1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Multumesc.
    E recomandat sa cumperi cauciucuri de iarna SH ? Daca da, dupa ce criterii le alegeti?
    Luna asta va trebui sa iau 4 cauciucuri si ma gandeam la Pirelli sau Michelin. Voi ce parere aveti? Cum ar trebui sa fie amprenta cauciucului?
    JurasikMan, spuneai ceva de 4 randuri de blocuri, poti fi mai explicit?
     
    Ultima editare: 8 Ian 2015
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Anvelopele pentru Fabia nu sunt prea late . Daca ai mai multe randuri de blocuri , risti sa ai o anvelopa prea compacta. Ea poate avea performante bune pe frig si zapada batatorita , dar poata sa nu se descurce pe zapada proaspata sau ceva mai mare . Pentru latimea de 165 - 185 , patru randuri de blocuri mai rarute sunt ideale daca vrei cu adevarat anvelope de zapada. Eu am luat niste S-H pentru Rangerul meu Nexen Winguard . Profilul il gasesti pe net daca il cauti. Sunt un vis . Asa ceva nu am mai avut pe nici o masina. Plec de pe loc cu tractiunea spate mai usor decat o faceam cu Octavia cu tractiune pe fata . Am incercat fara succes sa arunc spatele in parcarea de la Metro, pe zapada , cu volanul virat la maxim , acceleratia la blana si doar spatele cuplat si nu am reusit . Am calarit toate troienele de 80 de cm de pe strada doar cu tractiunea spate si nu am reusit sa intepenesc masina . Comparativ , cu Nokian si tractiune pe fata , am ramas in 10 cm de zapada . end of story . :jump:
    Legat de ce trebuie sa cauti la S-H , pai in primul rand sa ai posibilitatea sa le pui pe jante si sa le echilibrezi inainte sa dai banii pe ele . Altfel risti sa apara galme sau uzuri neuniforme ale suprafetei de rulare si ai aruncat banii degeaba . DOT-ul sa nu fie mai vechi de 4 ani . Daca vezi de prin 2005- 2006 , lasa-le acolo . Nu mai fac doi bani . Cauciucul este deja tare .
     
  3. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    Cumpăra noi la preț mai mic. Cum a spus și jurasik, debica sunt foarte bune pe mașinile noastre. Și prețul este mic la anvelope noi și mărime mica.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Ian 2015
  4. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Acum, dupa ce m-am documentat pe net si am vazut cum sta treaba cu cauciucurile, am iesit azi afara si am examinat si eu cauciucurile mele. Marca/modelul este Hankook Icebear w440 si sunt M&S (Mud & Snow - Noroi & Zapada). Detalii despre DOT si alte cele am gasit aici http://www.anvelopeweb.ro/help/numarul-dot-anvelope-data-locul-fabricatiei pe cauciucurile mele scrie DOT 2XFD CI H. Lipsesc cifrele...Deci nu stiu anul fabricatiei.
     
    Ultima editare: 9 Ian 2015
  5. Minitehnicus 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2014
    Mesaje:
    41
    Locație:
    Brasov
    intre timp ia troleul ca daca nu ai anul acolo stantat nu ai vrea sa te risti sa mergi pe unele fisurate sau imbatranite care se comporta ca o piatra la frig - te expui in plus la fiecare reumflare la pericol de explozie pentru ca un cauciuc imbatranit devine foarte casant - vezi poate ai variante pe resapate daca vrei variante mai ieftine dar si acolo e bine sa ai informatii despre producator ca acea refacere a cauciucului sa nu fie facuta cu cine stie ce resturi moi
     
  6. rayn Bronze Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    Nokian

    Banuiesc ca faci referire la Nokian W+ care sint slabe/praff/varzaa.
     
  7. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Am schimbat 2 bucse la masina si fiindca mecanicul tot daduse jos rotile din fatza, l-am rugat sa le schimbe cu cele de pe spate, care aratau mult mai bine. Atunci am vazut ca toate cauciucurile aveau trecut DOT-ul la interior (3811).
    Deci momentan am gume bune.
     
  8. Catalindci Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2011
    Mesaje:
    236
    Locație:
    Pitesti
    si ale mele dot 1112 cele de vara si sunt opinci :fart: Foarte nemultumit de Barum.
     
  9. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Eu am Hankook pe masina si sunt foarte multumit de ele. Ca idee, firma se afla printre primele 7 companii la nivel mondial http://en.wikipedia.org/wiki/Hankook_Tire .
    In primele zile ale anului am facut in jur de 1000 km la munte, pe zapada si gheatza si s-au comportat super.
     
  10. Catalindci Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2011
    Mesaje:
    236
    Locație:
    Pitesti
    De iarna am Continental ;) jos palaria. ramaneau vecinii uimiti in ce zapada bagam eu masina.
     
  11. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    Debica Frigo. Am trecut prin zăpadă Maricica. Și la fel,rămâneau vecinii uimiți! Doar ca sunt mai ieftine...
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Ian 2015
  12. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.304
    Locație:
    Bucharest
  13. sebastian_rc 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2015
    Mesaje:
    18
    Modele WR sunt de asfalt de iarna, daca vrei ceva cu adevarat aderent de la Nokian foloseste Hakapelita eventual cu cuie.
    Cu sau fara cuie aceste anvelope sunt fantastice pe zapada, fara comparatie cu nimic de la comcurenta.
     
  14. horsewhisperer27 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2015
    Mesaje:
    3
    roti de iarna octavia III vrs

    buna seara si bine v am gasit.
    am googalit la greu,si poate ma ajutati sa ma lamuresc si eu cu urmatoarele:

    este vorba de o octi 3 vrs,care din fabrica vine cu jante gemini pe 18 si anvelope de vara.

    in carte are trecute ca alternative 205-50-17 si 225-45-17.
    care sunt mai recomandabile pt bucuresti,iarna?
    si daca stie cineva,la nevoie,ar incapea un set de roti pe 16?

    distanta cred ca este 5x112.
    dar et ul?j ul ma gandesc cam 7...

    va multumesc!
     
  15. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Per total , diametrul total al rotii este similar , diferenta fiind ca in ultimul caz ai o anvelope mai lata cu 2 cm. Iarna este indicat sa ai o anvelopa mai ingusta . In plus , ai mai mult loc pentru zapada depusa pe interiorul aripilor , care la viraje va atinge oricum , insa este bine sa fie un spatiu mai mare intre roata si janta , pentru a avea lor zapada si gheata sa se compreseze si sa cada . Cu siguranta ca poti opta si pentru un ansamblu roata/ janta pe 16 " . Din punctul meu de vedere este chiar indicat . Cu cat talonul anvelopei este mai mare , cu atat sufera suspensia mai putin. In interiorul orasului nu merita sa pui jante pa 17 " sau 18 " . Acestea sunt optiuni pentru mersul pe autostrada in conditii de drum bun , nu pentru urcat borduri prin Bucuresti :).
     
  16. horsewhisperer27 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2015
    Mesaje:
    3
    eu la 16 aveam ca principala grija diametrul franelor de la rs,care ma gandeam ca ar putea fi prea mare fata de diametrul interior al jantei...ma poti ajuta aici?
    multumesc!
     
  17. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
  18. horsewhisperer27 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2015
    Mesaje:
    3
  19. DnI 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2015
    Mesaje:
    1
    Salutare,

    Cine ma ajuta si este sigur pe urmatorul aspect.
    Doresc sa stiu care sunt dimensiunile de fabrica pentru:
    Octavia 1 1.9tdi pd 100cp axr, an 2010, tour combi pentru jantele pe 17.

    5x100 , este corect ? ET54 diametru butuc roata 57 ?
    Am vazut tabelul atasat dar scrie ca sunt 5x112 iar prin alte parti gasesc 5x100.

    In alta ordine de idei nu prea am vazut poze cu la sectiunea Masina mea asa ca daca tot suntem la jante, imi poate trimite cineva o poza cu o octavia 1 fara pachet de drumuri grele sa vad diferenta , daca se poate si cu janta de aliaj :)
    Multumesc.
     
  20. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.304
    Locație:
    Bucharest
    5×112 e pentru skoda 2.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare