1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme epurator

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de orion, 9 Dec 2015.

  1. orion 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2012
    Mesaje:
    24
    Salutari tuturor! Am o fabie 1,4 16v,1390cmc. 77kw. De ceva vreme,am sesizat scurgeri de ulei la motor,care par sa fie de la epuratorul de gaze.Spun acest lucru pentru ca uleiul se prelinge de undeva din partea de deasupra baii de ulei.Exista acolo o piesa din" plastic" si de acolo se scurge uleiul.
    Ce puteti sa-mi spuneti? Este dificil de inlocuit?
    Multumesc!
     
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Nu , dar ai nevoie de un canal . Prin compartimentul motor este cam greu . Are niste garnituri , s-ar putea sa fie ele de vina .
     
  3. gabi66 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2016
    Mesaje:
    11
    Cam târziu dar știți codurile pt ca garnituri? Am aceeași problemă dar nu le găsește cel cu magazinul unde am căutat!! Mulțumesc anticipat!
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Oct 2016
  4. bimbo 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2014
    Mesaje:
    1
    Eu am pus o garnitura de la un filtru de ulei (patrata) diametru 58mm (filtru catepilar) si de atunci nici o problema
     
  5. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Garnitura mica: 036103677
    Garnitura mare: N 90617501
     
    d313d379 apreciază asta.
  6. d313d379 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Mesaje:
    10
    Locație:
    Mărășești
    Va salut. Am si eu aceeasi problema la skoda fabia 1 416v 74kw serie TMBND26YXY3065919 mi se prelinge ulei pe la epurator si mi s a intins peste tot. In trebarea este sa schimb epuratorul cu totul dau doar garniturile? Si as avea rugamintea ce epurator recomandati sau un cod pentru epurator. Multumesc
     
  7. iulianp

    iulianp Bronze Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Mesaje:
    219
    Locație:
    Bucuresti
    Un cod motor poți trece? Epuratorul de gaze se schimbă la 60 k.
     
    d313d379 apreciază asta.
  8. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
  9. bluetux

    bluetux 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2016
    Mesaje:
    5
  10. bluetux

    bluetux 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2016
    Mesaje:
    5
    Ca sa fie si mai complicat, am vazut si codul 036103464AF pe o Fabia BBZ :(

    Sper sa mearga unul din ele...
     
  11. iulianp

    iulianp Bronze Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Mesaje:
    219
    Locație:
    Bucuresti
    Salut! Solutia? Te duci si cumperi de la reprezentanta piesa. Sau le ceri codul piesei noi daca cea cu AJ nu se mai gaseste pe piata. Ai fi surprins sa gasesti chiar un pret mai mic.
     
  12. Alex.ovi 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2019
    Mesaje:
    1
    Buna ziua
    Sunt nou pe aici. Am luat o Fabia 2002 1.4 77kw cod motor AUB si am vazut o scurgere de ulei pe spatele motorului jos probabil de la epurator.
    Mai mult decat atat la capacul de completare ulei cand il desfac este o spuma alb- galbuie si picaturi de apa.
    Are legatura una cu alta. Ce poate urma?
    Multumesc
     
  13. czirjak hunor 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2022
    Mesaje:
    2
    Pana la urma stie cineva ce coduri de epurator potrivesc pe BBZ pentru ca nu se gaseste cel care a fost pe masina 036103677AE
     
  14. iulianp

    iulianp Bronze Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Mesaje:
    219
    Locație:
    Bucuresti
    Salut. 036131503T
     
  15. czirjak hunor 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2022
    Mesaje:
    2
    buna ziua ma scuzati ,la epuratorul de gaze (separatorul de ulei ) ma refer nu gasesc sa cumpar aceasta piesa si ma intrebam daca potriveste de exemplu 036103464AH pare identic si se gaseste si original si after market
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare