1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Problema pierdere ulei

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de george craiova, 19 Noi 2010.

  1. bogdanTM93 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Mesaje:
    14
    Fiind ulei si peste el sper sa nu am surpriza sa fie fisurat blocul motor. Senzorul se poate strange sau inlocui?
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Feb 2017
  2. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Trebuie demontat, sters, si vazut exact care este problema. Fisura in bloc, sau trebuie inlocuita garnitura senzorului.
    Succes.
     
  3. bogdanTM93 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Mesaje:
    14
    Problema a fost de la senzor. Este vorba de senzor ax came si l-am inlocuit. Am avut noroc ca nu e blocul motor problema. Multumesc pentru ajutor!
     
  4. Andrei Gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2016
    Mesaje:
    34
    Salut. Am schimbat si eu simeringul de arbore cotit partea fața după spusele unui mecanic, iar după schimb, imi curge mai rău ca inainte, cu mentiunea ca acum imi lasă si pată pe asfalt. Simeringul vechi era Elring, si l am schimbat cu unul Reinz. Exista posibilitatea sa l fi montat gresit? Pun si 2 poze. Skoda Fabia 1.2 Bme.
    Https://imageshack.com/i/pnt4SjTFj
    Https://imageshack.com/i/porbwCmCj
     
  5. Dic84 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2010
    Mesaje:
    4
    Salut. Am si o problema cu scurgerile de ulei. Am cumparat recent o Fabia 1.4 MPI si am observat pe langa senzorul axelor cu came si la surubelul de langa busonul de ulei, cel care prinde capacul culbutorilor. Am atasat si poze. Credeti ca este vorba doar despre oringuri sau altceva? Va multumesc.
     
    AndreiCristinel apreciază asta.
  6. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Oring uzat.
     
    AndreiCristinel apreciază asta.
  7. AttilaMarc 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2019
    Mesaje:
    1
    Salut
    Am si eu o problema de aseară
    Am o scurgere de ulei care ajunge pe lângă racordul flexibil ( atasez si poza)
    Atunci când parchez, opresc, oriunde, imi vine miros de ulei ars de sub masina
    Cand mă aplec sub masina se vad aburii cum se arde uleiul
    Ce ar putea sa fie?
    Un sfat nu ar strica, Multumesc! 20190621_175422.jpg 20190621_175422.jpg 20190621_175422.jpg
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare