1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Cheie SKODA

Discuție în 'Service' creată de drmogo86, 21 Noi 2008.

  1. drmogo86 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Mesaje:
    4
    Sal'tare la toata lumea.... Vreau sa va intreb si eu unde pot sa modific cheia pe care o am acum la o skoda octAVIA(E O CHEIE NORMALA) cu o cheie tip nou din aceea pe arc de iese cheia dintr-un fel de breloc... Mersi anticipat pt ajutor...BYE
     
  2. ovi_lup 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2008
    Mesaje:
    1
  3. Zoli 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2009
    Mesaje:
    11
    interesanta oferta cu cheia briceag dar mi-am montat o alarma ca sa nu tot umblu cu cheia la usa . macar mai si piuie daca umbla careva...
     
  4. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    cine nu are cheie briceag si a spalat masina in iarna asta sa nu spuna ca nu a avut probleme cu deschisul usilor... de aceea sunt bune aceste tipuri de chei ca nu trebuie sa mai bagi cheia in broasca (alarme sau numai centralizata)
     
  5. Tom

    Tom 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Mesaje:
    1
  6. Catalin001 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Mesaje:
    2
    Eu am cumparat un sistem din acesta aftermarket si l-am montat pe O2.Pot spune ca seamna cheia cu cea originala cu exceptia a 2 suruburi mici in partea de jos a brelocului ca sa-i spun asa.Functioneaza ca si o cheie originala, adica poti deschide usile, porbagajul, se inchid si geamurile daca le-ai uitat deschise.
     
  7. AdrianLess 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    am si eu o intrebare.. stiti cumva daca in afara de skoda sau avia motors mai pot face o cheie briceag? ideea e k am pierdut cheia briceag si vreau alta, dar am inteles ca daca nu am cip-ul numai la ei imi pot face...

    aveti vreun sfat??
     
  8. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Fara cip orice alta cheie este inutila. Si la reprezentanta daca mergi tot va trebui sa iti faca comanda la alte coduri pentru codarea noii chei.
     
  9. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    info

    s-a mai vorbit si aici!http://www.clubskoda.ro/showthread.php?t=2576
    Cititi si posturile mele.
    Am scris exact cum am procedat pentru a avea inchidere centralizata cu chei briceag , am scris si cum am facut cu cip-urile.
     
    Ultima editare: 21 Mai 2010
  10. ghpop 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2010
    Mesaje:
    1
    Cheia briceag skoda

    Poate cineva sa-mi spuna cum se schimba bateria la o cheie briceag originala?
     
  11. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Ai aici un mic tutorial
     
  12. dany_dxg

    dany_dxg 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2010
    Mesaje:
    21
    Locație:
    constanta
    salut, gresala asta am facut-o si eu si acum imi cam pare rau, am gasit la un magazin d-asta faimos de chei din constanta si am tinut mortis sa-mi "tunez" masina cu o cheie noua tip briceag. Carcasa e foarte subtire si dupa cateva trante deja s-a crapat. Latimea cheii nu e intocmai cu cea originala iar lama are un joc foarte mare in carcasa.
    Sincer nu mi-as mai face inca o data daca as avea ocazia.
    ps. partea din plastic a cheii originale a stricat-o respectivul prin polizare deoarece sub nici o forma acel cip nu vroia sa iasa din carcasa.

    asa ca.....sfat....daca nu gasesti ceva original nu te incurca.....chiar daca gasesti mai ieftina...eu am dat acum 1 an 90 lei......:(

    - Este interzisa folosirea prescurtarilor de chat: "sh" , "tz", "k" , "dak", etc., cu exceptia cazurilor in care pot aparea confuzii.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Sep 2010
  13. mmk

    mmk 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2010
    Mesaje:
    7
    nam prea inteles

    salut. eu la masina am o cheia normala dar cu transponder, vreau sa o schimb cu una briceag, in reprezentana mi-au cerut 200 E pt 2 chei briceag + 50codarea, din cate am inteles eu codarea se poate face cu ajutorul cheii vechi si a programului vag, m-am uitat de chei in stanga si in dreapta si am gasit ceva dar au fercventa cuprinsa intre 433 si 434 mhz. noi fara taietura cum pot sti care este frecventa cheii ?
    multumesc

    http://cgi.ebay.it/VW-VOLKSWAGEN-GO...arts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item43a16ac78f
    sper sa nu fie nici o problema daca e rog moderatori sa modifice topicul si imi cer scuze
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Sep 2010
  14. Paganu

    Paganu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2011
    Mesaje:
    10
    Cheie cu telecomanda pt inchidere centralizata

    salut. sunt posesorul unei skoda octavia 2 din 2005. am achitionat masina d la weltauto( reprezenta audi) din cluj si as vrea sa fac o comanda la skoda pentru cheie cu telecomanda pentru inchiderea centralizata deoarece am la masina o cheie simpla. as dori sa stiu daca este posibila comanda si cam cat ar costa?
    si as mai vrea sa va intreb ceva. la o octavia 2 1.6 benzina mpi cat de usor se poate duce sonda lambda??
     
  15. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Puteai vedea discutia AICI fara sa deschizi un topic nou. La reprezenta comanda se face pe baza seriei de sasiu, insa trebuie sa stii ca aceasta achizitie este destul de scumpa... sa fii pregatit de o cheltuiala marisoara.
     
  16. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    gata s-a rezolvat
     
  17. robi_17

    robi_17 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2010
    Mesaje:
    32
    Locație:
    Cluj Napoca
    As vrea sa imi comand o cheie tip briceag si am nevoie de codul de cheie, stie cineva unde il pot gasi ?
     
  18. Alexandru Iulian

    Alexandru Iulian 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2012
    Mesaje:
    16
    Cheie

    Va salut cu respect !
    A trecut ceva vreme de cand nu am mai postat.Am nevoie de putin ajutor in legatura cu, cheia masinii.In momentul de fata nu sunt acasa sa va pot arata poze dar, o sa pun si poze cand ajung acasa sa va dati seama despre ce este vorba.
    Trec direct la subiect :
    Carcasa cheii de contact s-a deteriorat in ultimul hal, am intretinut-o cat de bine am putut, fostul proprietar al masinii a avut mare grija de cheie...
    Principala problema este carcasa, nu mai face contact nici butonul de inchidere/deschidere, carcasa mai stai prinsa de cheie in 1-2 suruburi, restul sunt duse...
    La fel este si cheia de rezerva a masinii.
    Detalii despre cheie nu prea am ce sa va spun decat ca nu este tip briceag sau ceva de genul, este cheie normala cu buton de inchidere/deschidere deasupra si buton de alarma pe laterala.
    Cum am zis mai sus, am sa revin cu poze sa va dati seama mai bine.
    Acum, intrebarea mea este urmatoarea :
    Gasesc sa cumpar o carcasa pentru tipul acesta de cheie ?
    Sau sa adaptez cheia + chip-ul din interior in altfel de carcasa, de exemplu breceag sau mai stiu eu ce alt model.
    Astept parerile/sugestiile voastre, multumesc !
     
  19. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Da o cautare pe Gogu' cu " carcasa cheie Fabia 1 " .
    Sunt o multime de alternative si de modele. Majoritatea carcaselor ( fara continut ) costa pana in 50 ron .
     
  20. Alexandru Iulian

    Alexandru Iulian 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2012
    Mesaje:
    16
    Cheie

    Am sa ma uit, sa caut cu atentie.
    Daca cineva mai are vreo sugestie/alternativa, este bine venita.
    Multumesc !
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare