1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre anvelope/jante

Discuție în 'Cauciucuri / Roti' creată de k_cristi87, 27 Mai 2009.

Taguri:
  1. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    De rotit, nu am cum sa le mai rotesc pe aceeasi parte, fiindca nu mai stiu care si cum au fost montate. O sa le verific vizual cat mai bine si o sa le pun pe cele 2 care mi se par mai bune, pe fatza.
     
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Zi ce anvelope ai. Producatorul si modelul. De obicei , cele care nu au sens de rotatie au un profil care , indiferent cum intorci anvelopa , tot asa arata .
     
  3. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Dunlop. Amprenta anvelopei nu este simetrica. Adica daca o intorc nu mai e la fel.
     
  4. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Da , este o problema cu Dunlopurile astea :
    http://www.reno.ro/montare-corecta-Dunlop-SP-Sport-01-t175322.html

    Vezi la "same problem " .
    De aia am intrebat , pentru ca , daca nu sunt identice indiferent cum le-ai monta , doar dupa inside / outside , unele sunt orientate intr-un sens si celelalte pe alt sens. Cred ca in mod normal trebuie sa se cumpere imperecheate si ar fi normal sa exista dedicate pentru stanga si pentru dreapta ...dar banuiesc ca importatorii nostri nu stiu asta . Este imposibil sa proiectezi ceva care pe o parte a masinii sa aiba sens opus celeilalte parti.
    Asimetricele astea iti baga unele apa sub masina ...si celelalte o scot de sub masina ..insa au fost probleme cu zgomotul tocmai pentru acest motiv.
     
  5. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Da, cam nasol ! Nu inteleg logica astora care le fac.
    Intrebare: eu acum ce fac? Le montez dupa logica lor cu outside/inside?
     
  6. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Da . Asa se monteaza la noi .
     
  7. ekoly

    ekoly Bronze Member

    Înscris:
    27 Sep 2013
    Mesaje:
    281
    Ok, asa le-am montat. Ele au fost echilibrate din fabrica, sper sa se comporte ok la drum.
    Multumesc.
     
  8. one4ever 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Feb 2016
    Mesaje:
    5
    Locație:
    Brasov
    salut, poate ma ajuta cineva - daca in cartea masini am specificatie 225x35x19'' si eu pun 235x35x19'' ce stric la masina? sau ce trebuie sa fac ca sa pot pune 235, imi trebuie distantiere de roti cumva? multumesc anticipat,
     
  9. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    O sa ai rotile mai mari cu vreo 5 mm pe raza si cu 10 mm pe latime . Depinde de suspensie si de ET-ul jantei. S-ar putea sa atinga in caroserie ...sau nu . Daca atinge , o face undeva pe interior si pe la cursa maxima de volan sau la virare plus franare . Daca pastrezi jantele actuale si pastrezi implcit si ET-ul , marirea va fi 5 mm pe interior si 5 mm pe exterior , ca si latime a anvelopei . In opinia mea , 225 / 19" este deja exagerat pentru o utilizare normala. Talonul ala de 35 este mic si suspensia sufera rau de tot daca nu merg numai pe circuite dedicate. Pentru sosele normale , orice groapa inseamna si un risc enorm de spargere a jantei , cu asa talon mic.
     
  10. Tiagoss 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2014
    Mesaje:
    89
    Salut.știe cineva. ET si j la jantele de skoda Fabia 1 an 2002. Am găsit unele de aliaj 5,5/14 ET32 5/100.R14.ca si cauciucuri vreau 185-60-14,dar nu stiu ce fel de ET si ce gaura centrala trebuie la mine.multumesc
     
  11. AdrianP

    AdrianP 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Mesaje:
    80
    Locație:
    Bucuresti
    Putere 1.2i/1.4i/1.4i-16V/1.4TDI/1.9SDI
    Tip caroserie 6Y
    Produs din Decembrie 1999 pana in Aprilie 2007
    Anvelope corespunzatoare 165/70R14
    Latime/diametru janta 5 J JANTA DE 14 TOLI (INCH)
    Parametri numar prezoane 5
    distanta intre prezoane (mm) 100
    diametru gaura centrala (mm) 57
    ET (dezaxare) 35

    SAU

    Putere 1.2i/1.4i/1.4i-16V/1.4TDI/1.9SDI/1.9TDI-PD
    Tip caroserie 6Y
    Produs din Decembrie 1999 pana in Aprilie 2007
    Anvelope corespunzatoare 185/60R14
    Latime/diametru janta 6 J JANTA DE 14 TOLI (INCH)
    Parametri numar prezoane 5
    distanta intre prezoane (mm) 100
    diametru gaura centrala (mm) 57
    ET (dezaxare) 43
     
  12. Tiagoss 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2014
    Mesaje:
    89
    Mulțumesc de răspuns.deci cele pe care vroiam sa le iau nu sunt bune trebuie 5j sau 6j.

    ---------- Post added at 10:51 AM ---------- Previous post was at 10:23 AM ----------

    Dacă j este 5 sau 6 gaura centrala este obligatoriu 57 sau nu este o regulă.am mai găsit unele 6/14 5/100 ET 35 dar nu îmi dă detaliile despre gaura centrala.or fi bune astea?îmi cer scuze daca sunt cicălitor ,dar nu mă prea pricep si decât să dau bani aiurea mai bine întreb.
     
  13. AdrianP

    AdrianP 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Mesaje:
    80
    Locație:
    Bucuresti
    Cauciucul 185/60/r14 este mai lat decat 165/70/r14... si trebuie janta cu 6J, care este mai lata fata de 5j.

    Trebuie sa gasesti dimensiunile pe care ti le-am dat... altfel nu se potrivesc.
    Daca gasesti janta mai lata sau mai ingusta si ET necorespunzator o sa ai roata ori prea iesita din caroserie, ori prea in interior.
     
  14. mariusfred 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2015
    Mesaje:
    2
    Salut tuturor , as vrea sa dotez o skoda octavia 3 combi 2011 ,1,6 tdi cu pachet pdg ,este prea lasata ptr. drumurile noastre. Totodata faptul ca vine iarna peste "n" luni vreau sa achizitionez jante si anvelope 195/65/r15. Ar putea cineva sa ma ajute sfatuindu-ma daca echipa masina cu 205/55/r16?

    ---------- Post added at 09:11 PM ---------- Previous post was at 09:02 PM ----------

    pdg-ul inalta garda si protejeaza baia cu scutul metalic, insa greutatea totala cu jante si anvelope 205/55/r16 nu schimba comportamentul la drum?
     
  15. Octavian29 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2010
    Mesaje:
    12
    Locație:
    Bucuresti
    Eu astept sa imi fie livrata saptamana viitoare octavia 3 , 2.0 tdi , manuala ... si fiindca vine cu cauciucuri de vara, mi-am comandat de la Sigemo jante de tabla .. 6,0x16 Cod 8247 Octavia 3 5x112 ET48 CH57 (nu am idee insa ce inseamna CH57 ala ... ) si cauciucuri tot de la ei ( desi erau cu 10 lei mai scumpe decat la emag ) Continental TS860 91T.

    Ser sa fie ok si sa si pot monta lanturi pe ele ... la nevoie.
     
  16. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Pe zapada nu au sa te ajute prea mult . Prea compact profilul . Pe asfalt curat , zapada tasata si chiar gheata , isi vor face rezonabil treaba , dar in zapada afanata de 10-15 cm ai sa ramai intepenit .
    Nici pe flescaiala nu-s stralucite .
    Cat despre CH . uite aici :

    "Cocoasa" sau umarul jantei

    Acest parametru apare sub forma 6Jx15H2 unde H2 reprezinta numarul si aspectul umerilor de pe profilul jantei. In functie de acest lucru, jantele mai pot avea si alte variante de inscriptionare precum H, FH, CH, EH sau EH2.
     
  17. Octavian29 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2010
    Mesaje:
    12
    Locație:
    Bucuresti
    Am inteles, mersi mult ... in final .. oricum nu le aveau nici pe stoc ... nici pe undeva prin tara ... in alt depozit .. si am ales Dunlop WinterSport5 91T la 365 lei / bucata ... sper sa fie macar decente :)

    Si intre timp a venit si masinuta :))))))
     
  18. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Continental face cele mai bune anvelope de iarna...TS 850 este de departe cea mai buna anvelopa de iarna ....pt. necunoscatori. Iar TS 860 probabil o sa continue traditia. La zapada de 10- 15 cm nu prea mai conteaza anvelopa, conteaza sa ai 4x4 si garda la sol marita ;)
     
  19. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
  20. oanceagabi

    oanceagabi 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2011
    Mesaje:
    6
    Locație:
    Bucuresti
    Salut, va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema, am o Skoda Superb 2, si astazi am decis sa imi cumpar roti de iarna, in cartea masini scrie ca pot sa folosesc si 205/55/R16, si asta am cumparat cu jenti de tabla. Toate bune si frumoase, dupa ce am plecat de la vulcanizare, dupa ~10km, s-a aprins martorul de check tiers in bord. Daca stie cineva care este problema, multumesc anticipat.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare