1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda VRS

Discuție în 'Skoda mea' creată de Stefan180, 13 Sep 2016.

  1. Stefan180 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2016
    Mesaje:
    8
    Salutare oameni buni, sunt fericitul posesor al unei Skoda Octavia 1 VRS, varianta de 180 CP), de circa 2 saptamani :rock:

    Totodata sunt nou pe forum si nu vreau sa incalc vreo regula (am citit termenii si conditiile).

    Cateva despre masina: Cod motor: AUQ, pilot, clima, xenon cu auto-leaveling+spalatori, semi-piele cu scaune incalzite fata, incalzire auxiliara (se conecteaza masina la priza 220V),4 geamuri electrice, kit VRS, etc.

    Sambata pe 10.09.2016 am facut schimbul de distributie+curea accesorii+ulei ( Liqui Moly 5w40)+ ulei cutie( vechiul ulei era inchis la culoare si a curs cc 1.4l- am completat aprox 1950ml de ulei swag 75w90)+ filtru benzina+ aer+ polen (toate Mann). :footy:

    Mai am de schimbat niste bucse la bascula +bara stabilizatoare, nimic grav si deloc scump pe langa ce am facut sambata.

    Masina trege destul de bine, chiar sunt multumit de achizitie, maine ma duc la politie sa depun actele pentru numere de Romania ( este importata din Suedia). Va tin la curent cu tot ce o sa fac pe parcursul timpului la masina :)

    Daca aveti ceva sfaturi sau pareri, nu ma supar sa le aud!

    Zi buna!
     
  2. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Bine ai venit! Baga si niste poze! Prin tapatalk merg usor de postat.
     
  3. Stefan180 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2016
    Mesaje:
    8
    [​IMG]

    Trimis de pe al meu ALE-L21 folosind Tapatalk

    Nu prea am multe poze, cam asa arata masina, o sa revin indata ce o inmatriculez pe Ro cu poze.

    Cineva care a modificat motorul asta AUQ pe aici? As dorii cateva info daca e posibil :D
     
    Ultima editare: 14 Sep 2016
  4. Stefan180 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2016
    Mesaje:
    8
    Salutare! În sfârșit am reușit să o înmatriculeze, să îi fac toate consumabilele, câteva bucșe la bascula +bara stabilizatoare+ pivoți, toate filtrele, e tiplă! ... Dar, ieri când mergeam cu cc 120 pe pilot, a murit motorul ( nu se mai accelera), i-am dat a treia și-a revenit. După a mai făcut odată foarte scurt, precizez ca nu s-a aprins niciun martor, mașină trage perfect. O să pun un tester pe ea azi, poate vedem ceva, dacă aveți păreri, nu mă supăr să le aud. Mulțumesc!

    Trimis de pe al meu ALE-L21 folosind Tapatalk
     
  5. cainele84 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2015
    Mesaje:
    10
    Salutare si felicitari pt achizitie. Ca fost posesor de asa ceva, iti spun ca nu o sa-ti para rau de alegere. Motorul este ceea ce trebuie;)
    Ca sa-ti raspund la dilema ta in legatura cu opritul in mers,sincer eu as da vina pe pompa de benzina. Cand ii dai talpa, nu sesizezi niste intreruperi?
     
  6. Stefan180 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2016
    Mesaje:
    8
    Întreruperi deloc, de atunci am băgat numai benzina buna si mașină merge blană. Îmi place la nebunie să o conduc! Chiar sunt convins ca am făcut o alegere buna

    Trimis de pe al meu ALE-L21 folosind Tapatalk
     
  7. Adrian V.

    Adrian V. 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2014
    Mesaje:
    15
    Felicitari de achizitie.
    Ca toata lumea , ai mai bagat ceva bani in ea de cand ai luat-o , dar cam asa se intampla cand vrei sa "fie bine" si sa nu te doara capul. Nu prea stiu unde o sa folosesti incalzirea aia suplimentara , decat acasa , sau sa umbli cu un cablu de curent dupa tine .
    Intreruperea in mers poate fi din alimentare , din vreo bujie , sau din calculatorul de injectie. Daca ai unde , pune un tester pe ea si vezi ce eroare iti da.
    Bafta !
     
  8. Stefan180 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2016
    Mesaje:
    8
    Salutare, am facut ceva kilometrii cu skoda mea :), iar sambata m-am decis sa ii fac o resoftare. Ca cifre, s-a ajuns la 230.1 CP si 326.5 Nm, absolut totul stock. Eu zic ca e ceva ceva, masina masurata stock avea 185 CP, la conditii meteo reci, eu zic ca este un mare plus. Totusi: am o fluctuatie, nu mereu, de boost intre 1.1 si 1.3 bar, accelereaza bine pana la 6000 de ture, unde are o cadere brusca de putere, au incercat baietii vreo 5 variante de resoftari. Da-ti o idee ceva, de unde ar putea fi problema?
    Multumesc mult!
     
  9. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Daca cei de la resoftari nu stiu ...noi de unde am putea ? Totusi , este un motor de 1.8 , cat ai vrea sa urce in ture ? Nu este Wankel sa urce la 15.000 turatii . Pe alte VRS-uri tot asa au patit ?
     
  10. cainele84 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2015
    Mesaje:
    10
    Pai din moment ce masina din fabrica a venit cu 180 Cp.......cum ai scos 185 Cp, mai ales ca zici ca masina este stock?
    Ai putea sa ne spui unde s-a facut resoftarea?
    Sincer.....sa scoti 45 de cai doar din soft, fara alte modificari care sunt esentiale sa ajungi la performanta asta, din punctul meu de vedere este imposibil. Ti-as sugera sa incerci o masurare Dyno corecta.
    In legatura cu fluctuatia de care faci referire, te sfatuiesc sa inspectezi alimentarea de benzina, stiu foarte multe Rs-uri carorara le-au picat pompele de benzina si aveau fluctuatii de boost.
     
  11. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Sal "caine"! Legat de aceasta diferenta..si la mine a masurat inainte si dupa resoftare.Inainte aveam 109 cp.Tipul mi a explicat ca a gasit si motoare cu 90 cp desi ele erau AXR cum am si eu.Depinde de starea pieselor..Dupa resoftare am ajuns la 139 cp.
     
  12. Stefan180 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2016
    Mesaje:
    8
    Pompa de benzina baga 3 bar constant, am sugrumat returul si avea 5-6 bar, la fel face. Avand in vedere intrebarea ta cu puterea, in conditii meteo reci, orice masina, mai ales turbo scoate cele mai bune performante, deci la vara posibil sa fie undeva la 175-180 CP. Totusi ma gandeam ca sunt patiti pe aici, care au rezolvat problema (fluctuatie de boost).
    Si da, masina a scos acea putere stock,dar cum am zis mai sus, probabil la vara pe caldura mare vor fi undeva la 220-225 CP.

    In ceea ce priveste nelamurirea lui JurasikMan, da masina se limiteaza in 7000 de ture.
     
  13. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    7000 turati este maximul , sau acolo incepe zona rosie ?
     
  14. Stefan180 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2016
    Mesaje:
    8
    Da, aproximativ 6800 este zona rosie, limitarea!
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare