1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Despre sistemul de franare

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de OutOfCtrl, 11 Mar 2009.

  1. OutOfCtrl

    OutOfCtrl 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Mesaje:
    29
    Salut!
    Ce placute de frana pt fatza recomandati pentru o Octavia2 ?
    Data trecuta am pus originale de la reprezentanta si au scartzait intr-una!
     
  2. TOMMYPLUS2006 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Mesaje:
    15
    Salut!
    Lucas-trw
     
  3. OutOfCtrl

    OutOfCtrl 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Mesaje:
    29
    Sal!
    Am pus acu vreo 5 zile Ferodo :)
     
  4. TOMMYPLUS2006 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Mesaje:
    15
    Eu am service si magazin de pise auto + skoda 1 si skoda 2
    FERODO sunt pe tipuri de duritati si calitati
     
  5. OutOfCtrl

    OutOfCtrl 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Mesaje:
    29
    Pai am gasit doar din seria SL
     
  6. TOMMYPLUS2006 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Mesaje:
    15
    Fdb Cele Mai Ok,sunt Peste Fsl
     
  7. rayn Bronze Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    sal

    deci? in concluzie care sint cele mai bune?? eu am pus ferodo si au scirtait de noi Sint alte marci mai bune ? mai "moi"??:rolleyes:
     
  8. OutOfCtrl

    OutOfCtrl 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Mesaje:
    29
    Cum spunea tommy. Sunt mai multe tipuri d ferodo. Ce am pus eu acum nu scArtaie deloc.
    Cat despre cele mai bune, nu cred k exista. Sunt mai multe bune, caracteristici diferite. Unele facute pt perfornante, altele pt durabilitate.
    In afara de Ferodo, as merge pe Ate.
    Pe spate am Textar. Sunt multumit.
     
  9. TOMMYPLUS2006 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Mesaje:
    15
    lucas trw ,am pus pe sute de masini nimeni nu s-a plans de scartit
     
  10. rayn Bronze Member

    Înscris:
    11 Iul 2008
    Mesaje:
    270
    Locație:
    Bucuresti
    Ce tip de ferodo ai pus de nu scartie???:D:D:D
     
  11. marinec2007 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Mesaje:
    3
    Locație:
    Bucuresti
    Se pot schimba placutele de frana inainte de rev?

    Salut baieti.:)
    Peste o luna trebuie sa fac revizia de 30.000 (mai am garantie pana in iulie) si cred ca ar trebui schimbate si placutele printre altele. Am auzit ca la dealeri sunt cam scumpe (in jur la 400 cu manopera), iar revizia per ansamblu undeva la 1300 lei. Pot sa le schimb eu inainte?... si unde - indrumati-ma pe la vreun service (nu prea am fost in service-uri cu masina).
    Multumesc.
     
  12. turbojack

    turbojack Silver Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Mesaje:
    398
    Locație:
    Cluj
    Ce service ti-ar conveni intre Baia Mare si Calarasi?
    Franele se examineaza vizual.Daca placutele mai au 5 mm de material frictiune ,nu se schimba.Minimul este 2mm.
     
  13. gheorghe.ms 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2011
    Mesaje:
    7
    stanga fata scartie de parca ar fi metal pe metal. am dat jos roata..placutele de frana mai merg vreo 3000 de km tipul la care am fost le-a dat cu smirghen mai abraziv ..discurile sunt schimbate de 4000 de km ...am uns cam toate mecanismele pe acolo dar tot degeba.. la viteze mici scartie rau..
    Va rog AJUTORRRR..innebunesc ....
    Multumesc
     
  14. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Daca scartaie continuu , nu doar la franare, sigur nu e de la discuri sau placute....este de la altceva.

    1.Daca e de la discuri sau placute, scartaie numai la franare, in mers nu prea e posibil, decat daca ai ceva pietricele sau alte chestii blocate intre placuta si disc.

    2.Scartaitul in mers vine de obicei de la rulmenti, aparatoarea din spatele butucului....sau si aici se poate sa ai diverse chestii patrunse.

    Cand mai mergi la spalatorie roaga-i pe baieti sa insiste cu jetul in interiorul rotilor, poate se curata mizeria de acolo, daca nu da rezultate...vezi punctul 2. si mergi la (alt) mecanic sa verifice rulmentii.
     
  15. gheorghe.ms 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2011
    Mesaje:
    7
    Multumesc de sfat ...faza este ca nu scartie atunci cand pun frana..atunci cand pun frana se opreste din scartit ...atunci cand am dat rota jos am uns inclusiv pistonul aceal care controleaza placutele ...dar degeaba..ceea ce nu inteleg este ca nu face tot timpul ci o apuca asa din senin...
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2011
  16. cataline

    cataline 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Mesaje:
    64
    Locație:
    Bucuresti
    Din experienta mea cu toti producatorii consacrati de placute cele mai bune au fost Textar. Sunt foarte bune si ATE, insa nu la fel ca si Textar. Pe Octavia mea am placutele OEM din fabrica neschimbate, am desfacut o roata, m-am uitat pe ele si sunt facute de Ferodo, adica langa logo VW si Audi este si cel Ferodo. Cand e vreme rece si umeda huruie, iar la primele pedale franeaza mai greu si lasa pete negre pe discurile spate. Probabil ca Octaviile fabricate pentru tarile civilizate pun piese de calitate mai buna.
     
    Ultima editare: 22 Iun 2011
  17. ceva42 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Mesaje:
    6
    Locație:
    bucuresti
    Salutare.
    Este careva care a avut nevoie sa schimbe discurile de frana? Recomandati un producator anume pentru O2 cu1,9tdi?
    Multumesc
     
  18. talpaiute

    talpaiute 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Mesaje:
    143
    Locație:
    Ploiesti
    Depinde de cati bani dispui.
    Discurile bune Bosch, Brambo, ATE sunt pe la 200 RON bucata sau Ferodo, Optimal la 100 RON bucata.
     
  19. terestefan

    terestefan 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Mesaje:
    3
    Locație:
    CLUJ-NAPOCA
    discuri frina fata + placute frina+ lichid daca stiti un pret cam care ar fi, recomandati o varianta ieftina si buna pentru perioada de criza in care suntem,la reprezentanta au cerut 1250 ron te cam usca:jump:

    discuri frina fata + placute frina+ lichid recomandati un service in Cluj o varianta ieftina si buna pentru perioada de criza in care suntem,la reprezentanta au cerut 1250 ron te cam usca:jump:
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Aug 2011
  20. cataline

    cataline 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Mesaje:
    64
    Locație:
    Bucuresti
    Eu iti recomand discuri ATE + placute Textar. Fa-le un tratament de adaptare dupa montaj, garantat nu vei avea zgomote ciudate sau probleme cu franele.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare