1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Masina noua vs. second hand

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de turbojack, 15 Iun 2008.

  1. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Sa vedem motivele celor ce nu-si cumpara masina noua , ci una SH.
    Unele dintre motive sunt:

    1.In primul an se pierde 20% din valoarea masinii ,iar dupa alti 3,valoarea ajunge la jumatate din cea a achizitiei (mai ales in cazul Peugeot).
    2.In cazul in care nu cumpar masina la oferta cu asigurarea platita pe 1 an ,voi plati minim 2 ani asigurare majorata ,deorece trebuie sa includa obligatoriu si asigurarea la furt si incendiu
    3.Masina noua inseamna in general dobinzi bancare de platit (in cazul in care nu se cumpara in cash ,"sport" care se practica din ce in ce mai putin),care cu unele anexe "reziduale" ajunge la valori destul de mari,nu tocmai comode platitorului.
    4.Revizii obligatorii;adica cum sa-mi las masina noua pe mina altora? :o
    5.Imi vine la "pachet", fara a putea configura fiecare element optional.
    6.Un eventual navigator satelitar ,ar fi deja vechi atit la achizitia masinii, cit mai ales peste 1 an,cind un eventual up-grade costa mult si in plus nu prea ai de unde sa alegi din modelele "firmei".
    7.O instalatie audio la fel ,ar fi veche peste 1 an,ca sa nu mai vorbesc de 2 ani,iar posibilitatea de modificare a instalatiei audio (cit este masina in garantie) se poate face doar la dealer,unde in nici un caz nu voi gasi profesionisti adevarati in acest domeniu ,iar o eventuala interventie "clandestina",ar insemna pierderea garantiei la "electronica" ,desi n-are nici o legatura instalatia mea Alpine cu debitmetrul.:)
    8. Componente mult mai fiabile decit ale unei masini noi.Cu cit un element mecanic sau electronic este mai complex,cu atit va avea o fiabilitate mai scazuta,sindromul "simplu si robust",a fost uitat de mult in industria auro.
    Ce inseamna un SH ?
    Pret mic la achizitie,posibilitati de imbunatatire aproape nelimitate (doar banii pot face limite),costuri de intretinere lunare minime ,deci in compensatie poate fi sustinut relaxat,un consum de carburant cu mult peste 10%.
     
    cosminel24 apreciază asta.
  2. klau-superb 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2008
    Mesaje:
    1
    asta in conditiile in care,un prieten iti spune ca a facut distributia si dupa 20000km nu se duce motorul,nu-i asa?
     
  3. vionora

    vionora 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2010
    Mesaje:
    12
    Locație:
    craiova
    Multumit

    AUG. 2008 = cumparat FABIA COMBI 2003, 1.4, 16v, 101 magari, luata la 94000 km la bord (Olanda distributia schimbata la 90.000 cf. cartii tehnice), mers in Rom. in 18 luni, 55.000 km. Schimbat doar bucsa brat inf. dr.,filtre si bec faza scurta. Mers cu benzina de 95 ( lukoil este cea mai proasta). Cred ca o sa schimb distributia si bucsa pe stg. SUPER MULTUMIT DE FABIA COMBI. CEA MAI TARE MASINA !!!!!!!!!!!!!! :) :beerchug: :superman: :o:
     
  4. costy_ccg 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Mesaje:
    12
    intrebare

    care puteti sa imi spuneti si mie..este valabil la noi in tara, in spcial la skoda..sistemul "buy-back"...
    mai exact..am o skoda..din 2008 si m-ar tenta sa ..o dau inapoi si o diferenta de bani sa imi iau..modelul nou.2010..
    sau..daca se poate..in cazul celor ce au leasing..se poate sa prelungeasca..!?!?
    leasing nu rata!!!

    by the way.. ce parere aveti despre "noua skoda"??

    multu. anticipat! :)
     
  5. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Acest sistem functioneaza si la Skoda, DAR nu cred ca vrei sa sti ce pret iti ofera cei de la Skoda pe masina ta. Mai bine incearca sa o vinzi pe net si apoi sa iti iei modelul dorit. Intr-adevar va fi greu deoarece vei ramane fara masina catva timp, dar asta se va intampla fie la sistemul buy-back fie la vanzarea pe net.
    Pana acum s-au auzit doar lucruri bune despre noile motorizari.
     
  6. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Intradevar, asa cum spune si colegul cgadalean, s-ar putea sa ti se inmoaie genunchii cand ai sa auzi pretul pe care ti-l ofera Skoda sau Weltauto ( care si colaboreaza strans cu dealerii Skoda ). Personal nu ti-as recomanda sa faci schimbul, mai ales daca masina ta este in stare buna ( cum presupun ca este , dat fiind anul de fabricatie) . Ofertele spectaculoase , sunt doar la dotari minime si trei cupoane . Nu cred ca ti-ai dori asa ceva. Daca vrei deva mai multe dotari, ai sa ai surpriza sa vezi un pret mult mai mare la noua Fabie decat este in listele lor de preturi. In plus, pe o piata S-H in picaj, vei pierde mult la masina ta. La o masina noua , vei da un TVA de 24 % ( alta pierdere) .
     
  7. costy_ccg 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Mesaje:
    12
    ..mda

    multumesc!
    am mai ..intrebat pe la skoda..un prieten..el mi-a recomandat sa..dau skoda si..o diferenta de bani(aproximativ 11 000 euroi ) in schimb la un audi din 2008.fel si fel de optiuni...recuperat...
    ma rog,are mai mult sau mai putin importanta..

    ideea este ca ai nevoie de bani multi ca sa te bucuri de o masina noua in fiecare 2 ,3 ani! nu cred ca se merita!!!

    ar fi o solutie sa o vand..apoi sa pun diferenta sa iau..alta noua!

    multumesc pentru raspunsuri!
     
  8. ff_2004_06 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2011
    Mesaje:
    54
    Doar atat despre masini noi vs second hand?
    Eu unul sustin cumpararea de masini noi pentru ca la un sh exista riscul sa mai bagi in ea diferenta pana la pretul uneia noi sau poate chiar mai rau.
    Bineinteles ca exista si povesti "cu final fericit", astea apar pe forumuri. Celelalte fara "final fericit" nu prea se spun. Am cunoscut si "comercianti" de masini sh...
    Riscul de care vorbeam este doar un argument.
    Un alt argument: contrar afirmatiei din primul post ("Imi vine la "pachet", fara a putea configura fiecare element optional"), nu sunt de acord, masina ti-o configurezi cum vrei si apoi dai comanda. Sau nu am inteles afirmatia?
    Tot legat de primul post:
    3 - de acord, dar stii ce cheltuieli o sa ai (si deci ti-ai facut niste calcule si ti-o permiti), la sh e pe baza de noroc (daca se duce o piesa scumpa poti sa stai cu masina pe margine pana iti permiti sa schimbi piesa).
    4 - revizii obligatorii? Singura problema este ca trebuie sa le faci la reprezentante si sa platesti mai mult. Dupa ce nu mai ai garantie (de obicei dupa 2 ani la Skoda) faci ce vrei. Eu unul fac revizii complete dar nu la reprezentante.
    8 - foarte discutabil, de acord ca "pe vremuri" masinile se faceau mai fiabile, dar asta nu inseamna ca o iei la 150 000 de km si te mai tine inca 300 000.
     
  9. speedx 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2010
    Mesaje:
    29
    Locație:
    Moreni
    "la un sh exista riscul sa mai bagi in ea diferenta pana la pretul uneia noi sau poate chiar mai rau"

    Cate masini sh ai avut pana acum?.Masina mea la pret de catalog e aproape 20000E,eu am luat-o la 100.000km(in 2009),an fab. 2007,cu 8500E,ce sa-mi pice la masina asta sa o fac de 20000e?.Am facut 50.000KM pana acum si nu am schimbat decat distributia si consumabile,masina merge impecabil.Am prieteni care si-au luat masini de noi si le-au picat injectoarele,turbinele...pana intr-o 100.000km si la fel au procedat ca tine,nu au facut reviziile la reprezentanta(pt. ca au preturi exagerate) si au pierdut garantia...deci de ce iti iei masina noua daca renunti la garantie?.Tie daca iti pica o piesa mai scumpa stai pe bara(daca nu mai ai garantie)?.La fel si noi cu masini sh dam aceeasi bani pe piese,si e adevarat ca noi avem sanse sa-i dam mai devreme ca tine pentru ca a ta este noua,dar si tie o sa ti se intample dupa anumiti km cand nu o sa mai fie in garantie.Nu spun ca nu mi-as dori o masina noua dar decat sa pierd jumatate din pretul ei in doi ani mai bine nu(si o spun doar in cazul meu pentru ca nu tin o masina mai mult de doi ani),insa ai dreptate cand spui ca masinile la sh sunt o loterie(chiar avem un coleg nou inscris care a patit-o),si chiar eu am patit-o cu o bora,dupa ce am cumparat-o am verificat-o si masina avea airbagu-rile sarite(si avea doar 45.oookm),dar se intampla de mult cand nu intalneai asa de multe testere ca in ziua de azi,si omul din greseli invata.Oricum poti sa previ lucrurile atea printr-o verificare amanuntita,dar inainte sa-ti cumperi o masina sh intreaba in stanga-dreapta,apeleaza la un mecanic,fa-ti o progamare la reprezentanta inainte sa mergi sa vezi masina(nu te duce unde zice el),intereseaza-te de istoricul ei...sunt multe metode prin care poti sa previ asa zisele "tepe".
     
    DDK apreciază asta.
  10. ff_2004_06 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2011
    Mesaje:
    54
    Am avut 2 sh-uri, dar masini vechi, pe vremea cand se reparau piesele, nu se inlocuiau + nu erau asa de scumpe ca acum.
    Esti un caz fericit, fain, felicitari, sa te tina masina fara probleme cat mai mult.
    Nu stiu de unde ai tras concluzia ca am pierdut garantia, reviziile (primele doua) le-am facut la reprezentanta cat a fost masina in garantie (2 ani).
    Inca o parere de a mea: ca sa nu ajungi sa bagi bani multi in masina (cumparata de noua), o schimbi cu alta noua la 3 - 5 ani. Din pacate masina este o consumabila in zilele noastre. Nu zic ca am dreptate aici, e o parere personala.
    Intr-adevar, poti sa previi tepele cu masinile sh, dar aici apare o alta problema: daca virgula cumperi masina rulata in Romania poate fi nasol. Daca mergi tu afara sa o aduci ai niste costuri marisoare: deplasarea (eventual si impreuna cu cineva care se pricepe), inmatricularea...
    Nu ma intelege gresit, nu sunt contra masinilor sh, doar ca prefer varianta cu masinile noi. Intentionez sa schimba masina si m-am gandit si la varianta sh, dar nu cred ca gasesc ceva cu dotarile pe care le vreau de la masina viitoare.
     
  11. ff_2004_06 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2011
    Mesaje:
    54
    Si tot eu imi raspund pe topicul asta. :)
    Sunt in continuare pro masini noi, dar m-am surprins si pe mine: mi-am luat o O2 SH. In primul rand sper sa nu o patesc si sa ma lecuiesc de sh-uri.
    Am ales varianta asta pentru ca a fost cea mai "simpla" in cazul meu.
    Nu are toate optiunile pe care mi le-as fi pus pe masina noua, dar are si cateva in plus, doua dintre care fac toti banii (xenon si kit Bluetooth aftermarket).
    Avantaje (in cazul meu):
    - pretul (sub 50% din cat ar costa acum masina noua cu aceleasi dotari si cu motor similar - am 1.9 TDI, comparatia e facuta cu 1.6 TDI CR); de aici rezulta si asigurare (Casco) mai ieftina
    - ar fi durat 5-6 luni din momentul in care as fi dat comanda pana cand ar fi venit masina noua
    - am putut sa ii mai pun niste CP - cutia DSG6 duce mai mult, cea DSG7 duce exact cuplul pe care il are 1.6 TDI CR
    - dotarile utile pe care nu as fi dat bani - vezi mai sus + navigatie (Columbus)
    - minore: nu a mai fost nevoie de rodaj, am putut merge din prima si in modul S (desi nu am mers chiar din prima)
    - posibile avantaje (nu sunt convins): cutia (DSG6) mai fiabila decat DSG7 cu care ar fi venit masina noua pentru ca e folosita de mai multi ani; la fel, 1.9 TDI este teoretic mai fiabil decat 1.6 TDI CR, tot pentru ca e vechi si s-au rezolvat din problemele lui
    Dezavantaje (tot in cazul meu):
    - masina nu are dotarile pe care le-ar fi avut cea noua - lista e lunga, fac un rezumat cu cele mai importante: pachet Dynamic (in special pentru scaunele sport), volan in 3 spite cu padele (pe astea am sa regret ca nu le am pana cand am sa schimb masina :) ), culoarea (as fi vrut rosu Brunello, acum am albastru Storm cred), garantia (extinsa la 4 ani), scaune incalzite, Sound System.
    - e un sentiment mult mai fain cand iti vine masina nou nouta (mai ales dupa o asteptare de cateva luni)
    - linistea si increderea pe care ti le aduce garantia (de 2 sau 4 ani)
    - DSG7 nu are costurile de intretinere ale lui DSG6
    - silentiozitatea lui 1.6 TDI CR + consumul mai bun (cred, datorita DSG7)
    Cam atat acum, mai adaug si altele daca mai gasesc.
     
  12. IliePop 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2011
    Mesaje:
    39
    Cu siguranta as alege o masina noua chiar daca banii sunt mai multi.
     
  13. dragos_c 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Mesaje:
    18
    Locație:
    Iasi
    Buna,

    Colegu asa toata lumea ar vrea sa isi cumpere masini noi dar nu toti avem bani de ex eu nu asi fi avut sa dau 25000 pe skoda mea superb. Eu cred ca totul depinde de buget pt ca si eu daca si avea 50000 mi-asi cumpara nu stiu ce avion de masina.

    O zi buna!
     
  14. cmarius53

    cmarius53 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2013
    Mesaje:
    7
    Locație:
    popesti leordeni
    salut.cum zici si tu totul tine de bugetul familiei.socrul meu avea o vorba-cel mai scump parfum?cel al unei masini noi!totul tine de optiunile si preferintele fiecaruia.nimeni nu m ar convinge de ex.sa mi cumpar un logan nou cu x optiuni cand cu banii aia imi iau un auto sh de marca si cu dotarii de top.parerea mea.drumuri bune.
     
    DDK apreciază asta.
  15. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    ....si cu 3 milioane de km si 200 de accidente ...:yes: tinuta de o bunicuta din germania in garaj si cu mileuri pe ea :))
     
  16. Sudsemnatu

    Sudsemnatu Silver Member

    Înscris:
    19 Iul 2011
    Mesaje:
    310
    Locație:
    Bucharest
    nu nu...de un doctor
     
  17. cmarius53

    cmarius53 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2013
    Mesaje:
    7
    Locație:
    popesti leordeni
    cum ti-o fi norocul.dar norocul si l mai face si omul sau prietenii sai.trebuie sa fii nebun sa te duci sa-ti iei masina din targ sau din autohaus-uri.ma rog.fiecare cu ale lui.drumuri bune.
     
  18. brigadact 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2013
    Mesaje:
    85
    Locație:
    Bucuresti
    Fratilor e vb aia "Masina noua,e masina noua si benzina e benzina!"
     
  19. Helloween

    Helloween 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2012
    Mesaje:
    66
    Locație:
    Curtea de Arges
    Disputa asta poate decurge la infinit.
    Eu consider ca daca ai bani pentru masina noua, ia-ti noua, altfel e buna masina pe care ti-o poti permite. Nu cred ca sunt indivizi care si-ar permite masina noua si nu si-ar lua. Masina noua iti ofera o siguranta, o garantie (care cateodata te rupe la bani dar daca ai vrut masina noua trebuia sa stii la ce te inhami)
    Masina sh este chiar la noroc. Doar sa ai sansa sa-ti cumperi masina de la cunoscuti (pretinu lu' pretinu... asa... din gura in gura) Din targ riscurile sunt extraordinar de mari! Eu am lovit prima Skoda de nu mai aveai ce face din partea fata a masinii si am renuntat sa o repar. Am dat-o de piese. A venit cineva si tot isi facea calcule ca taie pe ici-colo si din doua face una (se folosea de partea spate a masinii mele). Si am intrebat daca e pentru el si mi-a raspuns ca face din doua una apoi o baga la vanzare (in targ).
    M-am ingrozit! Si cum eu eram in cautarea altei masini am intrebat "Daca-i asa, mai am eu curaj sa iau din targ masina?" la care el mi-a zis cum v-am scris mai devreme "Daca ai noroc, gasesti..."
    Asa ca e cu dus-intors si cu sh-ul. O sa ziceti ca ma contrazic avand tot masina sh, dar stiti cum e... atatia bani, atata peste!
     
    Ultima editare: 24 Feb 2013
  20. CristiV

    CristiV Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2011
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    Am cugetat doi ani: Cand n-ai bani de masina pe care ti-o doresti iti iei SH si te autoamagesti cu argumente turbojack. Valabil pentru orice nu numai pentru masini. Asta daca nu esti cumva colectionar. Inca un lucru, second nu inseamna neaparat al doilea, poate fi si mai rau... Dar, ar mai fi o intrebare: pana cand este o masina noua? Pentru ca la un moment dat devii primul proprietar al unei masini vechi care are este echivalentul unei SH cu precizarea ca istoricul este bine cunoscut.
     
    Ultima editare: 22 Apr 2015

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare