1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme ambreiaj skoda roomster

Discuție în 'Skoda Roomster' creată de adyshor86, 4 Oct 2014.

  1. adyshor86 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2014
    Mesaje:
    4
    Locație:
    suceava
    Salutare, sunt nou pe forum iar acesta este primul meu post.
    De aproximativ 2 luni sunt proprietarul unei skoda roomster 1.4 tdi 59kw din 2007, , cand am cumparat-o nu am dat importanta prea mare (am crezut ca este o problema de la suspensie sau bucse) dar pe parcurs am observat un suierat (vajait,sau fascaiala) la plecarea de pe loc,si anume cand dau drumul la ambreiaj(aprox la 2/5 din cursa).Recent suieratul s-a accentuat (mai des si mai tare) ,acel sunet se mai aude si cand reduc mai fortat din treapta a4-a in a3-a. Am mai vorbit cu cativa prieteni "mecanici" si au diferite variante;inlocuire kit ambreiaj, rulmentul de presiune(desi am inteles ca rulmentul forteaza mai mult cand apesi ambreiajul nu cand ii dai drumul),pana la probleme cu cutia de viteze.
    Pe saptamana viitoare am programare la un service dar as vrea sa mai aud pareri pentru a ma pregati sufleteste :) si materia l:crying: . Va multunesc pentru eventualele raspunsuri
     
  2. marcel1968 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2013
    Mesaje:
    1
    am aceeasi problema de cel putin 60-70.000 si nu i-am dat prea mare importanta. Am inteles ca zgomotul provine de la o bucsa de plastic care se afla intre cutia de viteze catre ambreiaj. Acest suierat a persistat de cca 4-5 ani si nu s-a modificat in timp. L-am tratat in genul ”merge si asa”, decat sa desfac cutia de viteze. Daca era de la ambreiaj sau placa de presiune banuiesc ca ar fi cedat de mult.
     
  3. adyshor86 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2014
    Mesaje:
    4
    Locație:
    suceava
    Se pare ca si la mine v-a "merge si asa" .sunetul ramane constant,si pana ma va încurcă niste bani, nu cred că voi desface ambreiajul.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare