, stopurile fumurii pe spate imi plac foarte mult cum lumineaza noaptea. Cine nu stie de ele zice de la distanta ca e o masina wow. Scaunele sport cu rosu te tin in fiecare viraj la locul tau si iti dau senzatia ca ai fi putut lua curba cu viteza mult mai mare. Volanul sport cu comenzile pe el, pedalierul sport elementele de crom din interior nu te lasa sa crezi ca esti intr.o masina de doar 15 mii euro. Jantele pe 16 dione cu caroseria alba a masinii oglinzile vopsite in negru blocurile optice in tenta neagra stalpii negru lucios chiar te fac sa crezi ca e ceva wow. Consumul: in oras am avut de la 6.5 pana la 9 in zilele geroase care au fost. In exterior de la 5 pana la 6 in conditiile in care nu depaseam 110km.h. pentru benzina eu cred ca e f bn. Am avut un 2.0 110 cai inainte diesel si pot zice pana acum ca ar consuma cu max 1 l mai putin ca rapidul. Hai sa ne bucuram de ele ca sa avem zilele frumoase
     
  6. mihai leu

    mihai leu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2014
    Mesaje:
    15
    la 11 600 euro nu puteam sa iau decat un logan mai dotat cu motorul de 0.9
    1.2 tsi 105 ,6 trepte
    1. imi place consumul- un maxim 6 extern mers relativ tare, fara jena prea mare
    2.spatiul in interior mai ales in spate, scaunul din fata e confortabil nu ma cobor dupa 300 km obosit( compar cu un symbol eu avand diar 1, 70 inaltime)
    3. silentioasa la 130 km.h, mult mai silentioasa ca renaultul de dinainte are 6 trepte se simte
    4. Desi este benzinar se conduce ca un Diessel, cuplul la turatii mici, trage liniarmasina, ia viteza( nu te baga in scaun dar isi facetreaba)
    5. In perioada rece a anului se incalzeste foarte repede motorul, face caldura rapid, nu am clima automata la cealalta am dar pot spune ca isi face treaba climatizarea
    6. Directia moale este ok mai ales la manevrele de parcare

    7. computerul de bord cu trip 1 si trip 2, gear shift indicator , etc este suficient pentru banii platiti si ofera toate indicatiile necesare si informatiile de care ai nevoie, avertizor sonor cand ajungi pe rezerva de benzina etc
    8. Senzor de [presiune al rotilor standard, este ok chiar daca e un sistem care masoara numarul de rotatii si nu are senzor pe valva isi face treaba, mi-a indicat o data si era ok, adica aveam roapa de rezervapusa pe dreapta fata la lta presiune decat ar fi trebuit, am masurat la vulcanizare
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Dec 2014
  7. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    Am pomenit consumul? Se pare ca da.
    Consum mediu 250km exclusiv oras: 8l/100km
    Consum azi oras, condus elegant 15km: 7.5l/100km
    :o:
     
  8. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Pacat ca nu are si optiunea sa vezi cat litri efectiv de benzina consumi din punctul A in punctul B.
    Pe Symbol era varianta asta in computerul de bord :(.
     
  9. Rapid2014 Bronze Member

    Înscris:
    13 Aug 2014
    Mesaje:
    215
    5. Stergatoarele nu creaza triunghi in partea superioara, de unde sa se scurga lichidul de spalare parbriz.
    6. Nu e necesar sa ridici sezutul al banchetei cand le lasi jos, nici sa dai jos tetierele - rabatarea bachetelor (amandoua) e o chestie de 10 sec.!
     
    Ultima editare: 1 Mai 2015
  10. edu2004eu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2015
    Mesaje:
    10
    N-am decat 350km cu ea, dar pana acum imi place asa:

    1. Portbagajul imens. La fel si locul de picioare din spate.
    2. Faptul ca e silentioasa. Cateodata nu stiu daca s`a oprit motorul sau inca mai merge.
    3. Frana da o senzatie de siguranta (eu vin de pe o masina veche unde trebuia sa`ti bagi piciorul in frana destul de bine ca sa se opreasca masina). cu Rapid`ul am scazut de la 80 la 0 foarte repede fara sa stresez frana prea tare.
    4. Trage foarte bine motorul asta TSI. Chiar imi place.
     
  11. Valentin SR

    Valentin SR 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2014
    Mesaje:
    21
    Ce îmi place??Consumul...1.2 mpi...75 cp....12k și 1 an și 2 luni....cu toate ca e în 3 pistoane și e cam zgomotoasă,cu 190 lei fac 1 drum dus-intors până la Focsani și mai merg și 1 săptămână în bucuresti....
     
  12. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Imi place racleta de la busonul de benzina :D.
    Foarte faina, curata misto gheata de pe parbriz.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Ian 2016
  13. marius claudiu

    marius claudiu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Mesaje:
    10
    Am citit toate postările ”de bine” și parțial sunt de acord cu ele .Dar nimeni nu spune că mașina e arătoasă, e chiar faină !
    Arată a mașină, nu cum sunt Matiz,Citroen,Opel , poate mai dotate dar nu sunt arătoase.
    Rapidul este suficient de masivă ,ușoară ,spațioasă și înaltă.
    Nu cred că am spus tot ...
     
  14. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    Eu am spus dar cred ca in topicul "sk rapid". Si nu imi schimb parerea. Chiar imi place masina mea foarte mult.
     
  15. marius claudiu

    marius claudiu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Mesaje:
    10
    Trebuie să menționez două elemente :
    1. Direcția extrem de ușoară, înțeleg că se datorează casetei de direcție elecrică.Interesant , eu știam că există mecanică sau hidraulică...
    2. Consumul este foarte bun . Precizez că e pe motorină și ”bobinez” cca 90 % extern , am consum mediu de 4-5 lit/100km
     
  16. ben

    ben 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2014
    Mesaje:
    40
    Locație:
    Sibiu
    E electro-hidraulica din cate stiu
     
  17. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    doar electrica fara hidraulica.cel putin asa e la octavia.si daca nu ai vas de completare lichid...
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Feb 2016
  18. Ebi 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2016
    Mesaje:
    100
    Sunetul va place? Are cineva varianta fara boxe suplimentare spate si este multumit? Sunt necesare sa le comanzi?
     
  19. Adi Sim

    Adi Sim Bronze Member

    Înscris:
    10 Sep 2014
    Mesaje:
    216
    Eu am doar pe fata.
    Se aud bine, eu sunt multumit.
    Cum spuneam in paginile anterioare, e cam aiurea sa pui ca optiuni niste boxe-spate, cand puteau fi standard, dar deh.
    Nu sunt precablate, deci un montaj ulterior presupune timp si costuri.
     
    Ultima editare: 18 Feb 2016
  20. redsquare

    redsquare Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Mesaje:
    506
    Locație:
    Resita
    Doar pe fata am si eu, sunt multumit, se aud bine.
    Daca chiar vrei neaparat si pe spate sa le pui la optiuni ca dupa aia te costa foarte mult aftermarket.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare