1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Rapid vs VW Golf Variant

Discuție în 'Skoda vs Alte marci' creată de catalinsb, 19 Mai 2016.

  1. catalinsb 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2016
    Mesaje:
    10
    Locație:
    Sibiu
  2. Ebi 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2016
    Mesaje:
    100
    Pai tu alegi un Rapid care este o masina ieftina, o configurezi neinspirat si normal ca este mai scump ca un VW Golf variant. Si un Golf pot sa-l configurez sa fie mai scump decat un Passat, nu? Golful l-ai ales de pe stoc, cu reducerea aferenta. Ia alege un Toledo sau Rapid de pe stoc sa vazi ca nu mai sunt asa scumpe. La Rapid nu stiu de ce nu ai ales un Rapid Smart care are standard si incalzire in scaune si roti aliaj si buzunare scaune si comenzi pe volan si senzori parcare, radio cu touchscreen, maxidot, computer bord, etc. Te-ai dus la Style la care toate sunt optionale. Uite la Rapid masina de pe stoc daca vrei asa: http://cc.porscheinformatik.com/nwa.../C/MB|Rapid/PF|sl/ID|C20150874582/detail.html
    http://cc.porscheinformatik.com/nwa.../C/MB|Rapid/PF|sl/ID|C20160877898/detail.html
    Evident ca Golf/Octavia sunt peste Rapid/Toledo, dar la aceleasi dotari, mai pui vreo 2000 Euro la Octavia si mult mai mult la VW Variant. Rapid poti sa-l faci la putin peste 11.000 euro. Daca banii nu sunt o problema, evident ca te sfatuim la masina mai buna. Dar masina mai buna nu este mai ieftina decat aia mai slaba. Asa cum ai facut tu, pot sa-ti configurez un Logan la pretul peste Rapid.
     
    Ultima editare: 22 Mai 2016
  3. catalinsb 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2016
    Mesaje:
    10
    Locație:
    Sibiu
    Nu stiu de ce ma certi, si Rapidul e tot de pe stoc, e o configuratie care are tot ce imi doresc. Asta pe care mi-ai propus-o le are doar pe cele cu bold din lista mea:
    - climatronic
    - radio cu display de 6.5"
    - incalzire in scaune
    - senzori de parcare
    - oglinda heliomata cu senzori de ploaie/lumina
    - discuri de frana pe spate
    - proiectoare de ceata
    - tempomat
    - geamuri spate in nuanta inchisa.
    - sa fie pe stoc, sa nu astept 2 luni jumate.
    Poate este un Rapid pe stoc cu toate astea la 13.000 de euro, eu nu l-am gasit.
    Cele doua masini pe care le compar eu chiar au aceleasi dotari, Rapid are in plus comenzi pe volan si Golf are in plus frana de mana electrica si airbag genunchi. Chiar imi doresc sa ai dreptate si sa iau Rapid cu 2000 de euro mai ieftin decat Golf, dar nu il gasesc...
     
  4. Ebi 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2016
    Mesaje:
    100
    Chiar pe loc nu iei nici VW ca vad ca are cuprinsa in pret actiunea REMAT care nu a inceput inca, asa ca tot astepti pana prin 6 iunie sa-l iei la pretul asta. Skoda nu are cuprinsa in pret actiunea Remat. Uita-te si pe Seat Toledo daca nu cumva gasesti ceva convenabil din stoc. Astea de pe stoc daca le vrei, trebuie sa te hotarasti repede, ca se vand. Daca-ti convine pretul, evident ca VW variant este peste Rapid din toate punctele de vedere.
     
  5. catalinsb 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2016
    Mesaje:
    10
    Locație:
    Sibiu
    Multumesc pentru confirmare (Golf > Rapid). Am vorbit deja sa o retina pana incepe Rabla, actiunea Remat scrisa acolo e de la VW, nu are legatura cu programul Rabla, prima de la stat se va scadea din pretul afisat, adica o sa fie 15.368 - Rabla = 14.000.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare