1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Conducte combustibil(benzina)

Discuție în 'Skoda Rapid' creată de George.t, 4 Mar 2016.

  1. George.t 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2016
    Mesaje:
    2
    Salut,imi poate spune cineva care sunt conductele de benzina ,tur-retur ,o fotografie m ar ajuta ...multumesc!
     
  2. Ebi 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2016
    Mesaje:
    100
    Pentru ce motor TSI? Ca sunt de 1,2 si 1,4 de tip vechi cu 8 Valve distributie lant si evacuarea si turbina inspre bot, si de 1,2 si 1,4 16V de tip nou cu distributia pe curea si turbina si evacuarea in spate.
    Conducta de benzina de retur nu cred ca are: "fuel system fully demand-controlled and returnless". Daca mai vezi ceva conducte de benzina si nu stii ce sunt, pot fi de la sistemul de recuperare vapori de benzina din rezervor, canistra carbon. Nu am motor la indemana, dar ce poate fi greu? Probabil este in rezervor o pompa de benzina electrica, pe motor inca una de inalta presiune-150 bar-, apoi o rampa comuna common rail ca si la diesel cu regulatorul de presiune si injectoare care baga benzina direct in cilindru, nu in galeria de admisie. Banuiesc ca din cauza presiunii, tot ce este dupa pompa de inalte este din metal nu cauciuc.
     
    Ultima editare: 4 Mar 2016
  3. George.t 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2016
    Mesaje:
    2
    multumesc pt raspuns,este motorul 1,2 mpi,am doua conducte undeva in stanga cum privesti motorul si una din ele care ar parea fi returul nu vine benzina pe ea,este ceea ce ai spus tu de la sistemul de recuperare vapori.
     
  4. Ebi 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2016
    Mesaje:
    100
    Acum motorul acesta a disparut din oferta pentru Rapid. Este mai simplu ca nu are inca o pompa de inalta presiune pe motor. Cred ca s-au pus cu zecile de mii pe Fabia.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare