1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Chip tuning,pro si contra

Discuție în 'Motor' creată de turbojack, 16 Apr 2008.

  1. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Sa discutam despre chip tuning ,cu tot ce cuprinde el,bune ,rele ,rentabilitate si adevar despre reclamele de gen.
     
  2. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Softurile din fabrica sint facute pt. randament,consum,confort,fiabilitate,norme antipoluare maxime.
    Ce inseamna de fapt chip tuningul (sau remapare ,ca alt termen echivalent)?
    Orice motor este conceput pe baza unor harti ale amestecului carburant functie de turatie.
    Remaparea nu face altceva decit sa rescrie aceste harti care fizic inseamna o marire a debitului din injectoare ,un debit marit de aer si in cazul turbinei o marire a presiunii din ea.Cresterea de cuplu si putere isi cere tributul prin consumuri mai mari de combustibil.In cazul apasarii "cu simtz" a pedalei de acceleratie ,aceste consumuri vor deveni totusi (paradoxal) mai mici,insa in cazul manevrarii constante cu oscilatii mari si bruste de +/- a pedalei de acceleratie ,in mod cert se va ajunge la o crestere a consumului,asa cum ar fi normal.
    Un alt tribut mult mai greu se plateste in privinta fiabilitatilor componentelor masinii.
    Este greu sa stabilesti durabilitatea /fiabilitatea unui motor dupa 10 000-20 000 km de la remapare,eventual mai putem discuta peste 100 000 km.
    Problema este sa nu se abuzeze de steroizii injectati motorului.Cei cu atitudine "racing",vor afla mult mai repede repercursiunile modificarilor aduse motorului.
    Piesele imediat influentate sint ambreiajul,elementele suspensiei ce contrabalanseaza inertiile diferentiate intre accelerare si frinare asta insemnind bucsi bascula,cap bara directie si pivot,la frine doar elementele de frictiune au de suferit .
    La parte de motor este turbina (daca este cazul;cresterea de presiune trebuie sa vina de undeva),cuzineti vibrochen (datorita puterii sporite de detonatie din cilindri) ,curea distributie care va avea limite de km la 60-70 000 km si nu 120 000 km.
    Dar pe ansamblu pt. un utilizator normal al masinii,care utilizeaza absolut in caz de necesitate plusul de putere/cuplu dobindite,partile negative se vor vedea mult mai tirziu si vor fi aproape insesizabile.
     
  3. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Sa incercam sa intelegem ce inseamna un plus de putere la masina noastra.
    Voi incepe cu motorul.
    Chiptuningul aduce un plus de putere si cuplu,ce inseamna asta la componentele motorului?
    In primul rind acest plus de putere/cuplu pleaca de la aprinderea si detonatia combustibilului in cilindrii asta insemnind o solicitare suplimentara in primul rind al cuzinetilor de pe biela;consecinta este uzura lor si joc la ansamblul biela-arbore motor.
    Acea putere se transmite la cureaua de distributie ,care va fi solicitata in plus, deci va avea o uzura prematura.
    Uzura cuzinetilor va determina o scadere a presiunii de ulei ,fapt ce va atrage uzuri (datorita ungerii insuficiente) a tot ce este lagar in motor,primul afectat fiind axul/axele cu came.
    In continuare puterea este transmisa ansamblului ambreiaj.Discul de ambreiaj are niste arcuri pentru amortizarea socurilor de la ambreiere-debreiere ,care nu sint calibrate pentru noile solicitari,iar ca cireasa de pe tort este volanta cu element elastic de cauciuc (pentru amortizarea vibratiilor) ;deci aceste 2 componente vor fi direct afectate.
    Urmatoarele transmitatoare de miscare sint pinioanele din cutia de viteze si in special inelele sincron,care nu au fost proiectate sa se angreneze la acea putere.
    De aici se ajunge la planetare care au elementele active (conexiunile) solicitate in plus la strivire-torsiune.
    Ca un aspect majoritar pentru Skoda,au tractiune fata.Deci practic convergenta rotilor se modifica in functie de accelerarea-deccelerarea masinii care se face din elementele elastice (bucsile basculelor) care cedeaza elastic in functie de solicitarile la care sint supuse.Putere in plus transmisa la roti inseamna solicitari suplimentare in tot ceea ce este articulatie a suspensie rezultatul fiind doar unul singur:uzura prematura.
    La toate aceste mai adaugam si elementul ce leaga masina la sol:cauciucurile.
    Deci pe ansamblu un chiptuning aduse dupa sine uzura prematura a motorului (tot ce se invirte in el),a curelei de distributie,a ansamblului ambreiaj si fapt imediat observat a articulatiilor suspensiei fata.
    Masinile de azi nu se mai construiesc pentru o durabilitate de 20+ ani ,ci pentru maxim 10 ani ,unul dintre factori fiind normele antipoluare,iar acesta se vede in tot ce este sub frumoasele ornamente si tapiterii ale masinii , incluzind aici si marcile premium.
    Chiptuningul este bun ,daca nu se abuzeaza de el,caz in care oricum nu mai conteaza,deoarece oricine abuzeaza de o masina va sfirsi prin a face vizite dese la mecanic indiferent ca are masina tunata sau nu.
    De curind am mai aflat de unul dintre principalele dezavantaje : uzura prematura a FAP.
    Deci cei ce au motorizari HDI si filtru de particule pot sa aiba surprize neplacute cu acest filtru.
    Remaparea este o optimizare sau de fapt o marire atit a presiunii din injectoare,a timpilor de injectie cit si a presiunii din turbina pe baza unui grafic a combustiei .
    Anumiti parametri fiind majorati,rezultatul pentru orice motor diesel este o emisie sporita de fum.
    Cum FAP face tocmai filtrarea emisiilor motorului ,o marire a dozei de fum ce trebuie curatata nu-i va fi in nici un caz benefic,perioada de reimprospatare a agentului regenerant fiind micsorata in mod evident.
    Rezultatul ? Topicuri cu si despre "Antipolution fault".
     
    Ultima editare: 16 Apr 2008
  4. Timi 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2007
    Mesaje:
    11
    Foarte interesant acest thread. Felicitari ! :)
     
  5. Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2008
    Mesaje:
    2
    Am si eu o intrebare.. am inteles... cip tunning-ul e ca si cum ti-ai grabi masina spre fiare vechi (asta daca mergi cu ea fara mila) !! :) Sunt curios si eu .. daca ii pun si o turbina mai mare (stiu ca automat trebuie resoftat tot ) ... tot la fel de repede se uzeaza motorul sau... si mai repede? Eu de ex am o skoda octavia RS1 1.8T cu 120.000km! As dori sa stiu consecintele care sunt daca ii fac aceste modificari !
     
  6. Florin 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2008
    Mesaje:
    2
    A... si apropo... eu nu cred chestia asta....mi-a spus un prieten... dupa ce iti modifici motoru si ii faci nu stiu ce nebunii... nu-ti mai poti inregistra masina la RAR ....? Ca sincer sa fiu eu nu cred asa ceva... !
     
  7. costin50 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Mesaje:
    2
    am eu pe o skoda octavie i vrs un chip de 20 de cai. se simte diferenta initial masina are 110cp shi cu cipe are 130cp. iam scos cipu si accelera ff greu si mergea doar pana la 190km/h cu cipu le 3500rpm cu 200 shi mai mergea pana la 4500 un aproape bubuia motoru...:)yos multumit de el
     
  8. DiaWoLo

    DiaWoLo 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2009
    Mesaje:
    8
    Locație:
    Craiova
    am o fabia 1.9tdi.As vrea sa ii schimb kitu de inductie si sa ii pun si un cip.Aveti ceva sfaturi?
    M-am decis la un pipercross viper costa in jur de 300 euro fara tva iar ca cip inca nu stiu sigur...ce recomandari a-ti avea?
     
  9. WKD

    WKD 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2009
    Mesaje:
    1


    Eu merg pe principiul ca ori ca ii dai ori ca nu ii dai masina tot pica . Am un prieten care merge cu masina super grijuliu , fara sa faca exces de rpm , trece cu viteza redusa prin gropi , dar tot ii mai pica una alta .

    Eu o alerg pe a mea si nu am avut probleme majore , pot spune numai fleacuri :) (ex. mi s-a stricat prinderea de la centura si cand se misca ala imi bipaie ... si cam atat pana acum , poate ca am uitat eu dar cu siguranta nu a fost ceva grav)
     
  10. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Investitie inutila cu "pipercross".Daca ai cauta prin datele tehnice ai vedea ca se referea in special utilizarii pe motoare OTTO.Singurul avantaj evident va fi in anturaj de cartier cand povestesti ca ti-ai montat "pipercross viper" si prostimea cade extaziata pe spate.
    Faci o remapare cu o harta consacrata pentru motorul tau ,monteaza niste placute de frana mai performante si spune aleluia.
     
  11. viozel 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2009
    Mesaje:
    2
    cum sta treaba cu resoftul:idea:

    cine stie ceva de treaba asta si pe unde se face (in special zona brasov)
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Dec 2009
  12. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Unii proprietari nu doresc sa moara cu masina in curte. O tuneaza , o forjeaza ( uzura suplimentara evident exista ) , si dupa cativa ani o vand. Masina poate functiona OK si dupa cativa ani de mers " tunat " . Ideea este sa castigati un plus de putere pentru momentele in care aveti nevoie de aceasta , cum ar fi : depasiri , demaraje fortate . Nu trebuie sa se mearga tot timpul in parametri maximi. Motorul de 1.9 TDI de la VW poate merge pana la 131 CP fara probleme - probabil stiti ca sunt o multime de motoare la aceasta putere din fabrica . Cele de Skoda , de 90 si 105 CP pot suporta fara mari riscuri cresteri pana la 116 respectiv 131 CP. Peste aceste valori este loterie. Eu mi-as face 116 din 105 , dar nu merita castigul de 10 Cai cat costa tuningul. Peste aceasta valoare nu as merge. Nu sunt sigur ca noxele nu au de suferit dupa o asemenea interventie. Din E4 se poate transforma in E3 , cumuland si uzura motorului actuala . Astfel , la o verificare tehnica ar exista riscul ca din cauza "tunarii" sa ma incadrez la alte intervale de CO2 . Totusi , pentru cei cu PowerBox riscul acesta nu exista , deoarece inainte de RAR se scoate pur si simplu cutiuta din mufe si se revine la setarile initiale.
    Pentru impatimitii de viteza , riscurile sunt considerate neglijabile si acceptabile daca se creste puterea . Pentru proprietarii care merg "cuminte " cresterea puterii este un moft . De aceea , fiecare isi face sau nu tuning in functie de stilul lui de condus.
    Concluzii :
    - creste uzura , dar neglijabil daca stilul de mers ramane unul decent , si puterea suplimentara se foloseste doar in cazuri de necesitate;
    - creste si consumul ( dar nu semnificativ ) . Indiferent de ce spun cei care fac asa ceva , mai multa putere se scoate in primul rand din mai mult carburant ars.
    - un tuning decent nu afecteaza sesizabil fiabilitatea masinii , asa cum nici 10 cai in plus nu-ti facc din Skoda un Bugatti .
    - daca sunteti sportivi din fire si aveti veleitati de piloti , merita un plus de putere. Daca sunteti familisti convinsi , este un moft .
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Dec 2009
  13. hpeduard 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2010
    Mesaje:
    1
    Octavia II DSG

    :o::o:
    Buna

    eu am avut tunning pe octavia I de la 90la 120cp si am facut pe la 90.000 am mers inca 100.000 km fara probleme
    Intrebare la Octavia II DSG 105cp se poate face??
    Mersi
     
  14. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Aici gasesti ce iti pot face cei de la Adciel Rasnov .
    http://www. digitaltuning.ro/index.php?s=38&xc=88
    Intra pe "Lista masini" si vezi ca iti pot face din 105 CP de O2 - 140 CP .
    si un EDIT :
    Daca iti faci , sa-mi spui care sunt rezultatele . Eu mi-as mai pune 10-15 CP , dar nu mai mult .
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Ian 2010
  15. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Eu unul stau in cumpana cu povestea asta ... inafara reclamei pe care si-o fac cei ce se ocupa de tuningul acesta , am stat de vorba odata cu un baiat care isi facuse tuning pe OII , de 105 cp , cu cutie automata si care mi-a spus ca :
    -- diferente la consum nu a observat , nici in plus , dar nici in minus
    -- viteza maxima nu a crescut , cel putin cit a mers el nu a vazut asta
    -- diferenta vizibila este la accelerari pina in treapta a treia cind masina este mult mai fisneata
    Stiind ca eu merg intre 130-150 pe asfalt bun , nu trag mai tare de masina fiindca nu asi cistiga decit citeva minute la drum lung cu un consum mult marit si cu riscuri mai mari pe drum , cred ca ar merita sa fac tuning la motor , caci nu asi risca uzuri in plus sau sa rup planetare .... dar inca oscilez...
     
  16. mirela1978

    mirela1978 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2009
    Mesaje:
    15
    Locație:
    Timisoara
    Subiectul este ff interesant.
    Totul tine de noroc... o masina se poate strica si daca are chip sau resoftare si daca nu are... sunt masini de care nu are nimeni grija si merg 300.000 km fara reparatii majore, sunt masini bibilite care dupa 40.000 pica turbina sau pompa de injectie...
    In afara de noroc, toate motoarele sunt construite dupa acelasi principiu de baza iar piesele care intra in TDI-ul de 170 CP intra (mai mult ca sigur si in ala de 140 CP). Ma refer la pistoane si biele. Sa nu cumva imi ziceti ca in ala de 170 CP baga pistoane forjate....:p
    Asa ca bagati cat vreti....:)
     
    Cristi181 apreciază asta.
  17. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Na poftim , ce le zice Mirela a noastra ...ca din fluier.!Asa , fata , zi-le cum sta treaba, ca-s niste negativisti si niste uriciosi .
     
  18. raschi4u 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2010
    Mesaje:
    1
    si-a facut cineva resoftare pe octavia 1,9 tdi, 105 cai? as vrea sa aud parerea unora care au facut deja acest lucru. De cat timp?
     
    CPR77 apreciază asta.
  19. Danysdp 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2010
    Mesaje:
    4
    Locație:
    Bucuresti
    Oricat de "bine" ar fi cu cipatul masinii sa stiti k in timp o sa dauneze. Nu de prosti pun ei o anumita putere pe motoare. Am o cunostinta care a ridicat o Skoda Octavia 1 de 90 Cp pana la 130 Cp. Masina a mers bine timp indelungat dar acum la ralanti a inceput sa mearga in "valuri"(pe cine a intrebat a primit acelasi raspuns = de la cip a cauzat in timp, a fortat motorul). Eu unul nu as face niciodata asa ceva, dar fiecare cu parerea si placerea lui.
     
  20. RRS 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Mesaje:
    90
    Locație:
    Cluj Napoca
    Problema cu ralantiul nu e de la chip;) dupa diagnoza se pot gasi solutiile.
    Eu am avut 140, apoi am mers la 160 varianta Race.
    Daca nu fortezi, te poate tine mult si bine, avem un coleg cu O2 1.9 tdi stock dpdv ambreiaj si turbina, care are zeci de mii de km fara probleme...
    Pe Race scade consumul, si trage mult mai bine inca de la turatii mici.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare