1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Bare Longitudinale Portbagaj

Discuție în 'Exterior' creată de silt, 12 Feb 2014.

  1. silt

    silt 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    Am cumparat de curand o Skoda Octavia 2 Combi care nu are aceste bare longitudinale si vroiam sa intreb daca stie cineva un service unde as putea sa le montez. Am sunat la avia motors si mi-au spus nu au pe nimeni care sa le monteze, brady auto mi-au spus ceva de posibilitatea cumpararii unui sablon de montare si ca ma suna ei daca pot efectua montajul, nu au mai sunat.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Feb 2014
  2. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Nu vin toate dotate in standard cu acele bare?Cred ca te referi la cele transversale..De ce apelezi la reprezentanta?Sunt si altii ce le pot monta..
     
  3. silt

    silt 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    Cele longitudinale nu le am[​IMG]
     
  4. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Ciudat,chiar si cele chele sa le zic asa stiu ca au..incearca sa mergi la cei ce comercializeaza cutii,portbagaje,etc..Nu cred ca-ti vor lua o avere,dc nu ai la cine apela,ma refer la vreun prieten..
     
  5. silt

    silt 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    Ea nu e chiar cheala. Are senzori de parcare si carlig demontabil de fabrica, 6 air-baguri, esp si CB. numai ca nu are barile astea si sincer nu prea imi place cum arata fara ele. Am optat pe original pentru ca sunt niste gauri de dat si am vrut sa fie facut la reprezentanta. Numai ca reprezentanta la noi doar le vinde.
     
  6. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Nu am zis ca a ta e cheala ci ca si cele in dotarea de baza au asa ceva..Ma uitam la un logan break,are locasurile unde sa montezi barele,tu spui ca nu are asa ceva unde sa le poti fixa..Ma surprinde negativ SKODA..
     
  7. silt

    silt 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    Si pe mine. Am trecut cu vederea la cumparare acest detaliu pentru ca avea si km putini si verificabili si la bani buni zic eu
     
  8. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Pai eu zic ca nu e nici-o problema sa cumperi barele, indiferent de unde si cu ele in mina sa trasezi, desfaci local in zona, gauresti si le fixezi.
    Trei lucruri trebuie sa ai in vedere : sa izolezi bine zonele de reazem, cu scotch de hirtie, peste care trasezi si gauresti, cind dai gaurile sa fii sigur ca ai plafonul indepartat in zona gaurii si sa nu cumva sa pui barele fara garnitura de cauciuc sau silicon.
     
  9. silt

    silt 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    Problema este ca nu am nici un semn pe plafon unde vin gaurile, am inteles ca ar avea niste armaturi in sasiu, dar nu vreau sa fac experimente.
     
  10. AdrianP

    AdrianP 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Mesaje:
    80
    Locație:
    Bucuresti
  11. silt

    silt 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    Am sunat la PBN si am ramas cu un gust amar. Comercializeaza piesele dar cei de la service nu stiu daca le pot monta. Stiu de existenta unui sablon, pe care trebuie sa il cumpar eu, desi nu mi se pare normal ca un service autorizat skoda sa nu aiba acel sablon.
     
  12. silt

    silt 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    Pana la urma am gasit la service-ul Autologex din Pantelimon sa le montez cu 200 de lei daca dau eu tapiteria jos si vreo 350 daca o dau ei, fara sa cumpar sablon. A colaborat cineva cu ei? Ce parere aveti de ei?
     
  13. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    cum nu are barE longitudinale pe O2? pune o poza sa ne luminam si noi,te rog
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2014
  14. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    a pus poza,citeste mai in urma..asa ma miram si eu,cum de nu are?
     
  15. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    am elucidat misterul:yahoo::yahoo: masina e made in china! :))

    glume...
    sa o stapanesti sanatos.nu am citit tot dar la SH nu ai gasit? acolo ai putea sa vezi si cum este sub tapiterie si poti sa faci si un desen cu asezarea corecta
     
  16. gti_mars

    gti_mars 6th Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2013
    Mesaje:
    174
    Locație:
    Bucuresti
    Salut !
    Ce rau esti ! Ce , tu nu ti-ai luat tenesi chinezesti cu sireturi din Europa fara .... sireturi ? :)
    Colegul nu stiu de ce nu-si cumpara bare transversale de berlina si scapa si mai ieftin si fara tapiterie data jos ? Tapiteria data jos , nu prea se mai pune ca in fabrica , are niste cleme si lipituri mai sensibile !
     
  17. Catalindci Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2011
    Mesaje:
    236
    Locație:
    Pitesti
    parca ii lipesete ceva fara bari...incearca la dezmembrari ca sigur gasesti. Si da, e greu sa iasa tapiteria lafel,
     
  18. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Omul are bare,nu bari,NU SE BAGA NIMENI SA LE MONTEZE!!
     
  19. silt

    silt 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    De berlina nu se potrivesc pentru ca nu am prinderea in caroserie. A fost prima optiune incercata. Am preferat sa le cumpar noi pentru ca cele sh nu stiu cat de bine mai etanseaza dupa ce au fost demontate si nu vreau sa fiu nevoit sa pun silicon sau mai stiu eu ce ca nu mai sunt bune garniturile. La reprezentanta am apelat pentru ca am crezut ca cei de acolo sunt cei mai in masura sa imi dea o solutie tehnic exacta, nu sa ma puna sa cumpar fel de fel de chestii si dupaia sa vada cum se monteaza. Am vorbit la service-ul Autologex din Pantelimon si au zis ca le monteaza dar prefera sa demontez eu tapiteria. Acum astept sa vina caldura, incerc sa caut o schema si sa demontez tapiteria. Cat despre cleme, nu cred ca valoreaza o avere daca se rup si presupun ca se pot schimba.
     
  20. silt

    silt 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Mesaje:
    27
    Locație:
    Bucuresti
    Pana la urma au aparut si bare transversale pentru stilul asta de caroserie. Le-am gasit la aproximativ 600 de lei. Deci nu mai este necesar sa gauresc plafonul. Se pare ca asteptarea a dat roade[​IMG]
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare