1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Senzori parcare

Discuție în 'Alte modificari' creată de magamuru, 3 Iun 2008.

  1. florin0200 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2014
    Mesaje:
    4
    Salutare! Am pe octavia senzori de parcare fata spate din fabrica! Problema este ca am eraorea cu difuzorul ars insa, nu imi afiseaza nicaieri pe maxidot sau pe navigatie vreun mesaj referitor la distanta de parcare! Ce ar putea fi?
     
  2. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    PAi tocmai tu ai spus care este problema. Schimba difuzorul si o sa ai sistemul functional.
     
  3. tudor2004 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2014
    Mesaje:
    1
    Montare senzori

    Am un senzor de parcare defect la Skoda Octavia din 2005. Aveti careva un set de instructiuni despre cum pot schimba senzorul? La service am identificat senzorul gresit si l-am si comandat de pe eBay. Ramane doar sa il mai schimb :)
     
  4. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    Il scoti din suport, scoti mufa, bagi in celalalt senzor si bagi senzorul in suport. Steri apoi eroarea cu VCDS.
     
  5. ady830409 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2010
    Mesaje:
    34
    Locație:
    Buzau
    salutare! imi pueti spune care este siguranta senzorilor de parcare ( OEM), nu mai functioneaza deloc avertizarea. poate fi si alta cauza? multumesc!
     
  6. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    Nu e din cauza sigurantei, mai degraba a buzerului. fa o diagnoza VCDS.
     
  7. marius_f 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2015
    Mesaje:
    94
    salut

    Intampin o problema destul de ciudata si inexplicabila, la senzorii de parcare spate, la O2
    Am senzori doar pe spate

    Mai exact, functioneaza eronat
    Adica incep sa ma avertizeze in bord, pe diplay-ul cd-player-ului abia cand mai am cca 30-40 cm pana la respectivul obiect/obstacol (masina, zid ... nu conteaza ce anume) .
    Problema a aparut din senin, nicidecum treptat
    Pana mai acum cca 2 saptamani functionau foarte bine zic eu, adica ma avertizau de la cca 1,5 m pana la obstacol .

    Acum , efectiv dau cu spatele si nu ma avertizeaza decat cand mai am cca 40 cm iar atunci apar brusc aproape toate liniutele pe display-ul cd-player-ului .


    Unde sa fie problema ?

    Senzorii i-am spalat si i-am curatat cat am putut eu de bine. Am fost si la spalatorie ... Am batut si in bara cu palma ...
    Am facut si diagnoza astazi si nu dau nici o eroare, din contra pe tester arata ca ar trebui sa functioneze de la 255 cm
    NIMIC

    Pur si simplu asa le-a venit lor din senin
    Sa se fi defectat toti asa din senin : ''Hai sa ne defectam toti si sa aratam doar de la 30-40 cm''

    Ciudata ciudatenie, daca ma pot exprima asa


    Astept raspunsuri din partea voastra

    pai aici nu inteleg eu
    daca s-a dus un senzor sau 2, 3 ... , de ce naiba totusi functioneaza cand ma pun in spatele lor
    functioneaza toti, dar doar de la 30-40 cm

    nu stiu ce sa mai cred
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Oct 2015
  8. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    LA diagnoza ce apare?
    CAt este perioada de oscilatie a fiecarui senzor ?
     
  9. marius_f 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2015
    Mesaje:
    94
    salut
    La diagnoza am vazut decat distanta de la care ar trebui ei sa indice, adica 255 cm .
    Dar doar atat .
    Perioada de oscilatie a fiecarui senzor, habar nu am . Neica ala cam stramba din nas, daca vedea ca pui intrebari sau ca te pricepi cat de cat ...

    Am sa ma duc la Skoda saptamana viitoare, insa tare imi este teama ca voi da peste vreun meserias din ala care isi ridica basca si se scarpina pe burta zicandu-mi : ''da dom'le, tre' sa schimbati calculatoru' de parcare, calculatoru' masinii si eventual toata masina ... '' ca deh e mai usor asa .
    Dar o sa ma duc totusi. Altceva nu stiu ce sa mai fac ...
    Poate doar ca am eu idei preconcepute .

    Mersi
     
  10. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    De unde esti ?
     
  11. marius_f 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2015
    Mesaje:
    94
    Craiova, Dolj
    dar ma pot deplasa, pe distante rezonabile ...
    multumesc
     
  12. marius_f 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2015
    Mesaje:
    94
    salut

    Imi poate spune cineva daca unul din senzorii originali ai masinii poate fi inlocuit cu unul aftermarket ?

    Ma gandesc ca au acelasi principiu de functionare ...
    - Nu ma intereseaza faptul ca difera la mufa, gasesc eu o solutie sa il adaptez pe cel aftermarket
    - Nu ma intereseaza nici prinderea lui - sigur gasesc eu o alta solutie

    Ma intereseaza sa stiu doar daca se potrivesc ca si functionalitate sau nu .


    Intreb asta deoarece in dezmembrari ii gasesc de la 100 ron in sus si nici de aia nu sunt sigur ca sunt buni.
    In al doilea rand nu stiu exact cati dintre cei de pe masina sunt defecti - Nu pot sa cumpar asa la plesneala : 1, 2, 3 ... sau toti 4 !!!


    O a doua intrebare
    Cum pot afla daca ceea ce am eu pe masina sunt originali sau nu ?
    Intr-adevar imi indica pe display-ul player-ului masinii, dar de unde stiu daca sunt originali sua au fost adaptati sa indice acolo in bordul masinii ?
    Intreb asta deoarece in compartimentul pt sigurante, la pozitia 19, am gasit o siguranta pusa acolo, desi pe cartonul acela cu indicatii, in dreptul sigurante 19 nu ar trebui sa fie nimic .
    Daca scot acea siguranta, imi dispare afisajul de pe diplay-ul player-ului .
    Am indicat in poza de mai jos, cu sageata rosie .


    O a treia intrebare :
    Cum naiba pot fi demontati acesti senzori ?
    Chiar trebuie demontata toata bara spate ?
    Nu mai exista nici o alta alternativa ?
     
    Ultima editare: 30 Noi 2015
  13. SaG 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2016
    Mesaje:
    1
    am o instalatie completa senzori parcare skoda tip VDO 6y6 919 283 dar nu stiu ce culori au firele de alimentare + - pentru ca in priza sunt 6 fire
     
  14. BV86MDI 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2016
    Mesaje:
    9
    Locație:
    Brasov
    Salutare, o problema cu senzorii de parcare spate la o2 combi am avut si eu in sensul ca nu mai imi indicau nimic pe casetofonul masinii ,iar cand bagam in marsalier se auzea un piuit lung si atat. Ca sa vad care este defect am bagat in marsalier cu contactul pus si am inceput sa pun efectiv urechea deasupra lor , cei buni pocneau incet iar cel stricat nu facea nimic si asa am aflat care era defect.L-am schimbat cu unul nou iar problema a disparut fara sa ii mai fac nici o diagnosticare ca sa sterg cine stie ce eroare.
     
    Apetrei florin apreciază asta.
  15. marius_f 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2015
    Mesaje:
    94
    UN SFAT

    Sa nu incercati niciodata sa decapsulati un senzor de parcare
    Am facut eu lucrul asta astazi -> rezultat -> senzor facut prastie

    Chiar daca senzorii au pe ei niste cleme micute care va indeamna sa ii desfaceti, in ideea de a incerca o curatare in interiorul lor, ca deh poate ii reparati, sa nu faceti acest lucru - este inutil

    Senzorii astia au inauntrul lor o placuta cu circuite electr pe ea si niste fire f subtiri care trec dintr-un capat in altul al senzorului.
    Tot acest amalgam de componente este ''imbracat'' in spuma, ca sa zic asa .
    Adica tot interiorul senzorului este plin cu o spuma ca un burete dar foarte densa si tare, iar in momentul in care veti incerca sa ii decapsulati veti rupe acele fire subtiri si practic senzorul va deveni nul/inutil .


    Eu i-am dat astazi jos sa ii masor fiindca imi indica eronat in bordul masinii
    I-am masurat pe toti 4, iar unul dintre ei indica o valoare ceva mai mica decat restul, asa ca am zis ca ala este defect
    Si l-am decapsulat ... -> iar restul am scris mai sus ...
    Asa ca acum treb sa cumpar altul
    Sper sa fi fost ala cauza ... :)

    Daca nu, o sa ii las asa cum sunt si o sa ii schimb cu un chit normal de senzori, pt ca nu se merita investit in astia ''originali'' ai masinii, chiar daca indica ei pe lcd-ul player-ului .

    Am un coleg care si-a pus pe un pasat niste chinezarii ieftine, care il tin si acum si ii are de vreo 5-6 ani .
    Cost senzori ''chinezarii'', pe undeva pe la 60-70 ron .
    Montaj - nu cred ca e mare lucru - oricine are o indemanare cat de cat


    Am vrut doar sa dau un sfat, sa nu incerce cineva sa faca ceea ce eu am facut deja, pt a nu pati ca mine .
     
  16. rodanny 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2015
    Mesaje:
    20
    Locație:
    Bucuresti/Ploiesti
    Va salut,
    Daca la o Octavia III nu am psu senzorii deparcare pe ea....
    Ii pot atasa ulterior?
    Pot lua doar snezpori din china si sa ii pun direct fara alte probleme?
    Masina o avea cablaj pregatit?
    Mai trebuie vre-o interfata?
     
  17. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    DA, se pot monta ulterior. trebuie senzorii, holderii, cablajul, buzerul, unitatea.
    Dupa montaj trebuie codata masina sa stie de senzori si sa-i afiseze.

    ---------- Post added at 04:36 PM ---------- Previous post was at 04:35 PM ----------

    DA, se pot monta ulterior. trebuie senzorii, holderii, cablajul, buzerul, unitatea.
    Dupa montaj trebuie codata masina sa stie de senzori si sa-i afiseze.

    NU exista cablaj pregatit pe masina.
     
  18. Gabiyi

    Gabiyi 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2017
    Mesaje:
    1
    Salut!
    Senzorii mei de parcare pe fata au momente cand incep sa urle cand sunt pe loc in trafic ca as fi foarte aproape de un obstacol si bineinteles mai si joaca ca si cum distanta ar varia fata de obstacol. Initial, mi-a facut asa doar pe ploaie de vreo 3 ori, insa ieri a inceput sa faca la fel si pe vreme normala, ba chiar soare. Mentionez ca masina este noua si dupa controlul de la 2500 km recomandat de dealer (Belgia) am inceput sa am aceasta problema.
    Vreo sugestie in afara de aceea de a ma duce la dealer?
    Multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Mar 2017
  19. MadaliNCT 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2017
    Mesaje:
    1
    De curand am "acrosat" un caprior :) la 100km/h, bara fata/capota/far stanga/aripa stanga... intrebarea mea este stie cineva care este diferenta dintre modulul de asistare parcare pentru spate (doar) si cel care are fata + spate?

    Mentionez ca am avut senzori parcare si pe fata ce erau afisati in display-ul original de la Skoda. Acum as vrea sa numai dau gauri in bara pentru ca nu am gasit una cu gauri date mecanic si sa las doar partea din spate activa. Logica mea era ca trebuie schimbat modulul fiind pentru fata + spate. Am fost la cateva reprezentante si cu softul original nu se putea dezactiva fata.

    PS: Daca gasesc un modul doar pentru spate stie cineva, trebuie resetat ceva? Avand in vedere ca mi sa spus ca nu se pot dezactiva doar senzorii din fata?
     
  20. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    schimba modulul cu unul care are doar 4 senzori.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare