1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Octavia vs Opel Astra

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de Supozitor, 14 Apr 2010.

  1. Supozitor 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2010
    Mesaje:
    1
    Salutare! Sunt nou pe forum si sper sa postez unde trebuie...
    Am permis de putin timp si as dori sa-mi achizitionez o masina. M-am interesat la mai multi prieteni (unii mecanici de meserie) si majoritatea mi-au recomandat Opel Astra 1.7 CDTI (modelul clasic) sau Skoda Oktavia. De aici parerile au fost pro si contra, iar cum eu sunt cam "afon" in ale masinilor sper sa ma puteti ajuta cu cateva sfaturi.
    Am inceput sa caut si eu pe net la vanzari auto si intr-un final am ramas la 2 variante:

    1. Skoda Octavia: Fabricatie: 2006, berlina, 87,000 km, Transmisie: manuala, Putere: 90 CP (66 kW), Cilindree: 1900 cm³, Euro: euro3, diesel
    Echipament aditional: ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, computer bord, alarma K9, volan si scaune reglabile, stergator luneta

    2. Opel Astra: Fabricatie: 2007, berlina , 58,000 km, Transmisie: manuala, Putere: 90 CP (66 kW), Cilindree: 1700 cm³, Euro: euro4, diesel
    Echipament aditional: ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, computer bord, anitfurt, comenzi volan, incalzire auxiliara, parbriz incalzit

    Skoda este cu aproape 1000 euro mai scumpa (dar nu ma deranjeaza sa platesc diferenta asta daca se merita)
    Sper sa am puteti ajuta. Toate cele bune!
     
  2. irinel

    irinel 4th Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2010
    Mesaje:
    100
    Locație:
    iasi
    mai bine pui ceva bani sau faci un credit si o cumperi cu rabla de la Skoda. Eu asa am facut inainte sa o comand pe a mea.Am cautat peste tot si cand am facut un calcul mai amanuntit mia iesit mai bine sa o cumpar noua. Bafta
     
  3. RRS 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Mesaje:
    90
    Locație:
    Cluj Napoca
    irinel, mai discutam in 1-2 ani comparatia nou vs SH :)
    eu as alege varianta unei O2 1.9 tdi, SH, inmatriculata deja...dar nu se sepcifica bugetul... astra o fi sub 5500 euro.
     
  4. Minitehnicus 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2014
    Mesaje:
    41
    Locație:
    Brasov
    si ce a ales ?

    si ce a ales juniorul ?
    ferea de samsari...
    ;)
     
  5. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    Probabil ca opel... :))
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare