1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Upgrade 1.9tdi!!!

Discuție în 'Motor' creată de Daffy, 15 Iun 2010.

  1. Daffy 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2010
    Mesaje:
    1
    salut,

    detin o fabia 1.9tdi 101hp, momentan are un soft si am urcat-o in 130hp...vreau sa ii fac si eu un ugrade la turbina, de preferat cea de 2.0tdi sau daca nu mai mare, intercooler, evacuare, boost controller....ce imi recomandati???
     
  2. stefandaniel 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Mesaje:
    26
    Locație:
    Romania
    Salut Daffy !!

    Buna seara , am o skoda fabia ca a ta si ma batea gandul sa ii fac o resoftare sa o duc la 130 de cai . Imi recomanzi , ai avut probleme de cand are cai mai multi , ambreiajul cum merge , turbina , motorul si a schimbat mersul ? cum trage !? e diferenta mare ? consumul ....... Se merita !? mersi anticipat si scuze ptr sumedenia de intrebari .
     
  3. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    acest individ si-a facut cont aici pe 15-06-2010 si tot atunc a fost si ultima vizita.....deci.....nu cred ca iti va raspunde;)
     
  4. stefandaniel 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Mesaje:
    26
    Locație:
    Romania
    ;) Mersi DORAGON
     
  5. adila662004 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2010
    Mesaje:
    1
    chip motor 1,9

    Buna ,ma numesc ADRIAN LUPU,locuiesc in BELGIA,si as vrea sa-mi imbunatatesc performantele motorului,dar inainte as vrea sa sa stiu daca este bine sau rau ,sa nu fac o prostie si apoi sa-mi para rau.
    As dori sa stiu ce fel de chip sa-mi iau,si daca montarea este dificila sau nu.
    Astept un raspuns si pana atunci va doresc numai bine!
     
  6. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    ti-am mutat postul aici
     
  7. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Nu se monteaza nimic.Se face o resoftare prin mufa OBD.
    Specificati motorizarea.
     
  8. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    din auzite am inteles ca e diferenta intre soft si cip... acum nu stiu exact ce si cum.. softul din cate stiu modifica harta motorului (amestecul aer/combustibil) iar chipul e o cutiuta si modifica mai multi parametrii...
     
  9. Tuneru

    Tuneru 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Mesaje:
    24
    Locație:
    Rosiori de Vede
    Chipul e altceva, poate te referi la tuning-box care e o ''improvizatie'' , adica o cutiuta cu 2 mufe si o rezistenta, iar chip tuningul este o operatiune realizata in softul masinii, mai concret un upgrade la softul masinii.
     
  10. zpt_zpt2001 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2011
    Mesaje:
    2
    un chip pentru 1,9 tdi

    buna sar merita un chip pt 1,9tdi 77kw as vrea sa stiu parerile bune si rele
    multumesc
     
  11. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    pentru tuning ai sectiunea asta.
    te rog sa mai (re)citesti regulamentul in caz ca nu ai facut-o, ai nevoie crede-ma.
     
  12. maxim

    maxim 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2010
    Mesaje:
    98
    Locație:
    Iasi
    zpt_zpt2001 ai mai facut tunning? Am si eu acelasi motor si inceput sa imi surada ideea...
    12-07-2011, 03:05 PM ... LOL. cred ca nu...
     
  13. rares.13rrs 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2012
    Mesaje:
    37
    pentru cei cu 1.9tdi 77kw, pot sa pun un clip dupa modificarea softului.

    http://www.youtube.com/watch?v=q8RynzI-h1s

    (volanta si ambreiajul is aproape praf, iar vitezometrul nu il vedeam din cauza telefonului)
     
    Ultima editare: 30 Apr 2013

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare