1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme geamuri/geamuri electrice

Discuție în 'Skoda Fabia' creată de oltyclaude, 18 Feb 2008.

  1. oltyclaude 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2008
    Mesaje:
    1
    Am o fabia din 2002 luata din Germania, super multumit de ea. Am o singura problema la ea la geamu de la sofer.
    Daca il deschid merge perfect, cand vreau sa il inchid nu mai vrea:mad:
    Dupa vreo 10 incercari se inchide.
    O fi vreun contact sau e de vina motorasul:confused:
     
  2. k_cristi87

    k_cristi87 Silver Member

    Înscris:
    13 Feb 2008
    Mesaje:
    351
    Locație:
    Gaesti
    cred ca e vorba de vreun contact,daca era motorasul probabil ca nu se mai inchidea deloc.oricum,sfatul meu de incepator,du-te la un service sa rezolvi problema:)
     
  3. lily_efs_2000 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2008
    Mesaje:
    1
    am avut si eu asemenea probleme si mi s-a dus macaraua. m-a costat vreo 400 lei la reprezentanta, dar am inteles ca in alta parte as fi putut lua mai ieftin. salutare si sper sa ma insel eu in aceasta privinta.
     
  4. Pippo

    Pippo 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2009
    Mesaje:
    135
    Locație:
    Tarnaveni
    Si mie mi s au rupt clemele alea d plastic in kre sta cablul ce misca geamul :mad: si jos a ramas :rolleyes:
    problema e k se gasea doar kit complet cu panou cu tot :mad: kre a fost 550ron ( l am montat eu .. ca de nu alti bani in +)
    Din cate am citit asta e o boala la Fabia ....:eek:
     
  5. Mihaitiz

    Mihaitiz 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    45
    La fel mi-a zis si mie un amic de la un servici de cateva boli specifice fabia: macaralele la geamuri, brat directie pe dreapta fata, apa la usile din spate la chedere. Tipul are tot u fabia combi 2001, a tras untul de pe ea si masina inca se tine bine. Asa ca daca faceti reviziile la timp , o sa mergeti multi km fara probleme ;)
     
  6. exxelar 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2009
    Mesaje:
    16
    Poate sa-mi confirme cineva daca exista kit de reparatie (cablu + cleme de metal + rola/melc/etc) pentru Skoda Fabia 1 (1.9 SDI, 2002) pentru geamuri electrice.
    Eventual cu o estimare de pret si/sau loc de unde se poate cumpara.
     
  7. Pippo

    Pippo 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2009
    Mesaje:
    135
    Locație:
    Tarnaveni
    Pt. exxelar
    Nu stiu exact daca exista pt fabia (cablu + cleme de metal + rola/melc)...probabil dar pt golf 4 exista numai k difera clemele acelea si lungimea cablurilor fata d fabia...
    Pt golf4 si a cumparat un prieten cu 200 de lei cleme cabluri+melc etc
     
  8. nicko99ro 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    17
    problema geamuri electrice

    Am o problema legata de geamul electric dreapta fata, in sensul ca aceata nu se mai ridica.
    Am fost la un service, iar raspunsul a fost destul de simplu pt ei--- schimbarea intregului sisitem pe fata., insa e destul de scump ca si piesa.
    Am inteles ca exista si posibilitatea repararii, insa nu stiu cat de mult va rezista ulterior.

    Pentru cine a avut probleme similare, cum ati rezolvat? Puteti sa imi recomanati un service sau un mester? Merci.
     
  9. nicko99ro 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    17
    geamuri electrice

    Am o problema legata de geamul electric dreapta fata, in sensul ca aceata nu se mai ridica.
    Am fost la un service, iar raspunsul a fost destul de simplu pt ei--- schimbarea intregului sisitem pe fata., insa e destul de scump ca si piesa.
    Am inteles ca exista si posibilitatea repararii, insa nu stiu cat de mult va rezista ulterior.

    Pentru cine a avut probleme similare, cum ati rezolvat? Puteti sa imi recomanati un service sau un mester? Merci.
     
  10. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Desigur.Cum intri-n Iasi pe stanga il gasesti pe Gigi meseriasul....
    Specifica locatia ,daca vrei sa fi ajutat in mod real.
    Exista kit-uri de reparatie pentru unele modele de macarale,dar in general se gaseste doar mecanismul complet ce costa 3-400 ron.Poti apela si la varianta SH.
     
    Ultima editare: 11 Iun 2009
  11. Black Daniel Guest

    Bunule samaritean turbojack, se pare ca incepi sa iti pierzi si tu rabdarea ... :D:D:D

    Salutari lu' Gigi meseriasu' !!!
     
  12. nicko99ro 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    17
    e cam departe "gigi" mesariasul asta, insa ar fi binevenita informatia pentru un eventual service in Bucuresti - zona Militari. Merci.
     
  13. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Il salut la fiecare intalnire.
    Este adevarat ca nu toti sunt familiarizati cu forumurile,insa cand ceri ajutor in privinta unei locatii,mi se pare logic sa specifici o zona,daca te-au durut degetele sa-ti treci locatia in status.
    Sunt cazuri in care persoane au cerut acelasi lucru pentru Bucuresti cerand totusi o anumita zona ,lucru foarte normal dealtfel.

    ......................

    Intre timp a aparut si locatia.:D
    Un service recomandat de multi este "autostil" despre care vei gasi date aici: http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=1662.0
    Despre locatie se zice asa:Este localizat in apropierea CET Sud, in una din halele Energo Reparatii, vizavi de fabrica StarConfex...pt cei care cunoasteti mai putin zona, punctul de reper este magazinul REAL din Vitan...aflat la 1 km distanta de service.
     
    Ultima editare: 12 Iun 2009
  14. nicko99ro 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    17
    merci pt infomatie-
     
  15. nicko99ro 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    17
    solutie- problema geam electric-

    Pentru cei din Bucuresti care vor avea probleme similare cu geamuri electrice care "refuza " sa mai functionaze, le pot recomada sa apeleze la serviciile lui CATALIN (0744304658 / 0769354517 / 0723744929), http://bucharestcity.olx.ro/macarale-geamuri-electrice-iid-32253848
    Eu am fost multumit de serviciile de raparatii si pretul acestora.
     
  16. Mihaitiz

    Mihaitiz 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Mesaje:
    45
    Salutare. Eu am avut recent aceeasi problema la geamul din dreapta fata: s-a rupt plasticul in care se prinde cablul care ridica geamul, acesta sa incalcit pe mecanism , nu mai puteam nici sa cobor nici sa ridic geamul. S-a intamplat pe la 6 dupamasa , ieseam de la munci, nici un service deschis...M-am pus sa desfac usa , totul ok pana ajungi la un panou de tabla nituit care acopera tot mecanismul de ridicare+coborare geam. Am reusit sa imi ridic geamul, mi-am comandat mecanismul de ridicare+coborare geam, se schimba complet . pret fara adaos 230 ron + manopera schimbare ar fi fost 80 de ron( nu am platit-o, m-am scos cu o bere). Mai am obiceiul sa las geamul de cateva degete neinchis, cum banuiesc ca mai fca multi altii pe caldurile astea, am AC dar pe distante scurte nu il folosesc. Ma gandesc ca vreaun "binevoitor" a vrut sa vad ce am prin masina si a fortat geamul, isprava s-a intamplat dupa ce am plecat dintr-o parcare a magazinului Plus. A doua varianta posibila este sa fi cedat piesa respectiva, insa ma gandesc ca ar mai fi trebuit sa astepte cativa ani, masina e din 2005. Bafta si drumuri bune pe langa service-uri
     
  17. Tetel 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Mesaje:
    124
    Locație:
    Busteni
    Eeeh, alta nazbataie s-a intamplat la a mea Fabiutza, in momentul in care geamul din stanga fata ajunge la cursa maxima, adica este perfect inchis, coboara automat jumatate fara sa-i mai pot face ceva, ce sa fie, un inceput de sfarsit sau se poate regla ceva, din cate am auzit eu acest kit de ridicare a geamului este o problema frecventa la Fabia. A 2-a problema ar fi ca intr-o dimineata nu am mai putut cobori geamul din dreapta fata, era destul de racoare, 8 grade parca, dupa cateva ore cand am mai incercat a mers impecabil. Ca de obicei, astept parerile voastre cu nerabdare.
     
  18. Tetel 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Mesaje:
    124
    Locație:
    Busteni
    Alarma

    Ar mai fi ceva de povestit, in momentul in care am dezarmat masina si am intrat in masina, dupa aprox. 10 sec. se armeaza automat. Oookey, toate bune si frumoase dar in momentul in care o dezarmez din nou atunci cele 2 geamuri electrice din fata coboara aprox. 10 cm. E normal? Eu zic ca nu.
     
  19. dayel 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2008
    Mesaje:
    49
    geamuri electrice

    Pot spune ce am patit eu. Inainte sa imi montez alarma pe masina mergea impecabil (geamuri si inchidere centralizata). Dupa ce am montat alarma pe masina (viper - destul de buna) m-am trezit cu urmatoarele anomalii:
    1. Frecvent mi se desincronizeaza inchiderea centralizata si una din usi nu se mai inchide;
    2. Din cand in cand de la comanda soferului cand inchid geamul dreapta sau stanga din cand in cand el o ia in sens invers (se deschide) si invers (cand il deschid se inchide).

    Masina este dotata cu functia coming home care momentat este out of order. :)

    Motivul? M-am chitrosit la motajul alarmei si am preferat sa mi-o monteze un tip care stie sa monteze pe logan si sandero ai nu a nimerit-o de nici o culoare deoarece la mine nu se armeaza masina ca atunci cand o incui din cheie ci ca atunci cand inchizi usile din interior.

    PS: Tot din cauza asta la VAGCOM mi-a mai aparut o eroare la nu shtiu ce releu din bord + atunci cand am schimbat bateria (care m-a tinut 5 ani - chiar multumit de masinuta asta - abia acum a inceput sa scartaie si ea usor dupa toate gropile pe care le-a vazut) tipul care mi-a testat instalatia electrica (alternator etc) mi-a zis ca am un consumator aiurea (adica alarma care este montata prost).
     
  20. Ionut_SIG

    Ionut_SIG Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Mesaje:
    326
    Locație:
    Bacau
    Tetel in America un copil a murit prins cu gatul in geamul electric al masinii, de atunci majoritatea geamurilor electrice sun prevazute cu un sistem de siguranta care atunci cand intalnesc un obsatcol la urcare coboara automat geamul la jumatate.
    La tine mai mult ca sigur inainte de a ajunge in punctul final de geam inchis agata ceva undeva si senzorul pe care il are motorasul reactioneaza si schimba sensul de rotatie al motorasului,
    Recomand o curatare atenta a chederului din partea de sus al geamului, ca de altfel o curatare generela a acestor chedere, + la urmatoarea spalare cu Wapul (presiune) roagai pe baieti sa insiste un pic mai mult la chederele de la geamuri.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare