1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Totul despre tempomat,montaj,etc..

Discuție în 'Discutii generale Skoda' creată de Black Daniel, 11 Noi 2008.

  1. Akos Bronze Member

    Înscris:
    11 Apr 2014
    Mesaje:
    215
    Locație:
    Tarnaveni, Mures
    Trebe verificat codul modulului de comfort.Codul trebuie sa inceapa cu 6Q0 sau 6Q1 ca sa poti monta maneta.
    Ai doua modalitati ca sa aflii codul:
    -te uit cu vag com pe canalul 09
    -demontezi plasticul de peste pedale,scoti toate mufele din centrala,dupa care scoti centrala si te uiti ce scrie pe ea
     
  2. cboghiu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2016
    Mesaje:
    4
    Montare tempomat skoda rapid my2016 retrofit

    Are idee cineva daca se poate monta retrofit tempomat pt skoda rapid my2016 care are partea electrica de pe platforma mqb? De putut stiu ca se poatedar inafara de maneta si activare mai trebuie cabluri trasesau ceva?
     
  3. ben

    ben 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2014
    Mesaje:
    40
    Locație:
    Sibiu
    Salutare,

    Sunt posesorul unei Skoda Rapid 1.2 TSI 86HP achizitionata in Aug. 2014 (prin dealer Skoda).
    De curand mi-am montat pe masina Cruise Control (Tempomat/Pilot automat), echiparea Active nu includea din fabrica aceasta optiune.
    Procedeul presupune, inlocuirea blocului de manete, modulul de confort + cablurile/firele necesare pt. conectarea blocului de manete cu modulul de confort si ECU, apoi codare cu VCDS in modulul de confort si ECU pt. activarea Cruise Control.
    Pe langa Cruise Control mi-am mai activat urmatoarele:
    -HHC (hill hold control), depinde de modulul ABS instalat pe masina
    -DRL pe stopurile spate (pozitiile spate/DRL on parking lights)
    -Confirmare inchidere usi pe claxon
    -Claxon activ chiar si fara cheie in contact
    -Telecomanda activa chiar si cand este cheia in contact
    -Blocare usi la atingerea vitezei de 15km
    -Dezactivare martor centura
    -Litri sunt necesari realimentare in MFD (multi function display)
    -Lumini interior cand deschizi portbagajul
    -Dial staging/Indicator celebration. Testarea acelor tachometru, de turatie si viteza
    -ESC OFF (controlul electronic al stabilitati manual ON/OFF - pt. cazurile cand dai de noroi si trebuie dezactivat)
    -probabil si altele care nu mi le mai aduc aminte :)

    Alt retrofit ce doresc sa-l fac in viitor:
    -instalare proiectoare ceata, pe modelul meu Active nu a venit din fabrica cu proiectoare. Modulul de confort instalat mai sus pt. Cruise Control suporta si proiectoare ceata/Fog lights.
    -iluminare torpedo
    -instalare pirza bricheta torpedo si portbagaj.

    Pt. cei interesati de Cruise Control pe Rapid 2014 (nu platforma noua 2016 MQB) pot sa va directionez spre garajul care a efectuat montajul, acesta se afla in Sibiu.
     
    Ultima editare: 4 Ian 2017
  4. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    Departe sibiul de mine dar sunt cateva activari super interesante ptr mn.
    Dial staging, drl pe stopuri spate, hhc
    Ai putea pune.si niste preturi ca poate ne facem drum prin sibiu..si daca stii daca afecteaza garantia.
    De ex eu mi.am pus scut metalic la motor si eram sa pierd garantia..am dat jos.scutul
     
  5. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.304
    Locație:
    Bucharest
    Cu ce afecta scutul garantia?
     
  6. ben

    ben 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2014
    Mesaje:
    40
    Locație:
    Sibiu
    Daca masina e inca in garantie instalarea CC duce la pierderea acesteia, pt. cazul in care dealerul face full scan la revizie (ceea ce ma indoiesc ca dealerul face) sau daca acesta vede maneta din stanga, aceasta fiind putin diferita daca este cu CC daca acesta stie ca masina ta a venit fara CC.
    Restul activarilor nu ar trebuie sa afecteze garantia din moment ce masina le are disponibile dar nu sunt activate.

    @grig_sorin daca ai acces la VCDS iti pot transmite ce bytes si bits trebuie modificati in ABS pt. HHC si ECS OFF manual si pt. dial staging in instrument cluster, iar pt. DRL pe stopuri in Modulul de confort (aici depinde daca modulul suporta aceasta functie, teoretic ar trebui sa mearga si pe Modul confort Midline care vine pe echipare Active).
     
  7. ben

    ben 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2014
    Mesaje:
    40
    Locație:
    Sibiu
    De asemenea pot calcula Long codingul pt. ABS pt. activarea HHC+TMPS+ECS OFF, si Long coding pt. Modulul de confort pt. diverse activari disponibile mentionate mai sus.
    Doritorii ma pot contacta pe mesaj privat.
     
  8. grig_sorin 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2014
    Mesaje:
    182
    Aveam o bataie pe fata si cand au vazut scutul pe masina mi.au dat masina afara din service. Asta la galati.
    Cand am facut revizi la braila nu mi.au spus nimic rau de scut :).
    Am ales sa dau scutul jos sa nu am probleme cu ei. Bataia era de la o piatra intrata pe la toba pe undeva mi.au spus
     
  9. ben

    ben 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2014
    Mesaje:
    40
    Locație:
    Sibiu
    Toate functiile (enumerate mai sus, mai putin Cruise Control care necesita cablaj si alte manete) care merg activate pe Rapid 2014 - 100 Ron, cu conditia ca modulele de pe masina sa suporte functiile.
    Garantia nu este afectata din moment ce nu se intervine la inlocuirea fizica a modulelor, se activeaza doar functiile care modulele le suporta dar nu sunt activate din fabrica (ti le activa si din fabrica contra cost dae la alt pret si probabil pe alta echipare).

    Sent from Samsung's Galaxy
     
  10. Adi Sim

    Adi Sim Bronze Member

    Înscris:
    10 Sep 2014
    Mesaje:
    216
    Sună interesant, eu am echiparea Active, motor de 1.2 105 CP, fabricatie oct. 2014.
    Poate îmi fac drum prin Sibiu, eu fiind din Rm. Vâlcea.

    Trimis de pe Huawei Honor 6, folosind Tapatalk
     
  11. ben

    ben 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2014
    Mesaje:
    40
    Locație:
    Sibiu
    Trimite-mi mesaj pe privat daca ajungi prin SB.
     
  12. mariand82 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Mesaje:
    26
    Buna. Am si eu o Skoda Octavia din 2005 motor 2.0 si as vrea sa ii montez tempomat. Cum se face mai exact , montez doar maneta sau mai trebuie si ceva fire pe lângă?
    Ulterior trebuie activata cu vag?
    Multumesc anticipat.
     
  13. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    la tine trebuie sa mai tragi un fir si apoi activare cu VCDS.
     
  14. mariand82 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Mesaje:
    26
    Ma poti ajuta, sa imi zici ce fir sa trag si cum să-l activez. As veni pana la tine dar stau departe, sunt din Timis.
    Multumesc
     
  15. mariand82 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Mesaje:
    26
    Buna revin cu mențiunea ca am montat tempomatul, funcționează perfect dar a apărut problema : dupa montarea tempomatului nu am folosit masina 2 zile si astăzi cand am vrut sa plec surpriza nu mai am curent deloc.
    Menționez ca bateria este cumpărată noua anul trecut si pana la montarea tempomatului nu am avut probleme.
    Ma poate ajuta cineva sa-mi zică care ar putea fi problema?
     
  16. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.304
    Locație:
    Bucharest
    Intreaba~l pe cel ce ti.a montat tempomatul..
     
  17. mariand82 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Mesaje:
    26
    Eu l-am montat
     
  18. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    nu are treaba cu montajul tempomatului.
     
  19. mariand82 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Mesaje:
    26
    Pai si atunci de la ce poate fi?
     
  20. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    Consumator ascuns.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare