1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce service recomandati?

Discuție în 'Service' creată de cristip, 31 Mai 2008.

  1. ostancu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2011
    Mesaje:
    3
    k, mersi am sa il caut.

    Am sunat la auto ovarom si mi-au zis preturi aprox:

    distr ~1000
    ulei ~300
    frane ~250

    ce parere aveti? are rost un drum in szeged + complicatiile de rigoare?
     
  2. nut77 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2011
    Mesaje:
    2
    deoarece sunt nou nu vreau sa para ca fac reclama, dar incercati la autosilena.
    dupa multi ani, mi am schimbat service`ul unde faceam unele reparatii la masina, revizii si sunt foarte multumit de baietii de la silena.

    service`ul pe theodor pallady, dupa piata trapezului pe partea stanga, peste strada de reprezentanta opel gtt.

    veti fi multumiti

    eu preturi foarte bune mai ales pentru masinile din grupul VAG
     
  3. petru_sorin 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2011
    Mesaje:
    1
    Salutare ,
    Si eu sunt ploiestean si am patit-o la Mobel Ploiesti in service, mi-a fost furat kitul de service (cric , manivela , agrafa de scos capacele... tot ce este pus in interiorul rotii de rezerva) si de asemeni am mari semne de intrebare cu consumabilele trecute pe deviz ,iata si exemplul : la revizia de 30000 ma uit pe deviz si observ trecut 2l licid spalat parbriz in conditiile in care rezervorul cu lichid fusese umplut de mine cu o zi inaite de service .
    Fratilor cat despre ulei si filtru verificati daca sunt scimbate - acestea sunt vitale pentru masina , filtru polen etc. mai sunt cum mai sunt dar uleiul si filtru ulei sunt rinichii si sangele masinii.
    Toate cele bune si SUCCES!

    Sorin
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Iul 2011
  4. talpaiute

    talpaiute 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Mesaje:
    143
    Locație:
    Ploiesti
    Ma speriati cu service-ul la Mobel. Eu am avut probleme cu inmatricularea, fiind pe leasing ei trebuiau sa se ocupe, dar fiindca nu mi-au dat copie de pe cartea masinii nu am putut sa o declar la finante. Noroc ca am insistat eu si intr-un final s-a rezolvat. Dar am stat 10 zile fara masina fiindca mi-au expirat numerele.

    Cand aveam Ford puteam sa vad ce face mecanicul pentru ca sala de asteptare avea geam exact spre garajul de service si vedeam orice miscare.

    Cred ca o sa fac prima revizie la Bucuresti in acest caz, poate la Avia Motors.
    Stiti cumva daca ma primesc cu consumabilele mele (ulei, filtre, ...) daca e in garantie? Sunt originale VW.
     
  5. JakaTTa 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2011
    Mesaje:
    8
    Locație:
    Constanta
    Recomandati-mi va rog frumos un service bun in ploiesti ptr o verificare electrica mecanica lonjeroane, tot, etc la o Octavie 1 ALH 1,9, Multumesc.
     
  6. maxim

    maxim 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2010
    Mesaje:
    98
    Locație:
    Iasi
    Open Service Iasi - dezamagire totala

    Nu stiu ce fel de strategie aplica astia de la Open service din Iasi insa nu e deloc buna.
    Ex: ma duc la o diagnosticare computerizata dupa ce am ramas faca accelaratie intr-o depasire si daca tot eram acolo i-am pus sa-mi faca si celelalte verificari (electric si mecanic).
    Problema cu turbina mi-au spus ca daca se mai intampla tre sa o schimb... s-a intamplat acum 4 luni o data si de atunci nimic. In afara de asta, s-a uitat asa la mine, s-a uitat pe foia si a spus ca e turbina. Ma asteptam sa se uite intr-un catalog tehnic de erori sau ceva ca eram 4 erori in diagnoza dar infine.
    Pe partea mecanica mi-au spus ca trebuie sa schimb neaparat si urgent bratele inferioare/ interioare (ceva de genul) si rulmentul pe partea dreapta fata (pasager). 450x2 + 650 =1550 pisele la care se mai adauga si manopera cam 200. Am ramas perplex si am spus ca daca trebuie schimbate le schimb... C'est la vie numai ca trebuie sa fac rost de bani. Si uite ca fac rost de bani si eram gata sa merg sa fac manopera asa cum am vorbit cu cei de le Open service numai ca acum cateva seri am iesit la o bere cu un amic si-i spun de treaba asta, ca sunt necajit ca ma costa o caruta de bani, la care el ma intreaba: dar ai intrat cu ea in sant sau in vre-un cap de pod ceva de trebuie sa schimbi bratele amandoua pe fata :shrug: mi-a spus ca bratele astea sunt metal pur de 3-4 milimetri si nu se indoaia asa usor decat daca le lovesti direct ceea ce nu se intamplase.
    A doua zi am mers la un alt service (AllService in Metalurgie), o urca astia pe rampa si se apuca sa traga de roti: bucse si atat (520 cu tot cu manopera). In ceea ce priveste rulmentul fata, nu are nimic, aveam un surub infipt in cauciuc si ala facea galagie.
    Si uite asa ma puneau cei de la Open Service sa schimb de aiurea ceva care nu era defect. De kkt pentru ca eu chiar voiam sa merg la ei sa imi mai fac una alta la masina.
    In loc de 1750 am dat 520 ROn...
    Duma dumelor este ca cei de la OpenService mi-au spus ca bucsele vin pe brat si de aia tre sa schimb bratul cu totul.... m-au vazut ca sunt genul care pune doar motorina si da cheie si au incercat sa ma tepuiasca...
    p.s.: am schmbat bucsele si "surubul" din cauciuc si e ca noua :rock: nici un huruit sau trancaneala nu se mai aude.
     
  7. ff_2004_06 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2011
    Mesaje:
    54
    Incearca sa ocolesti Open Service, daca faci o simpla cautare pe net ai sa vezi cate prostii au facut si fac si cat de pregatiti si orientati catre clienti sunt.
    E destul de simplu sa iti dai seama daca turbina trebuie curatata / schimbata, dar trebuie sa pui testerul si sa faci probe in mers. Au incercat sa te pacaleasca, e evident. Daca masina nu mai e in garantie, nu are rost sa mergi la ei, sunt multe service-uri mai bune.
    Iar daca totusi vei repara / schimba ceva la ei, musai sa nu pleci de langa masina.
     
  8. panca.mihai

    panca.mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2011
    Mesaje:
    1
    la atanasiu, sunt cei mai seriosi, ekatrust te jupoaie de bani...
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Noi 2011
  9. talpaiute

    talpaiute 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Mesaje:
    143
    Locație:
    Ploiesti
    Eu am facut mai multe reparatii la Ekatrust: distributie, schimbat discuri frana, etrieri, amortizoare, pompa frana, bielete, planetara la o Solenza in decursul a 3-4 ani. Au lucrat bine si nu mi s-a parut scump. Se misca destul de repede, au scule bune si iti dau si garantie pe lucrare.
    Or mai fi si alte service-uri bune, dar aici mi-a fost mai comod si am fost multumit.

    Daca vrei unul autorizat Skoda am auzit ca astia de la Seat (Pex) au luat si service Skoda si lucreaza bine. Am un vecin care se duce numai acolo. Cred ca o sa fac si eu revizia la ei, ca la Mobel mi-e frica dupa cate am auzit.
     
    Ultima editare: 22 Noi 2011
  10. Faith

    Faith 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Mesaje:
    11
    Locație:
    Timisoara
    Imi poate recomanda si mie cineva un service bun si ieftin in timisoara. Mi sa rupt planetara( octavia 1, 2008), am fost cu ea la reprezentanta si miau spus k e 2780 ron + manopera. Mi se pare enorm. Sau ceva solutii? Se poate repara sau trebuie neaparat schimbata? Imi recomandati sa merg si la dezmembrari? Multumesc anticipat
     
  11. c_cipy007

    c_cipy007 Bronze Member

    Înscris:
    27 Iun 2010
    Mesaje:
    235
    Locație:
    Timisoara
    Poti sa vii la Autorecord (fostul Dinamo) de pe Calea Dorobantilor si ma cauti la receptie.Numai bine!
     
  12. danutlupu 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2011
    Mesaje:
    31
    Locație:
    Iasi
    Open Service Iasi - mecanici jalnici

    Am luat o Skoda la mana a doua de la un samsar in locul la a mea si o diferenta si evident nu am vazut prea mult ce e de capul ei asa ca ma duc la Open Service dupa ce ajung in Iasi. Cer o diagnoza mecanica si electrica, pe drum mi-am dat seama ca imi suiera un rulment deci ala trebuia sigur schimbat. Mai erau mici chestii electrice dar zic sa astept acolo, ma mai interesez intre timp de preturi si negociez la ce mai aveam de schimbat la ea.
    La un deviz de peste 3000 RON (cam cu 25 % mai mare decat in alta parte) ma convinge sa fac la ei toata reparatia cu niste mici discounturi de vrajeala; am zis ca accept ca sa nu mai caut eu piese si service prin Iasi unde sa gasesc scaunele pline de vaselina de la salopetele zoioase ale mecanicilor, macar ei puneau huse cand se urcau in masina. Dupa mai bine de 2 ore de asteptat in show-room, ma duc si eu prin service sa vad de ce dureaza atat diagnoza mea. La masina nu era nimeni, mecanicii frecau menta la o vorba in alta parte si masina cica era gata, mi-o trage la intrare, cer giagnoza, surpriza ..... nu stiau ca trebuie, mi-o baga din nou in service si imi aduce fisa cu erorile electrice.
    Cand dau sa intru in masina, vad ca burduful de la cablurile electrice de la portiera era desfacut din cleme in ambele parti si cablurile atarnau ca dracu; asa a ramas burduful ala si dupa revizie si dupa o alta interventie la panoul de comanda al geamurilor dupa ce au umblat ei acolo, l-am clipsat singur ca nu era cine stie ce.
    Aveam butonul de la inchidere centralizata din consola de langa maneta de frana bagat inauntru, clemele de plastic s-au uzat. Am cerut sa mi-l fixeze, au facut asta de 3 ori si de 3 ori a cazut inapoi la prima apasare. Am comandat altul nou si am cerut pe asta sa-l fixeze cu un adeziv sau ceva sa nu mai cada, au spus ca de fapt acolo e o rama de plastic care e si ea uzata si face parte din consola centrala si ca degeaba schimb butonul ca tot o sa cada iar ei cu adeziv nu lucreaza; solutia este buton nou si consola noua ( vreo 1000 RON consola) si imi arata rapid schita si codul si dau o puna pe comanda. Caut rapid o oglinda sau un geam in jur sa ma uit daca aveam fata de prost cu mine, parca vreo emisiune da camera ascunsa; oamenii erau seriosi insa si voiam sa-mi comande consola cu totul, raman inmarmurit de atata prostime :wtf:
    Oamenii aia sunt din alta lume efectiv si rupti de realitate si cred ca toti ce le calca pragul sunt snobi care arunca cu banii in caini si care nu au alta solutie decat sa vina la ei in service. Cei ce lucreaza in service denumiti generic "mecanici" sunt niste tilicari si sunt pe dinafara cu tot ce tine de service, daca au fost candva acolo mecanici au plecat.
    In concluzie singura chestie pozitiva e ca va pun huse pe scaun, in rest e ca si cum v-ati da masina din mana unor copii ai strazii sa v-o repare, asa arata si se comporta mecanicii lor.
     
    Ultima editare: 17 Dec 2011
  13. ph09rle

    ph09rle 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2011
    Mesaje:
    50
    Locație:
    Baicoi
    O singura data am fost la Mobel si de atunci am jurat ca nu ma voi mai duce niciodata acolo. Aveam probleme cu actuatorul de la turbina, ma duc la Mobel si ii rog sa imi faca si mie o diagnoza, raspunsul lor este "trebuie sa va programam pentru vineri ca agenda noastra este plina". Eu am vorbit luni, deci trebuia sa astept 5 zile pentru o diagnoza. Pana la urma, am sunat la IVAS Galati si m-au programat pentru marti. Nu mai spun ca diagnoza la Mobel era 130roni iar la Ivas 80roni(diagnoza completa). Nu ii laud pe cei de la Ivas ca am avut si cu ei mici probleme in sensul ca au rupt 2 cleme de la far, cand a fost lovita masina aripa au indreptat-o si nu au schimbat-o si mi-au spus ca nu am bec la scrumiera si la bricheta.
     
  14. roberto 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Mesaje:
    35
    Locație:
    Constanta
    Si eu am o amintire neplacuta referitoare la Mobel Ploiesti. Acum 4 ani, in drum spre Azuga, mi s-a aprins in bord avertizarea de nivel scazut al uleiului. Deoarece eram chiar in apropierea reprezentantei din Ploiesti, am zis hai sa apelez la acestia pentru achizitionarea unui litru de ulei necesar completarii. Cand colo....surpriza, un dobitoc de consilier de service ma informeaza ca nu-mi pot vinde uleiul decat cu conditia sa fac completarea la ei in service. Fiind presat accept aceasta ineptie insa sunt informat ca aceasta operatiune se poate face dupa cca 1-2 ore, deoarece acum sunt foarte aglomerati. Ii explic loazei ca am un copil de 1 an in masina si chiar nu pot astepta 2 ore pentru o banala completare de ulei, insa degeaba. Le-am urat tot ce mi-a venit la gura si am mers frumusel la Carrefour-ul din apropiere, de unde mi-am cumparat mult ravnitul ulei.
     
  15. maxim

    maxim 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2010
    Mesaje:
    98
    Locație:
    Iasi
    Problema nu cred ca sunt mecanicii :)
    Problema este seful de service. El trebuie sa faca legea acolo. Ei se bazeaza mai mult pe ceea ce le vine in garantie decat pe ceea ce le vine dupa.
    Asa cum am spus si ma repet, mie au vrut sa-mi dea bratele interioare cu totul pentru ca la modelul meu nu se vand separat bucsele (?).
    La preturi nu erau cu mult peste preturile altor service-uri si as fi preferat sa mi-o repar la ei din motive de "confort" sa zicem, dar o parte din mecanici sunt PRAF.
     
  16. mihi78

    mihi78 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2011
    Mesaje:
    16
    servus!

    imi puteti recomanda niste mecanici buni specializati pe skoda si eventual care lucreaza acasa in localitatea Reghin eventual imprejurimi?
     
    Ultima editare: 28 Ian 2012
  17. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    mihi78, nu inteleg de de ai postat la "Membri Club Skoda Targu Mures". Care e lagatura intre service-uri si intalnirile membrilor?
    Acest topic nu l-a gasit pentru ca nu ai folosit functia "Cauta".
    Poate data viitoare o sa reusesti, ce zici?
     
  18. mihi78

    mihi78 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2011
    Mesaje:
    16
    Ai dreptate, crede-ma ca n-a fost cu intentie, nu sunt prea vechi pe forum!
    ce e drept nu am cautat in sectiunea service, daca gaseam cu siguranta nu postam acolo!
    sorry ca ti-am dat de lucru, cum spuneam nu asta mi-a fost intentia.



    @@@ imi puteti recomanda niste mecanici buni specializati pe skoda, (preferabil care lucreaza si acasa) in localitatea Reghin eventual imprejurimi?
     
    Ultima editare: 29 Ian 2012
  19. wakyy 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2012
    Mesaje:
    6
    Salutare,

    Sunt posesorul unei skode octavia model 2003, fabricatie Olanda, 1.6i cu GPL din fabrica.

    Masina o am din 2007 (am adus-o personal la 103mii de km) iar acum am ajuns la 210mii de km.
    Am ales sa postez aici si sa deschid un subiect nou pentru ca pe celelalte thread-uri legate de GPL nu am gasit un raspuns care sa ma ajute in vreun fel.

    De cateva mii de km, cand merg pe gaz masina nu mai trage (nu mereu)...de multe ori se comporta ca o Dacie veche cu "gunoi". Specific ca se intampla doar cand merg pe GPL.

    Dupa ceva timp, masina da 2-3 rateuri si totul revine la normal. Parca si motorul se aude mai infundat.
    Prima oara m-am gandit la bujii...le-am schimbat (originale) si nicio schimbare.
    Apoi m-am gandit ca poate catalizatorul e de vina pt ca sitele din interior sunt faramate si zornaie. Toti cei intrebati mi-au spus ca nu are legatura.

    In acest caz singura problema ar putea fi de la instalatia de GPL (ma gandesc ca ar trebui schimbate filtrele...etc etc).

    Acum urmeaza partea cea mai grava! CINE imi poate recomanda un service GPL care sa stie sa se ocupe de instalatiile venite din fabrica?
    Am sunat la 2-3 service-uri renumite din Bucuresti, dar toti mi-au spus ca "nu se baga la asa ceva".


    Toate cele bune
     
  20. mariusn 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2012
    Mesaje:
    15
    Locație:
    BUCURESTI
    salut,
    eu am gpl pe octavia de o saptamana.
    in voluntari vizavi de rar exista un service care si monteazainstalatii.
    filtrele sunt sigur de vina de obicei sunt 2 filtre unul pt gazul in stare lichida si altul pt starea gazoasa.SE SCHIMBA LA 15000KM.
    parga ELMAG SE CHEAMA ATELIERUL.
    BAFTA
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare