1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Sistem franare Fabia

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de narok, 17 Feb 2009.

  1. clabescu.marius

    clabescu.marius 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2014
    Mesaje:
    123
    Locație:
    Breaza
    Citeste aici si iti faci o idee....in general sabotii fara suportul metalic daca au 5mm se inlocuiesc iar placutele in jur de 7mm fara suportul de metal.Nu am putut incarca mai mare forografia din cauza limitei,dar oricum se intelege.Bafta!:)
     
  2. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    cand sabotii sunt uzati,nu mai tine frana spate si tot trb sa strangi la frana de mana ca sa ai eficienta....ai ajuns la faza asta? eu am schimbat la un golf(masina mea) la 200.000km.
     
  3. mihai29

    mihai29 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2011
    Mesaje:
    23
    Locație:
    Bucuresti
    Am strans o singura data frana de mana cu aproximativ 20.000 km in urma.
    Am retinut grosimea de 5mm. Le mai las putin.
    Multumesc inca o data pentru sfaturi.
     
  4. clabescu.marius

    clabescu.marius 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2014
    Mesaje:
    123
    Locație:
    Breaza
    Mare grija la reglarea franei de mana....sunt satul de mecanici care nu stiu cum se regleaza frana de mana asa cum trebuie.Ca frana de mana sa fie reglata corespunzator si sa si tina nu doar sa tragi de maneta aia de dragul de a trage se regleaza in felul urmator.Se slabeste cablul franei de mana aproape total pentru a ramane cablul liber in suportul respectiv,se demonteaza tamburii pe ambele parti,pe rand se regleaza sabotii pentru a fi aproape de tambur dar sa nu blocheze si apoi se incepe strangerea cablului franei de mana in functie de cat este necesar pentru a bloca foarte bine rotile,se poate face o proba cu incercarea de a pleca de pe loc cu ea actionata.Mecanicii de lene sau nestiinta strang cablul franei de mana dand senzatia de reglaj corespunzator dar sabotii aia nu fac cursa completa pana in tambur.Scuze daca am scris mult,sper sa va fie de ajutor.P.S nu am vrut sa jignesc nici un mecanic de pe forum :)
     
  5. Tiagoss 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2014
    Mesaje:
    89
    Mecanici buni sunt putini.eu sunt patit cu frana de mana.o groaza de nervi si bani dati aiure a si tot asa era
     
  6. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    la prima strangere a cablului,nu e necesar sa faci tot ce a spus clabescu.marius (are dreptate si nu sunt mecanic).dupa aia,sistemul de autoreglare se intepeneste si nu mai functioneaza corespunzator si da,trb desfacut la roata.
     
  7. Capraru Ioan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    3
    Salut .sunt nou in ale mecanici si abia am facut cont ma bucur ca m-am alaturat grupului.Am o intrebare : am mers cu masina in oras am parcat mi-am vazut de treburi prin oras cand sa plec acasa o scot din parcare merg 5-10 m se aude un zgomot placutele imi atingeau in mers discul faceau urat de tot ,am dat jos roata am dat jos etrierul sper ca nu gresesc am dat jos placutele le-am curatat cu o perie de sarma am dat un spray degripant ,am pus placutele la loc cand sa finalizez treba mi-au dat de furca suruburile acelea 2 care intra in fuzeta sper sa nu gresesc ,cel de jos tot ok se strange fara probleme cel de sus stange in gol fileltul de la fuzeta s-a dus da in gol surubul .Ce pot face in cazul asta sa schimb fuzeta da ar fi foarte mult de munca si costisitor dar mi-a zis cineva ca as putea sa ma duc la un mecanic sa imi faca un filet nou cu tarodul si sa imi puna alte suruburi.Ce zice-ti este o optinune buna este sigura pot sa o fac sau nu ? va rog sa ma sfatuiti .Multumesc .
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Feb 2016
  8. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    pune alte suruburi cu alt filet
     
  9. Capraru Ioan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    3
    ai idee cum sa caut si unde ce fel de suruburi ??
     
  10. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    pai chemi pe unul cu tarozi si iti da alte filete si pe urma faci surub.nu am retinut de unde esti?
     
  11. Capraru Ioan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2016
    Mesaje:
    3
    din brasov
     
  12. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    daca erai din bucuresti,te ajutam.asa...cauta un strungar.trb sa stie cum se face si nici nu ar trb sa desfaci fuzeta
     
  13. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    30 Aug 2012
    Mesaje:
    213
    Locație:
    Bucuresti
    Salutare! Saptamana asta vreau sa iau placute fata/spate, discuri fata/spate si amortizoare fata/spate. As avea nevoie de indrumarea voastra, pentru ca nu stiu ce sa iau. Am vazut ca pe spate sunt mai multe dimensiuni de discuri. Ce este recomandat? As vrea ceva bun, deci daca poate sa imi recomande cineva ce brand sa iau si ce dimensiuni trebuie sa aiba. Eventual un brand si la placute.

    La fel si la amortizoare. Stiu ca cele Sachs sunt bune, dar nu stiu daca pe gaz sau ulei.
    Multumesc!
     
  14. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Eu as lua ATE,tot ce tine de franare.Eu de ex am luat pe fata ceva mai bun adica ATE POWER DISC cu placute normale ATE.Asta tine de bugetul ce-l ai.
     
  15. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    30 Aug 2012
    Mesaje:
    213
    Locație:
    Bucuresti
    Stie cineva codurile OEM pentru discuri? Placute? :)

    Din ce am mai citit, cica OEM ar fi de la PAGID.
     
  16. AdrianP

    AdrianP 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Mesaje:
    80
    Locație:
    Bucuresti
  17. orion 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2012
    Mesaje:
    24
    frana de mana

    Buna tuturor! Cum se pot inlocui arcurile de revenire frana de mana,la skoda fabia din 2001,cu frane pe disc si pe puntea spate?
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Apr 2016
  18. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Te uiti la 3:25 sa vezi si tu cum se chinuie persoana care a realizat acest DIY.
    Merita? Bine, este vorba despre alta operatiune, dar eu spun ca ar fi bine sa duci masina la service.
    https://www.youtube.com/watch?v=7afd8D--X10
     
  19. Akos Bronze Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Mesaje:
    215
    Locație:
    Tarnaveni, Mures
    Daca punea o inelara(de 13 parca) pe piulita care tine acea bucata de metal de la frana de mana o scotea din prima...
    @orion
    La tine nu cred sa fie problema de la acele arcuri....
    Pot fi mai multe cauze:
    -strange vre un cablu de la frana de mana
    -e ruginita tija de la etrier(pt.frana de mana)
    -e ruginit pistonasul
    Daca nu ai mai lucrat la frane ar fi bine sa o duci la service.
     
  20. mykytot 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2014
    Mesaje:
    42
    Locație:
    Constanta
    Eu am luat pe spate discuri ATE cu placute Ferodo si scartaie la franare parca e tren.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare