1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre revizii

Discuție în 'Skoda Fabia II' creată de onnyxx, 14 Iul 2009.

  1. onnyxx

    onnyxx 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2009
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    Cine ma poate ajuta sa-mi spuna unde sa fac si eu revizia?
    As vrea sa stiu care este cel mai bun service skoda?:)
    Multumesc
     
    Ultima editare: 14 Iul 2009
  2. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Pentru inceput putem folosi functia "cauta" si vom gasi deja scris ceea ce ne poate interesa fara sa mai deschidem alt topic...

    In alta ordine de idei bine ai venit, poti incerca la Auto Stil RMT, sunt destule cuvinte de lauda si nu numai decizia iti apartine.
     
  3. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132
    daca ai masina in garantie nu stiu daca ai cum sa faci la Auto Stil RMT ca esti obligat sa o faci la AVIA, PORCHE sau BRADY (cei 3 dealeri autorizati skoda din BUC)

    Daca nu...o poti face oriunde...nu e mare inginerie sa schimbi 3 filtre+ ulei
     
  4. onnyxx

    onnyxx 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2009
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    masina este in garantie, fac 1 an in septembrie.
    dintre cei 3 dealeri care este cel mai bun.ca am auzit tot felul de variante...
    tnk
     
  5. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Reprezentata = hotie legalizata

    la oricare dintre ei, fiecare te va frige intr-un fel sau altul doar sunt reprezentante. Oriunde ve merge vei intampina diferite greutati deci cel mai aproape de tine poate fi cel mai bun, iar daca nu-ti place te duci la celalalt...
     
  6. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132
    cgadalean are dreptate.
    Din cei 3 Porche sunt cei mai nenorociti cu scorurile cele mai mari.
    EU am facut revizia la Avia ptr ca era mai ieftin si am un mecanic acolo care stie meserie .
    Dar, chiar si asa am platit vreo 7 mil revizia anu trecut in septembrie.
    Sunt curios cat o mai fi acum?
     
  7. onnyxx

    onnyxx 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2009
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    O sa te anunt cand o sa ma duc sa fac revizia cat ma costa.
    cred k o sa ma duc la avia k de acolo am luat masina :)
     
    Ultima editare: 16 Iul 2009
  8. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132
    mersi frumos...chiar te rog sa-mi spui cat te-a costat la Avia!

    Eu abia am facut revizia la Passat ieri dimineta (filtru polen cu carbon, filtru ulei, filtru aer , filtru de motorina, ulei sintetic 5W40 Castrol Edge). Total 406 ron. Pisele le-am luat de la un magazin de langa Romaero (unde se tinea SAB-ul inainte) - MC MOTORS se numste.
    Ca preturi am dat mai putin cu 50 de roni fata de AUGSBURG
    Manopera 80 de ron (dar e un prieten de-al meu care e mecanic).

    PS: am tinut sa amintesc de passat doar ca sa vedem cat este diferenta intre a te duce la reprezentata si a rezolva in alta parte :rolleyes:
     
    costel sofian apreciază asta.
  9. Black Daniel Guest

    Revizie la 25.000 km - s-au schimbat : ulei + filtru ulei, benzina, aer si polen + lichid frana + verificare stand frane = 675 lei la reprezentanta Skoda Pitesti.
    Observ ca diferenta intre a cumpara tu consumabilele si a le schimba intr-un service care nu e reprezentanta e de cca. 200 lei avantaj client.
    Avantaj revizie la reprezentanta - se mai verifica o bucsa, un pivot, o bieleta, placute de frana, etc. Plus verificarea electrica si diagnosticare VAS. Plus ca baietii fac aceeasi operatie de zeci de ori pe zi si stiu cu ochii inchisi unde "sa puna mana".
    Fiecare pune in balanta avantaje si dezavantaje si alege.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Iul 2009
  10. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132



    Salut Black Daniel, mersi de info.
    Avantajul client poate fi chiar si mai mare. Eu am dat preturile de la consumabilele de la Passat. La Skoda (daca le iei de la magazin) s-ar putea sa fie mai ieftine.
    Anyway, am si eu o intrebare: De ce ai schimbat filtrul de benzina la 25.000 de km?
    Nu se schimba la 60000? PS: nu m-am uitat in carte inca :) Ca a lu nevasta-mea are 1an si 11 luni si doar 5800 de km :p

    Intr-o saptamana , maxim 2 tre sa ajung si eu pe la AVIA...dar doar ca sa verific masina sa fiu sigur ca e totul ok inainte sa iasa din garantie.
    Revizia o voi face tot la prietenul meu. Este semnificativ mai ieftin :))
     
  11. Black Daniel Guest

    Ai dreptate, in carte scrie ca filtrul de benzina se schimba la 60.000 km. Dar la cat e de proasta benzina in Romania, prefer sa dau 60-70 lei odata pe an la revizie, dar sa stau linistit.
    La 5.800 km, nu cred ca e cazul de schimbat.
     
  12. ady_diaconescu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2009
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Pucioasa
    Revizie 30.000km

    Salut,

    A facut cineva revizia de 30.000km la Skoda Fabia 2?

    Vroiam sa stiu cat ar costa.

    Multumesc,
     
  13. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Depinde locatia.In Cluj costa circa 600 RON.
     
  14. LuciM 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2008
    Mesaje:
    23
    Sunt din Medias si azi am facut revizia de un an si am mers in Mures la skoda,au schimbat filtru de aer,de benzina,de polen,ulei Mobile One,338 Ron!!!!
     
  15. Black Daniel Guest

    "Scor" super OK. Bravo.
     
  16. ady_diaconescu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2009
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Pucioasa
    Revizia de 30.000 km m-a costat 630RON (in Targoviste) cu tot cu reducerea de 5% aferenta cardului de fidelitate.
     
  17. Black Daniel Guest

    Pretul pare corect la prima vedere. Daca dai mai multe amanunte ... ce s-a verificat ... ce s-a schimbat ... ce filtre ... ce ulei ...
     
  18. ady_diaconescu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2009
    Mesaje:
    7
    Locație:
    Pucioasa
    Am incercat sa pun niste poze facute cu telefonul la toate documentele pe care mi le-au dat (factura, ce au completat in planul de service, etc). Dar nu cred ca se vede nimic fiindca a trebuit sa le micsorez prea mult.

    Eu le-am zis sa-mi dea toate filtrele inapoi, desi cred ca nu le-am primit pe toate (le-am recunoscut pe cel de ulei, aer si polen si mai era unul metalic ca un cilindru).

    Deci mi-au schimbat: uleiul, filtrul de aer, polen si banuiesc inca unul pe sub bord si filtrul de benzina dar sa fiu sincer nu sunt sigur. O sa revin cu poze la toate aceste piese primite inapoi, daca mi le-au dat pe toate...

    Uleiul a fost CASTROL SLX 5W40.
     
  19. laleli 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2009
    Mesaje:
    7
    Locație:
    bucuresti
    Ieri am facut revizia de 2 ani la Avia in Pantelimon si m-a costat 670 ron, iar ITP-ul 150 :(:(:(,,Subtire '' as zice ...
     
  20. Pablo

    Pablo 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Mesaje:
    75
    Locație:
    Bucuresti
    si ce ai schimbat ?

    la aviadin pantelimon,ce ti-a schimbat k si eu am tot 30000km si chiar eram interesat cat costa la service revizia
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare