1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Senzor centura sofer

Discuție în 'Skoda Octavia II' creată de Patriot, 28 Ian 2017.

  1. Patriot 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2016
    Mesaje:
    7
    Salutare tuturor.
    Am ales sa deschid un nou thread pentru la functia de cautare nu am gasit nimic despre problema mea.
    Am o problema cu senzorul de la centura sofer, in timpul mersului imi apare in bord ca nu am centura montata (nu circul fara centura de siguranta montata), daca apas pe ea se stinge martorul dar reapare dupa scurt timp, in special daca sunt curbe, chiar si foarte largi. Am lasat-o sa "cante" 90 secunde apoi se opreste dar martorul bineinteles ca ramane aprins, lucrul nasol este ca la primele curbe se activeaza si dezactiveaza singura si incep iar piuiturile.
    As vrea sa stiu parerile dumneavoastra si rezolvari sa stiu ce caut si ce am de facut.
    Multumesc.
     
  2. Dan 66 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2016
    Mesaje:
    8
    Si eu patesc aceeasi problema , mai ales in viraje.
     
  3. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.630
    Locație:
    Bucuresti
    schimba capul unde intra centura.
     
  4. Patriot 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2016
    Mesaje:
    7
    Multumesc. Ma voi ocupa saptamana viitoare si dau un rezultat.
     
  5. piolet 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2013
    Mesaje:
    36
    Locație:
    Bucuresti
    Asa facea si la mine. Eu l-am dezactivat de tot desfacand mufa de sub scaun.
     
  6. Patriot 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2016
    Mesaje:
    7
    Salutare. Stiu ca am promis un raspuns si il dau foarte tarziu. Cu toate ca nu este o rezolvare a problemei ci doar ascunderea prafului sub covor, M-am uitat sub scaun si am gasit mufa centurii, pe care m-am chinuit vreo 10 minute sa o desfac. Dupa ce am desfacut-o nu mai arata nimic in bord.
     
  7. marius_f 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2015
    Mesaje:
    94
    Schimba capul de centura de la scaun
    O sa il gasesti cam greu, fiindca pe la dezmembrari nu vor sa iti vanda doar acel cap de centura, ei vor sa iti vanda doar scaunul cu totul .
    Desi ei vand si centuri separat, pt ei centura de siguranta inseamna doar centura (cureaua) pe care o tragi peste tine .
    Au o mentalitate ... cred ca daca le ceri scaunul, or sa iti ceara sa cumperi masina cu totul ... ii vad in stare ...

    In fine
    Sfatul meu este sa nu cauti tot de octavia
    Cauta una de passat b6
    Eu asa am facut si pot sa iti spun ca s-a potrivit perfect, atat la prinderea de scaun cat si la mufa si pare si mult mai buna calitativ
    Intr-adevar, vine un pic mai jos intre incheietura sezutului si spatarului, fiindca suportulei este doar din fier, nu pe sarme ca la octavia, dar nu afecteaza cu nimic, nu este incomoda ... nu pune nici un fel de problema.
    O am montata de aprox un an de zile si nu a facut nici un fel de problema ... si ce teste si-a luat !!!
    Cauta pe olx
    Bafta
     
  8. Patriot 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2016
    Mesaje:
    7
    Multumesc. O sa caut.
     
  9. Stefan333 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2017
    Mesaje:
    23
    Salut cum a spus mai jos daca scoti mufa de sub scaun si o folosesti ca pe cea din dreapta sa nu mai fi nevoit sa o inlocuiesti , pentru ca daca pui una sh si are aceiasi problema ca a ta , afecteaza ceva sau iti ramane becul aprins in bord ca si cum nu ai avea centura cuplata? Multumesc
     
  10. RADULESCU Adrian Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Mesaje:
    1
    Da de reperat nu se poate repara ? Eu banuiesc ca capul centurii are un contact care este slab, eu o sa incerc sa-l repar zilelele acestea - daca merge sau nu va tin la curent .....
     
  11. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.630
    Locație:
    Bucuresti
    Este capsulat.
     
  12. Doru Cozma 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2018
    Mesaje:
    2
    O intrebare. Este posibil sa nu mai sara aibagul daca acel senzor (cap de centura) este dezactivat?
    Are cineva o poza cu acel cap de centura?
    Multumesc!
     
  13. Stefan333 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2017
    Mesaje:
    23
    Airbag-ul este un sistem de siguranta care functioneaza independent de restul senzorilor cum ar fi dacă nu ai avea centura pusa sa nu mai functioneze si el
    Senzorul de la centura este pentru a te atentiona sa porti centura
    Asta este parerea mea
     
    Doru Cozma apreciază asta.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare