1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Rapid TSI

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de SPIDER, 6 Mar 2011.

  1. SPIDER

    SPIDER 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2011
    Mesaje:
    18
    .....
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Mar 2015
  2. pvd2010

    pvd2010 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2010
    Mesaje:
    94
    Salut! Sunt un viitor Rapid-ist (poate un termen nepotrivit) și până îmi primesc jucăria sunt curios de orice părere a posesorilor. Consumul este de așteptat să scadă mai târziu după părerea altora (spre 5-9000?!). Consider că dacă știi de la început pe ce dai banii nu ai de ce să fii dezamăgit de micile neajunsuri. Îmi doresc ceva ce în ziua de azi găsești din ce în ce mai rar, un dram de fiabilitate ținând cont de banii dați. Tabla galvanizată cu 12 ani garanție sună bine de ex. Altfel scria dacia pe mine și prețul era corect. Mai aștept feed-back.
     
  3. ferry 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2013
    Mesaje:
    38
    Skoda Rapis 1,2 TSI 86 Cp

    Va salut,
    Urmeaza sa achizitionez prin probramul rabla o Skoda Rapid 1,2 TSI, 86 Cp
    Va rog sa-mi comunicati daca ati condus un astfel de model, care sunt plusurile si care sunt minusurile.
    Precizez ca masina o voi folosi mai mult in oras.
    Va multumesc pentru sprijin!
     
  4. Rado46

    Rado46 Silver Member

    Înscris:
    20 Dec 2009
    Mesaje:
    425
    Locație:
    Timisoara
  5. trikkything 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2013
    Mesaje:
    6
    Locație:
    Arad
    Salutare,
    Daca ai intrebari specifice, diferit de ceea ce am scris mai devreme in acest topic, le astept si voi incerca sa raspund cat mai obiectiv la ele.
     
  6. Mihai1785 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2013
    Mesaje:
    33
    Rapid

    Salut,

    Si eu astept sa imi vina rapidul 1.2 TSI drive de 86 cp. Am dat comanda pe 30.03.2013 si mi s-a spus ca pe 22.05.2013 e programata sa ajunga in tara (Curtici-Arad) dar inca nu am fost sunat sa mi se dea datele masinii. E grea asteptarea si banuiesc ca in cel mai bun caz voi intra in posesia masinii saptamana viitoare deoarece am inteles de la dealer ca dureaza inca o saptamana sa ajunga masina in Bucuresti de la Arad.

    Numai bine!
     
  7. crashkidneys 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2013
    Mesaje:
    1
    poze...ceva???
     
  8. ferry 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2013
    Mesaje:
    38
    Salut,

    Nu ne mai spune nimeni nimic despre Skoda Rapid 1,2 86 CP?
    Abia astept sa inceapa ,,rabla"......

    Drumuri bune!
     
  9. pvd2010

    pvd2010 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2010
    Mesaje:
    94
    Legat de rabla ai aflat vreo ceva de pe surse? Zi și aici!
     
  10. razvang_a 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2013
    Mesaje:
    2
    Locație:
    suceava
    buna ziua.
    tocmai m-am iregistrat pe clubskoda desi am o skoda fabia htp de un an de zile.
    am venit abia acum in clubul acesta pt ca azi am dat avansul pt o skoda rapid 1,2 TSI 86cp.
    as avea sa dau restul banilor dar nu ma grabesc sa ridic masina pana pe la jumatatea lunii iulie timp in care sper sa inceapa si programul rabla sa mai salvez cativa banuti.
    ma bucur ca m-am inregistrat si ca gasesc aici pareri pertinente si avizate.
    sper ca pe viitor sa pot ajuta si eu cu pareri.
    toate bune tuturor
     
  11. Mihai1785 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2013
    Mesaje:
    33
    Skoda Rapid

    Am ridicat-o si eu miercuri dar nu am apucat sa fac inca nici 100 km cu ea, vine weekend-ul. Intr-adevar:
    -motor f silentios
    -f mult spatiu
    -motorasele geamurilor electrice destul de zgomotoase

    Deocamdata nu pot spune nimic de consum, o sa revin dupa ceva timp probabil. Masina este f usor manevrabila si a venit cu cauciucuri bridgestone (n-am notat acum modelul exact).

    Am luat-o stiind de la bun inceput care sunt plusurile si minusurile, nu am auzit nimic nou pana acum si sper sa ramana asa :).

    Numai bine!
     
  12. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    sa o stapinesti sanatos! consumul nu o sa scada atit cat te astepti.iar ,in oras,vei renunta,la un moment dat,sa mai mergi dupa cum iti indica masina si atunci sa nu te sperii de consum.va fi mare.altfel,motorul este ok.iar mai tarziu,daca te documentezi bine,poti sa montezi GPL.*asa am facut eu si sunt super multumit.tradus in benzina,imi consuma 4,5-5%...in oras! si afara cam 3%!!! ce vorbeste "lumea" ca nu umbla cu bomba in masina,ca-i scade puterea,ca se strica motorul....povesti.
     
  13. lorus42 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2013
    Mesaje:
    6
    skoda rapid 1.4 dsg

    Buna ziua tuturor ! de circa 3 saptamani detin aceasta unica masina in echiparea Drive , white candy . a/c manual , tempomat , pachet drumuri grele , geamuri spate si luneta fumurii si eleron...Dupa aproape 3000 km , in care " ne-am imprietenit " pot sa va spun ca am obtinut consumuri intre 5.3 - 6.3 l/100 km, la drum afara , mergand intre 55-120 km/h , functie de drum, a/c cca 30 % din timp. Nu prea "m-am dat" cu ea prin oras , Bucuresti , ca n-am avut treaba .Este foarte silentioasa , dar dupa 120 km/h apare un usor zgomot aerodinamic . Cum e cu DSG ? Cand acceleratia este "mangaiata" schimba la cca. 2000 ture , excelent la mers in coloana in zone aglomerate ,pui mai multa presiune , schimba in 3000 ture si este mai dinamica , la 65km/h ruleaza deja in D7 . Si cand toate aste nu sunt suficiente , pedala de acceleratie se striveste , sunetul evacuarii devine bestial , viteza trece usor peste 120 km/h si ai facut o depasire "din scurt" .
     
    mircea floricel apreciază asta.
  14. Mihai1785 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2013
    Mesaje:
    33
    Multumesc frumos! Nu voi schimba vitezele dupa cum imi indica computeru', multa lume nu recomanda asta chiar daca consumul scade.
     
  15. Florin33 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2013
    Mesaje:
    10
    :)

    La motorizarea asta nu cred ca o sa fim prea multi in Romania.
    Eu am vrut neaparat DSG de-aia am optat pentru ea. Octavia la 1.4 DSG m-ar fi dus cu cel putin 2000 euro in plus, dar principalul motiv este ca desi am 3 copii prefer Rapidul pentru ca este mai mica decat Octavia. Nu vreau sa merg cu o masina asa mare ca noua octavia pe drumurile noastre.

    Plus ca motorul si cutia sunt aceleasi. La Octavia au marit puterea la 140 cai (si i-au pus un compresor in plus) pentru ca e mai grea decat Rapidul cu cei 122 cai. Deci la putere/kg nu e diferenta.

    Portbagajul e asemanator 550 rapid contra 590 octavia.

    La siguranta iarasi este cam la fel. Au cam aceiasi nota NCAP.

    Ma astept ca Rapidul fiind considerat mai low-cost sa aiba piese mai ieftine si revizii de-asemenea ? Poate e prea mult :)
    Oricum marimea masinii si cei 2000 euro economisiti imi sunt de-ajuns in favoarea Rapidului.
    O voi ridica abia in august...pana atunci mai am de asteptat, dar nu pe ghimpi, voi fi stranier pana atunci.

    Apropo, Ford Focusul m-ar fi dus mai ieftin cu vreo 1000 de euro la versiunea 1.6 Powershift dar am mai mare incredere in DSG.
    La Skoda in plus, portbagajul este mult mai mare (cu 3 copii face diferenta).

    Lorus, pui si tu niste poze ? :) Eu tot pe White candy am luat-o, imi place cum arata masina in alb doar ca va trebui spalata mai des, dar de-aia avem furtun la curte...
    Peste 120 nici nu trebuie, decat la depasiri in scurt dar apoi revii la 120. Mai mult nici nu vreau in Romania.
    Intrebari:
    Deci are demaraj bun de la 80 la 120 ? Sau intre 100-120 ?
    O lasi pe "D", sau comuti pe manual la depasirile in scurt ?
    In panta tot pe D o lasi ?
    Se recomanda cand stai le loc cu ea la un semafor in jur de un minut sa o lasi pe neutru, ca se infierbanta cutia :) Alte sfaturi mai ai in legatura cu cutia?
    Suspensia cum e pe drumurile noastre ? In review-urile de la inceputul lansarii pe piata a Rapidului, se aratau nemultumiti de suspensie ca e prea rigida, si daca prinzi nistre gropi in curba simti cum te scoate de pe sosea. Am impresia ca daca era adevarat, au mai remediat intre timp cate ceva la aspectul asta, la fel si in privinta zgomotului in habitaclu au mai lucrat din cate imi dau seama.
     
    Ultima editare: 8 Iun 2013
  16. razvang_a 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iun 2013
    Mesaje:
    2
    Locație:
    suceava
    e adevarat ca 1,2 tsi 86 cp are distributie pe lant ,sau ma pacalesc prietenii?
     
  17. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    daca ,lipit de motor in stanga este o carcasa metalica fara clema(doar suruburi),este lant.daca e plastic...nu e lant.
     
  18. Bida 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2013
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Iasi
    octavia 2

    Mersi JurasikMan pt raspuns. Inca nu mi-am gasit masina dorita, continui sa caut. In principiu, nu vreau sa o revand repede, mai ales daca sunt multumit de ea, o iau pt mine pe termen mai lung
    Am gasit o octavia 2 pe benzina, motor 1.6 cu 92 000 km - 2007 inmatriculata RO si cu taxa platita, cu carte service si km reali, care arata si merge impecabil (am testat-o)
    Pretul insa trebuie discutat si inca sunt nehotarat - 6500 eur, cum ti se pare acest pret??
    ca dotari ar fi dublu climatonic, oglinzi incalzite, proiectoare ceata etc
     
  19. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    si pe 1.6 asta,poti sa pui un GPL si te-ai scos.crede-ma ca merge super bine.
     
  20. DBolea 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2011
    Mesaje:
    8
    Toate motorizarile care sunt montate pe orice model al platformei MQB sunt complet noi, da stiu, pe hartie au aceleasi date, dar sunt motorizari noi, arhitecturi diferite, solutii indraznete si neincercate de nimeni, daca vreti intru si in detalii tehnice si da toate au renuntat la lant,1.2 tsi 86 si 105 , 1.4 tsi de 122 si 140 ,1.8 tsi 180 . Toate curelele au termen schimb dupa 210mii km fara nici un termen de ani, iar pompele de apa sunt pe viata nemaifiind angrenate in distributie ci pe o curea separata.
    Imi place Skoda Rapid este o berlina excelenta
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare