1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Octavia 2 FL, 1.4 TSI, 122cp, 2010

Discuție în 'Jurnal de bord Skoda' creată de twizar, 18 Sep 2014.

  1. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Activarile facute pana acum pe masina. Toate print screen-urile sunt facute dupa realizarea modificarilor:

    - staging:
    ADAPTARE STAGING.png

    - coming-home:
    COMING HOME.png
    COMING HOME MANUAL.png

    - cornering:
    CORNERING.png
    CORNERING REVERSE.png

    - DRL (lumini de zi):
    DRL.png

    - semnalizare cu avariile la franarea de urgenta:
    FRANARE DE URGENTA.png

    - tear drop luneta:
    TEAR DROP.png

    - TPMS (monitorizarea presiunii in cauciucuri):
    TPMS INSTRUMENTE.png
    CODARE ABS.png
    TPMS RESET.png

    Am activat TPMS si am lasat ABS-ul sa invete presiunea normala din roti. Apoi am scazut presiunea la roata dreapta spate de la 2.5 la 1.8 si in 7km de mers prin oras am fost avertizat ca exista o problema la una din roti.
    2014-11-03 17.17.06.jpg

    Am ales 1.8 pentru ca am mers odata cu aceasta presiune in acea roata (cu cauciucurile vechi), fara sa am vreo idee ca este ceva in neregula. Vinovata atunci a fost o sarma intrata in cauciuc cine stie cand.

    Pentru cei interesati calculatorul de ABS este 1K0 907 379 AK, cel de instrumente 1Z0 920 803 K iar centrala electrica 1K0 937 087 K.

    Acum mai trebuie doar sa cumpar un kit de buton 1Z0 927 127 B cu 140 lei din Romania sau 1Z0 927 127 cu 18$ din China, dar care are 2 fire inversate. Cu acest buton pot reseta TPMS fara sa folosesc VCDS.
    Explicatia de pe net cu diferenta dintre cele doua coduri: "For european customers: this item (1Z0 927 127) is the same that 1Z0 927 127 B, it means that you have to change pins on wire enclosed for working. Check pinout before setting up on your car, they have to be: positive switch are pins 4 & 6, ground/negative 3 and 2 is lighting positive. Wire cames with pins 2 & 3 changed."

    In rest, inca nu am gasit ce trebuie bifat/debifat pentru a stinge DRL cand e trasa frana de mana si din pacate nu imi place sa incerc setari la nimereala.
     
  2. liviu-tsi 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2010
    Mesaje:
    25
    Locație:
    dolj
    Salut.Ai interfata originala?Pe engine poti sa vezi parametri motor?
     
  3. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Salut. Nu am interfata originala.

    motor.png

    motor2.png

    Daca la parametrii de genul celor din pozele de mai sus te referi, da, pot sa ii vad.
     
  4. alexandru.caescu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2012
    Mesaje:
    26
    La ce interval de km se schimba bujiile?
     
  5. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Scuze pentru intarziere. La mine in planul de service scrie ca se schimba la 60.000 km sau la 4 ani. Dupa cum aratau bujiile mele, care au depasit termenul, tind sa cred ca este scris bine.
     
  6. alexandru.caescu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2012
    Mesaje:
    26
    Am schimbat bujiile prima data acum la 90.000 de km.Doar ca la service au montat Beru in loc de NGK(cele originale de pe masina) si am distanta dintre electrozi de 0.9mm in loc de 0.8mm.Am mers deja aproximativ 1000 km fara nici o pb, sper sa nu apara(desi am un "pitic" care imi tot aduce aminte ca am o distanta mai mare la bujii).Nici daca au fost stranse cu cheie dinamometrica la 25Nm nu stiu.
     
  7. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Stiu si eu cum e cu piticii :)
    Dar daca masina merge bine nu iti fa probleme legat de distanta. A mea a mers peste 70000km cu ele asa si nu si-a pus nimeni problema sa le schimbe. Eu intamplator am descoperit sapand pe forumuri.
    La mine stiu sigur ca nu au fost stranse cu cheie dinamometrica, dar e totul ok.

    Ti s-a parut vreodata ca este instabila masina pe vant lateral mai puternic?
    Incerc sa imi dau seama daca e ceva prost reglat la mine sau asa sunt toate.
    De exemplu daca bate vand puternic din stanga si trece un tir pe langa mine trebuie sa tin destul de tare de volan ca sa nu ma mute de pe drum.
    Ma asteptam sa fie mult mai stabila decat Fabia pe vant, dar nu e.
     
  8. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Asa functioneaza ele. Si eu aveam astfel de manifestari la O2 , in special cand prindeam vand din lateral. Eu am presupus ca este din cauza pachetului de drumuri grele ( si garda mai ridicata , in consecinta ) . Fiind niste masini destul de inalte , apar aceste manifestari. Eu am pus si amortizoare pe gaz si facea identic. Stai linistit , este din ciclul : " asa fac ele " .
    P.S. , prima data cand s-a manifestat fenomenul m-am speriat ( si sunt greu de speriat de felul meu ). cu Fabia prietenei mele sau cu O1 nu am avut probleme de acest gen , indiferent de cat de tare batea vantul. Este o chestie de flux de aer care intra pe sub masina .
     
  9. alexandru.caescu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2012
    Mesaje:
    26
    Se mai simte ceva vibratie in conditii de vant puternic in depasire, dar nimic de speriat.Cel putin la mine nu imi da senzatia de instabilitate, dar sa zic.. o miscare exista si chiar atunci cand se intampla am dat vina pe vant si nu pe altceva.Nu am pachet de drumuri grele si cauciucuri de 205.Asa cum exista acum la mine vibratii in volan cand franez de pe la 160 pana pe la 120.Ma gandesc ca e de la discuri(ca placutele au fost schimbate la 70.000) ca am 90.000 de km.
     
  10. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Ok, m-am mai linistit :)
    Am crescut putin si presiunea in cauciucuri si acum parca e ceva mai stabila. Fiind all season cred ca au peretii laterali mai moi si asta incurca si mai mult.
    Alt factor cred ca e si faptul ca in zona de vest a tarii mi se pare ca bate vantul tot mai mult in ultimul timp fata de anii trecuti.
     
  11. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Un mic update legat de cauciucurile Goodyear Vector 4Seasons 205/55 R16 91H si comportamentul lor pe timp de vara cu coduri galbene, portocalii si rosii. Nu apare uzura mai mare decat normalul, nu imi intra abs-ul la franari unde nu intra nici cu cele de vara si nu scartaie rotile nici atunci cand trebuie sa plec ceva mai tare (nu exagerat, pentru ca atunci scartaie orice cauciuc).
    Singurele diferente observate fata de cauciucurile de vara sunt ca la manevrele facute pe loc in temperaturi de aproximativ 40°C, pe langa sunetul standard de nisip fin pe asfalt se aude si un usor scartait si ca necesita o presiune mai mare (cel putin eu asa simt masina mai stabila si nici macar nu par tari la trecerea prin gropi). Dupa cum spuneam acest scartait nu apare in alte conditii, deci tind sa cred ca ele au aderenta buna si fac acest sunet doar cand fortezi ruperea aderentei.
    Pana acum sunt foarte multumit de alegerea facuta, tinand cont ca am mers cu ele toamna, iarna (usoara), primavara si vara (foarte calduroasa) si nici nu mai discutam de faptul ca nu mai trebuie sa schimb rotile de doua ori pe an.
    O sa revin cu pareri suplimentare despre cauciucuri la iarna, daca o sa fie o iarna mai serioasa anul acesta.
     
    Ultima editare: 23 Iul 2015
  12. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Cred ca am uitat sa va spun ca am aplicat parbrizului un tratament cu Aquapel acum cateva luni. Pot sa spun ca este foarte, foarte bun si mie mi-a rezolvat inclusiv "ceata", care imi aparea uneori pe exteriorul parbrizului, in anumite conditii de temperatura. Cu acest Aquapel, inclusiv stergatoarele isi fac treaba mult mai bine (nu cele uzate, care trebuiau deja schimbate).
    Pentru cine nu stie despre ce este vorba, puteti sa urmariti filmuletele urmatoare:

    https://www.youtube.com/watch?v=gXT-HkBhi5k

    https://www.youtube.com/watch?v=oHWnX2Y2oi8

    https://www.youtube.com/watch?v=-T78lMsqX5E
     
  13. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Am inceput sa bag benzina doar de la 98 in sus si motorul merge mult mai frumos si trage mai bine. Inainte uneori tragea bine, uneori nu, fara o anumita logica. Acum e mult mai stabil si ma pot baza pe el si in oras si la depasiri.

    Am activat stingerea luminilor de zi din proiectoare cand se trage frana de mana: "Pe centrala electrica, byte 11 bit 0".

    Am dezactivat semnalizarea cu avariile la franarea de urgenta si am lasat semnalizarea doar prin stopurile de frana, asa cum era setata masina din fabrica. Se pare ca in momentul in care sunt active ambele setari, masina nu mai semnalizeaza franarea de urgenta deloc.

    Inca se aude o bataie usoara la cuplarea ambreiajului, dar m-am obisnuit cu ea si se pare ca e zgomot normal de functionare.

    Masina in continuare "da in nas" uneori, dar vorbind cu un coleg de forum cu acelasi motor se pare ca "asa face toate", vorba mecanicilor.

    Boxele au inceput iar sa intrerupa, deci problema se pare ca este din mufele din stalpii fata, dupa cum acelasi coleg de forum mi-a spus ca a patit si el.

    Singura problema reala ramasa pe masina este instabilitatea la vand lateral, care tind sa cred ca este ori din cauza telescoapelor, ori a "bucsaraielor" uzate, ori o setare gresita in calculatorul de directie O sa fac o vizita la un service mai serios ca sa rezolv si problema asta definitiv.

    O alta observatie, teardrop parbriz functioneaza doar cu masina in miscare iar teardrop luneta oricand.

    Tratamentul Aquapel de pe parbriz inca se tine tare, deci pentru 50 de lei cat m-a costat cu siguranta o sa il reaplic cand o sa fie nevoie.
     
  14. dlazar 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Mesaje:
    1
    Nu ai mai postat de ceva vreme. Cum se comporta? La cati km ai ajuns?
    Puteti sa-mi spuneti care este plaja de temperatura a uleiului, am cumparat de curand masina, are 62.000 km (2011) si fiind rece afara nu stiu care sunt valorile normale. Multumesc
     
  15. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Salut. Scuze ca nu am mai scris nimic, dar nu am stiut daca mai este de interes pentru cineva. Masina merge foarte bine, chiar mai bine decat atunci cand am cumparat-o, dar au mai fost mici probleme pe parcurs, dupa cum se poate vedea in filmuletul de mai jos. Am ajuns pe la 112000km si din vara o sa o predau tatalui meu, pentru ca sunt convins ca la el o sa mai tina multi, multi ani de acum inainte.

    https://www.youtube.com/watch?v=D_IgqNbnpog

    https://www.youtube.com/watch?v=-h8m9AgxYc8

    https://www.youtube.com/watch?v=W7xwyRYZevM

    https://www.youtube.com/watch?v=jvHqwKzkdxc

    Mai am si alte filmulete de incarcat, dar inca nu am apucat.
     
  16. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.307
    Locație:
    Bucharest
    Tu scrie aici tot ce tine de intretinere si nu numai.Cine are nevoie se documenteaza de aici.
     
  17. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Asa o sa fac :)
    Si in legatura cu temperatura uleiului, pentru ca am uitat sa raspund si la asta, din pacate nu stiu nimic. Nici macar nu mi-am pus vreodata problema sa vad care este.
     
  18. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.307
    Locație:
    Bucharest
    Apropo de H7 Vision Plus.Eu nu am simtit o diferenta mare fata de cele standard.Asadar am revenit la ce am avut si la alte masini.Xtreme vision.Parca asa se numesc.Nu sunt montate insa pe o skoda..
     
  19. twizar

    twizar 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Timisoara
    Daca imi amintesc bine denumirea si eu am avut Xtreme Vision pe Fabia si erau foarte bune pe uscat, dar pe ploaie aveam impresia ca sunt mai proaste decat cele standard. Posibil sa fie efectul asta din cauza luminii mai albe sau poate doar mi se parea mie. Oricu, atunci am hotarat sa merg pe calea de mijloc cu Vision Plus si sa incerc sa impac si capra si varza.
     
  20. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.307
    Locație:
    Bucharest
    Primul model pe skoda a fost xtreme power.M au tinut cam 5 ani dar ce am observat..Farul s-a matuit..O tin si pe seama caldurii din interior plus batranetea farului in sine.La Octavia 1 proiectorul e in far.Aveam si acolo becuri mai bune.Aprinse cand era nevoie cred ca dadeau ceva caldura
    .
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare