1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Ce tuning la motor as putea sa-i fac la o Octavia II 2008 1.6 Mpi?

Discuție în 'Motor' creată de IS-0-ISAC, 3 Sep 2009.

  1. IS-0-ISAC 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2009
    Mesaje:
    2
    Detin o octavia II 1.6 mpi din 2008.
    Am luat-o de noua, nivel de echipare elegance cu cateva dotari suplimentare.
    Per total sunt foarte multumit de masina :^o
    Dar ma cam dezamageste motorul, care ma asteptam sa fie mai sportiv, avand in vedere ca am trecut de pe o dacie 1310 pe o skoda.
    Acum am si eu niste banuti si as vrea sa-i fac cate ceva la motor, poate o aduc in 120 ca fsi-ul.
    Mi se pare ca e cam grea masina si nu trage motorul...sau poate e doar parerea mea.

    Oricum astept sfaturile voastre...eventual indrumari sau topicuri cu altii care deja au facut un pas in fata spre modificarea motorului de 1.6:)

    Si vreau sa-mi cer scuze inainte sa fiu criticat, doar ca nu am timp sa citesc toate anunturile si topicurile de la tuning motor:(

    IS-O-ISAC, cu respect!
     
  2. Black Daniel Guest

    La benzinare, tuningul prin resoftare (rescrierea parametrilor de functionare ai motorului) nu aduce castig de putere spectaculos - doar cativa caluti, care nu isi merita banii. La motoarele diesel, treaba sta cu totul altfel ...

    Filtre sport, injectoare, evacuare schimbata, si altele sunt optiuni de analizat, dar nici la astea sa nu te astepti la rezultate spectaculoase.

    Tu stii cel mai bine ce vrei de la masina, asa ca ia in calcul fiecare modificare si pune in balanta castigul de putere obtinut si costurile pe care le implica.

    Si nu in ultimul rand, gandeste-te si la pierderea garantiei.

    Succes in luarea unei decizii.
     
  3. IS-0-ISAC 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2009
    Mesaje:
    2
    da nu se poate face la reprezentanta:-s

    daka e cum zici u...nu se merita decat cand o iesi din garantie...da mai dureaza:))
     
  4. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Daca chiptunning-ul nu e un hobby pentru tine atunci parerea mea este ca nu merita sa investesti bani degeaba in masina, adica nu vei obtine nu stiu ce rezultate... dar oricum decizia iti apartine.
     
  5. SheriffC

    SheriffC 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2009
    Mesaje:
    57
    Locație:
    Bucuresti
    Salut!
    si eu tot o O2 1.6 mpi am,si am inceput cu toba.am montat una sport ovala.urmeaza sa i iau un kit admisie sau un filtru sport de la k&n
     
  6. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    cu un kit admisie si evacuare teoretic ai castiga undeva la 10-12 hp... insa tine minte ca admisie fara evacuare sau invers este egal cu zero..nicio diferenta...
     
  7. SheriffC

    SheriffC 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2009
    Mesaje:
    57
    Locație:
    Bucuresti
    dar mi au spus cativa prieteni ca la 1.6 mpi nu o sa fie o afacere sa pun kit admisie...adica o sa fie mai mult bani dati de pomana....acum nu stiu ce sa mai cred:confused:
     
  8. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Glumesti?
    In cazul cel mai fericit se castiga 5% putere suplimentara,nicidecum 10-12 HP.
    La benzinare aspirate putere suplimentara se obtine prin schimbarea axelor cu came si/sau mai hard montarea de injectoare cu debit marit.
     
  9. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    turbojack imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect dar cand am spus 10-12 hp m-am referit in cel mai bun caz! nicidecum 100% va beneficia de puterea asta.in al 2-lea rand intr-adevar kit de admisie la motoarele de 1.6 nu prea da rezultate nu prea se "simte" deoarece caroseria la o2 este foarte grea iar motorul mic si pentru o1...imi cer scuze inca odata pt inducerea involuntara in eroare...
     
  10. SheriffC

    SheriffC 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2009
    Mesaje:
    57
    Locație:
    Bucuresti
    pai si atuni noi ce cu motoare 1.6 ce sa facem...sa montam un filtru sau nu?
     
  11. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    dupa cum a spus si turbojack daca iti convine o crestere de putere in cel mai bun caz de 5% e ok...acum depinde si unde vrei sa ajungi cu ea ca putere...
     
  12. SheriffC

    SheriffC 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2009
    Mesaje:
    57
    Locație:
    Bucuresti
    pai cred ca este insuficient 5% ca sa simti ceva,o schimbare.e doar un efect sonor...care da bine sa zicem.si in combinatie cu toba sport...
    nu are nimeni dintre noi un filtru k&n montat pe masina sau un kit admisie ca sa ne spuna ce si cum?
     
  13. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    k&n e doar un alt model/fabricant de filtre de aer...(din nou sper sa nu se supere admin-ul ca dau un site). intra pe racingnick.ro si vezi acolo piese tuning si chiar eficiente in comparatie cu altele. cum aveam pe cineva spunea ca are niste accesorii de la o mare firma insa acestea nu fac nicio diferenta...asa ca mai bine uita-te si intereseaza-te:)
     
  14. SheriffC

    SheriffC 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2009
    Mesaje:
    57
    Locație:
    Bucuresti
    multumesc de info.sunt aproape de mine si cred ca le fac o vizita sa vad ce zic si ei....si o sa mai intreb pe cineva care se pricepe la masini ,motoare.dar o sa fie 1000 de pareri :D
     
  15. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    cum se spune e bine sa calculezi de 1000 de ori innainte de a face o mutare:)
     
  16. skoda08 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Mesaje:
    2
    Am pe masina montat un chit de admisie Pipercross si sunt foarte multumit ,cresterea de putere nu este semnificativa dar masina raspunde mai repede la acceleratie la turatii joase.
     
  17. SheriffC

    SheriffC 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2009
    Mesaje:
    57
    Locație:
    Bucuresti
    in sfarsit cineva care are :)))) ura!ura!!
    motorizare 1.6?
     
  18. SheriffC

    SheriffC 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2009
    Mesaje:
    57
    Locație:
    Bucuresti
    mai stii cat a costat si de unde l ai luat?
     
  19. SheriffC

    SheriffC 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Iun 2009
    Mesaje:
    57
    Locație:
    Bucuresti
    am si eu o intrebare..... as putea monta turbina la un motor de 1.6 mpi?cine stie ce ar trebui schimbat la motor?am inteles ca o turbina e in jur de 1000 euro.
     
  20. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    pai in mare ar trebui umblat la admisie,evacuare daca nu ma insel trebuie si o remapare, montarea unui intercooler...cam asta ar fi in mare. corectati-ma daca gresesc!

    am avut si eu o tentativa dar m-am lasat...deoarece sper ca in primavara sa vand octavia si sa-mi iau un O2 rs:X
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Noi 2009

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare