1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Intrebari legate de C.V.manuala

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de Alinsb89, 1 Noi 2010.

  1. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    Salut. am o skoda fabia 1.9sdi din 2002 si am probleme cu cutia de viteze.
    v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
    -cat costa o cutie de viteze noua?
    -cat costa o cutie de viteze second?
    -se renteaza sa cumpar o cutie de viteze second?

    astept cu nerabdare raspunsurile voastre. mersi mult



    PS: daca nu am facut threadul unde trebuie va rog sa-l mutati si sa ma scuzati sunt cam nou pe aici.

    LE: se pot schimba rotile dintate/pinionele din cutia de viteze?
     
    Ultima editare: 1 Noi 2010
  2. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    Esti prima persoana pe care o aud ca are nevoie de cutie de viteze la fabia.De ce anume doresti sa schimbi cutia de viteze? Ce simptome are?
     
  3. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    pai nu mai merge marsalierul. cred ca s-a rupt pinionul sau ceva. am schimbat sambata ambreiajul si duminica a inceput sa faca figuri. intra usor in marsalier dar dupa ce cupleaza la 1-2 sec scoate un sunet ca si cand ar deraia si nu mai trage pe moment, apoi cupleaza iar, dupa cateva momente decupleaza iar si tot asa. am fost la un atelier si a zis ca e gata cutia. citisem mai demult pe net ca in multe cazuri pe la 170000 de km se termina cutiile la fabia. eu am 177000.
     
    Ultima editare: 1 Noi 2010
  4. fatvlad90

    fatvlad90 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2010
    Mesaje:
    65
    Locație:
    Bucuresti
    am un prieten care are skoda fabia luata de noua,in 2000,crede-ma ca are 360.000 km masina,1.4 benzina,in conditii de taxi,masina merge perfect...intra in viteze perfect.Eu zic sa cauti un mecanic priceput,eventual da_mi un pm,si te pot indruma eu catre unul...salut!
     
  5. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    E o fabie in focsani,break,pe taxi,1.9 sdi,a unui prieten de-al meu,are 550.000 de km,si in afara de bucse nu schimba nimic la ea.Si nu l-am auzit niciodata ca ar avea probleme cu motorul sau pe la cutia de viteze.
     
  6. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Depinde şi de stilul de conducere, de cât de bine nimereşte omul vitezele, nu? Doar 170.000 nu e un număr magic! Plus că eu am 156.000 de kilometri şi mă am apropii de "finish". Nu vreau să aflu cât m-ar costa o reparaţie la cutia de viteze, că de schimbat nici nu mă gândesc.
    Alin, "un atelier" poate greşi; fă o investitţie mai mică şi du-te la un service mai serios (nu neapărat reprezentanţă, că te usucă... :p), înainte de a face una mai mare! Părerea mea, de om care a plătit (la prima maşină, nu Skoda) mai mult pe desfăcutul şi montatul cutiei decât pe piesa stricată (un ştift)!
     
  7. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    pai am luat masina pe la 144000 si de atunci intra mai greu in marsalier si agatza de fiecare data cand intra. zilele astea ajung la un service care "umbla" si la cutii. o sa revin cu rezolvarea.


    mersi de raspunsuri si de pareri.totusi din curiozitate cam cat e cutie de viteze noua? dar second? am cautat pe net dar nu am prea gasit ce ma intereseaza.

    ps: vlad de unde esti?
     
  8. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Timoneria cutiei a fost verificata?
    Schimbul de ambreiaj cum a fost efectuat?
    Nivelul lichidului de frana?
    Nivelul uleiului in cutie?
    Aici cutia iti spune ca nu intra in viteza corespunzator, ori nu apesi ambreiajul cat trebuie ori sunt probleme la timonerie. Daca ar fi probleme in cutie te anunta, nu mai intra/mergea deloc.
     
  9. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    timoneria mi s-a spus ca e ok, nivelul la uleiuri este ok. e ciudat ca face doar la marsalier in rest nu sunt probleme deci presupun ca ambreiajul este ok si el.
     
  10. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    Ma frate,am mai spus pe forumul asta de shpemii de ori,dar probabil nu ai citit.
    Schimba uleiul,te costa maxim 100 de lei,da-l jos pe ala vechi si pune aral 75w-xx cauta si tu exact modelul de ulei,si ai sa vezi ca se schimba treaba.Daca tot asa urat face la intalnirea de iarna iti dau de baut.
    Schimba uleiul si vino cu impresii noi.
    P.S. Din Focsani sunt
     
  11. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    ms de info. ca sa nu mai deschid alt thread am si eu o curiozitate. care e treaba cu seria de la motor? unde o gasesc si ce importanta are? :)
     
  12. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    am fost la service si mi s-a spus ca are bai mare cutia:
    s-au incalecat dintii si s-au tocit reciproc la :
    pinion principal, cupla treapta 1-2 si pinionul inversor, + un rulment de prin cutie. totul ma duce la 2000 lei.
     
  13. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    ceva site de afara sau de la noi de la un service de dezmembrari ? am incercat la tg mures nu am gasit nimic care sa ma ajute. ma intereseaza o cutie de viteze SH si din cate am inteles nu se potriveste decat de la alta skoda fabia 1.9sdi sau vw polo 1.9sdi. ajutor va rog
     
  14. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    codul de transmisie este FRA, orice informatii sunt binevenite.mersi
     
  15. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    La banii astia iti iei o cutie sh si ai sanse sa tetina mult mai mult,
    cat despre siteuri de deszmembrari imprietenestete cu "Goagal" si ai sa vezi cate gasesti.
     
  16. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    pretul exact era 2280 si am hotarat sa caut pe goagle dupa SH. am gasit cateva, cam toate sunt in jur de 350E
     
  17. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    am decis sa comand o cutie de viteze care vine tocmai de la botosani. pretul cutiei este de 350 E, a fost data jos de pe skoda fabia 1.9sdi din 2002 si a rulat 120000 ( sau cel putin asa mi-a spus cel cu care am vorbit), transportul de la botosani il platesc cei de la dezmembrari si in plus imi acorda si 6 luni garantie. multumesc tuturori pentru pareri si informatii, se poate inchide topicul.
     
  18. Alinsb89 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Mesaje:
    48
    am recuperat bolidul, merge mai bine ca inainte. sa avem multi km fara incindenteee :beerchug:
     
  19. Cosminbej 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2008
    Mesaje:
    31
    Locație:
    Bucuresti
     
  20. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    Da,stiu ca se foloseste si ambreiajul de lichidul de frana.Si e foarte important sa schimbi lichidul de frana.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare