1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Frane Skoda Fabia II

Discuție în 'Skoda Fabia II' creată de andychinezu, 2 Noi 2009.

  1. andychinezu

    andychinezu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Mesaje:
    2
    pot schimba singur fara sa intampin probleme placutele de frana avand in vedere ca are ABS.Am inteles ca r trebui resetat calculatorul?Este adevarat?Multumesc si astept un raspuns
     
  2. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Nu este nevoie de nici o resetare.Placutele fata ,se schimba destul de usor.
     
  3. narok 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Mesaje:
    190
    Locație:
    iasi
    daca nu ai mai facut nu te baga la frane .... e usor dar daca nu pui ceva e grav ; e sistemul de franare ... cat crezi ca iti ia un service pentru schimbat placute ??
     
  4. dutu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2009
    Mesaje:
    32
    se intampla , de obicei cand sta masina mai mult in parcare sa mi se blocheze rotile spate si trebuie sa o fortez putin ca sa se deblocheze , evident dupa un zgomot parca se rupe ceva. tre sa accelerez ceva ca sa se deblocheze
    sa fie frana de mana??? nu stiu exact de aia intreb si eu:blink:
    fabia2008 1,2 70 hp

    frana de mana e lasata in jos deci nu sunt tampit sa plec cu frana de mana trasa, tre sa specific
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Iul 2010
  5. Black Daniel Guest

    Cauze posibile :
    - cablu frana de mana blocat pe camasa
    - ferodouri blocate pe saboti/discuri de frana.
    Daca "dezlipirea" e zgomotoasa, cel mai probabil ferodourile raman blocate.
     
  6. dutu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2009
    Mesaje:
    32
    merci

    multumesc pt sfat
     
  7. sorinpet

    sorinpet 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2008
    Mesaje:
    132
    si eu patesc la fel

    si eu am patit de cateva ori.
    Ce a spus Black Daniel este perfect adevarat, cu mentiunea ca se intampla de obicei daca ai mers pe ploaia si lasat masina 1 zi sau 2 sau daca nu ai folosit masina pe o perioada mai lunga
     
  8. Millena 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    2
    discuri frana

    Am si eu o problema cu masinutza mea si nush de unde poate fi.Daca am viteza mare si franez simt ca imi zboara volaul din mana, adica tremura de deabia il mai pot stapani.Poate sa aibe legatura cu discurile de frana?
     
  9. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Trebuie schimbate discurile care sunt ovalizate deja, de unde si trepidatiile in volan la franare.
     
  10. Millena 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    2
    asa am presupus si eu, dar am zis sa mai cer o parere.aveti idee unde as putea sa le schimb si de unde sa le cumpar sa nu fie prea costisitor?
     
  11. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    autokarma pe net, auto still rmt in capitala, de la Narok in Iasi, si alte multe locuri sau magazine de piese auto.
     
  12. blue_eyed

    blue_eyed 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2010
    Mesaje:
    71
    Sau... mai exista o varianta care functioneaza destul de bine (a mers si la mine)
    Iti iei elan un pic mai tare pe o sosea in linie dreapta, ajungi la niste viteze de gen 100-120, dupa care incepi si franezi usor pana simti ca incepe sa trepideze putin volanul. Cand ai simtit trepidatia incerci si ti pedala acolo cat mai mult posibil. Eu am facut chestia asta in mers (fac multi km afara din localitate) si am pus in practica chestia asta prin franarea cu mult inainte de o intersectie de exemplu si in cca 150-200 km discurile au revenit la normal.

    succes!
     
  13. picasso_ss 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2012
    Mesaje:
    1
    Locație:
    Arad
    Ieri am facut revizia de 45.000 km (pe bord am 49.000) si am fost socat sa aud ca trebuie schimbate discurile de frana. Precizez ca placutele de frana inca mai au "carne" si nu sunt genul care sa conduca sportiv si nici adeptul franarilor bruste si in ultimul moment. Skoda veche (Fabia 1) am maritat-o la 215.000 km si nu am schimbat discurile de frana. Ce rahat sa inteleg din toata povestea asta ??? Din cate stiu un disc de frana trebuie sa reziste minim la 3 schimburi de placute de frana (100.000 - 120.000 km rulati). Sa presupunem ca sunt cel mai idiot sofer de pe planeta si conduc all the time cu frana jos la podea si tot nu inteleg cum placutele de frana inca mai au carne insa discurile de frana s-au dus naibii. Mie mi se pare ceva putred aici.
     
  14. soldoveanul 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2010
    Mesaje:
    2
    Locație:
    targu neamt
    Schimbat discuri frana+placute fata si au costat 485lei, service Adria Suceava. Masina are 133000 km , iar piesele nu au fost de origine Skoda.
     
    Ultima editare: 2 Ian 2013
  15. Bogdancos 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2013
    Mesaje:
    17
    Locație:
    Bucuresti si Campulung
    Am si eu o problema... ieri dupa ce am mers vreo 5km m-am intors acasa si cand am parcat masina am auzit niste scartaituri parca de fier pe fier, cand m-am dat jos se auzeau niste trosnituri de fier ca atunci cand e incins dupa multe sute de km parcusi din zona franelor. Am zis ca mi s-a parut si se mai intampla. Mai pe seara mi-a venit ideea si m-am dus si am incercat sa merg vreo 50-100 de m cu masina si facea ca un avion tot de la frane (un zzzbzzz sunet de fier).

    Care ar putea fi problemele ? 73000km are masina si nu stiu daca s-au schimbat placute sau alte prostii pe acoloo dar m-am uitat si sabotii pareau ca inca mai sunt (m-am uitat fara sa dau roata jos). Mentionez ca pana ieri nu am avut probleme cu asa ceva si masina frana ok...

    Deci ce ar putea fi ?
     
  16. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    Nasooool! Înainte da întrebi,nu poţi să verifici???
     
  17. Bogdancos 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2013
    Mesaje:
    17
    Locație:
    Bucuresti si Campulung
    nu am avut timp sa ajung la un service sau sa aduc un mecanic sa se uite... Intrebam aici, poate a mai patit cineva asta... Poate e vreo pietricica intrata intre disc si placute... cine stie... o sa o duc la service sa vad ce are...
     
  18. Bogdancos 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2013
    Mesaje:
    17
    Locație:
    Bucuresti si Campulung
    se pare ca a fost cred ca doar o pietricica :))) a fugit singura :))
     
  19. pacific04ape 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2011
    Mesaje:
    3
    sigur a fost pietricica ,am patit-o si eu
     
  20. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Bine ca i ai raspuns dupa 6 luni....
     
    Chivuskd apreciază asta.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare