1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

zgomot la actionarea repetata a franei, in aglomeratie si/sau la semafor

Discuție în 'Skoda Octavia' creată de gm_marius87, 4 Aug 2016.

  1. gm_marius87 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Mesaje:
    3
    Salut,

    Ma confrunt cu o problema mai ciudata. De cateva saptamani am un sunet pe dreapta fata care se aude doar la viteza mica (5 - 10 km/ ora max) si apare in special in actionez mai des frana, cand sunt intr-o aglomeratie si inaintezi ca melcul sau la semafor tot asa cand e aglomeratie. Daca nu mai actionez frana o perioada nu se mai aduce nimic. Am avut discurile ovalizate, le-am schimbat (schimbat si placute), am verificat etrierul, pistonasele, au fost curatate, unse, merg foarte usor, dar sunetul in continuare se aude dupa o anumita perioada de utilizare a franei. Logica mea e ca fiind discul ovalizat inainte am inteles sunetul (frecarea), dar acum nu mai inteleg, si sincer nu mai stiu ce sa ii fac. Sper sa ma ajutati, poate v-ati confruntat cu asa ceva. Sau poate fi de la altceva?
    Mai jos e un link cu o inregistrare unde se aude sunetul.

    https://drive.google.com/open?id=0B4pyqItWsEb0Qk15TGVGWjBidmM
     
  2. cos79 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2010
    Mesaje:
    18
    zgomot roti

    salut.
    ai verificat si rulmentii?
    teoretic daca sunt uzati artrebui sa se auda permanent nu doar cand franezi insa merita verificat poate acestia produc zgomot fiind uzati.
     
  3. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Schimbarea discurilor se poate sa nu fie destul. Se poate sa ai si fuzetele deformate. Trebuie sa pui comparatorul pe ansamblul Disc / fuzeta ca sa verifici daca abaterea este mai mare decat cea admisa.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare