1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Probleme cutie DSG 6/7

Discuție în 'Service' creată de denisa, 11 Dec 2013.

  1. denisa 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2013
    Mesaje:
    1
    Ciao tuturor,ma numesc denisa,sunt noua pe acest forum,nu stiu cum se procedeaza exact,dar am si eu o problema destul de urata,detin o skoda octavia 2 2006 are cutie dsg,de vreo 2 luni la accelerari bruste imi trepida putin masina,am dus-o la mecanic ,a zis sa nu-mi fac griji k este din cauza esp,nu lasa rotile sa-mi patineze.Dar de 2 zile imi face urat masina,trepideaza f tare,nu se accelereaza mai mult de 140 km/h si simt niste vibratii puternice de tremura toata masina,imi da din treapta a 6 in treapata 4-5 la 120km/h se tureaza aiurea si nu stiu ce are,as dori sa ma ajutati si pe mine sa fie din cauza cutiei dsg sau a planetarelor ,nu ma pricep deloc.astept un raspuns urgent id mess denisa.flnc@yahoo.com va multumesc anticipat
     
  2. Catalindci Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2011
    Mesaje:
    236
    Locație:
    Pitesti
    Eu cred ca ai probleme cu volanta, de acolo si vibratiile, nu de la ESP..
     
  3. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    La DSG este mai compicat cu simptomele. Nu reactioneaza ca o masina cu transmisie normala .
    Verifica daca nu cumva ai vibratii de la dezechilibrul anvelopelor .
    Daca masina ar vibra in trepte mici , si vibratia s-ar amplifica proportional cu viteza , nu ai avea tupeu sa ajungi tu la 140 km/h.
    Daca ar fi volant , ar reactiona in special in vitezele mici , cand cuplul motor se simte la maxim . Oricum , cutia DSG are regulile ei de schimbare , si in combinatie cu ESP-ul , poti avea simptome ciudate .
    Mergi la un servis bun ca este nevoie de experienta in domeniu ca sa iti rezolve problema.
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Mai 2017
  4. steradulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Mesaje:
    37
    Denisa ,cred ca problema la masina ta vine de la cutie.Esti in grafic cu toate schimburile de ulei la cutie?Face tot timpul figuri sau numai cand e calda sau rece masina?
     
  5. gabyw2002 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2015
    Mesaje:
    2
    Skoda octavia II an 2012 motor 1.6 probleme cutie DSG 7

    Buna ziua/seara...
    Am o problema care ma doare cel mai mult si anume cutia DSG 7 care din ce am auzit sunt foarte multi care au mari probleme
    cu acest tip de cutie ( parca zici ca le-a facut intr-o seara si au uitat sa le testeze ) sunt masini de noi care au avut probleme
    cu dsg-ul asta care este super laudat de catre indragitori de cutii automate..
    Mai exact in ce consta problema mea la rece cutia functioneaza perfect pe cand la cald in modul drive din treapta superioara a Iv-a
    in treapta inferioara a III-a adica in momentul decelerari se aude un carait la schimbare ( zgomotul este asemanator unei cutii manuale
    care are duse sincroanele, parca agata .. este ca si cum i-ai da-o cu japca ca la dacie :) )
    pe cand in accelerare nu exista nici un fel de problema in toate modurile posibile in modul semiautomat daca ii dau
    treapta 4-a in a 3-a zgomotul aproape ca nu se mai aude deloc
    daca ii dau pe modul sport zgomotul nu se mai aude deloc dar in plus tot la decelerare din treapta III-a in treapta a II-a se aude usor un carant

    Mentioneaz ca masina nu are nici un senzor defect sau martor aprins , am facut testul la reprezentanta si nu mi-a gasit nimic defect pe partea
    de electronica si au dat din umeri in ceea ce priveste defectul cutiei... au zis si citez " nu suntem siguri daca credem ca este de la ambreaj"
    dupa care au zis ca este de la megatronicul ala sau cum s-o chema si tot asa... eu nu am bani ca sa experimenteze ei pe mine sa-mi zica exact care
    este piesa si eu o schimb si gata , desi mi-e tare greu si imi vine greu sa cred ca o masina din 2012 deja sa aiba asemenea probleme
    Va rog daca puteti ajutati-ma si pe mine cu un sfat .. de sa fac masina am achizitionato la mana a doua nu am luato de noua fostul propietar
    nu vrea sa-mi zica sau nu stie despre ce este problema atunci nu am sesizat problema asta, poate din cauza ca era rece atunci .
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Noi 2015
  6. Dan 66 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2016
    Mesaje:
    8
    Salut
    Am o Skoda Octavia 2 ,DSG, 1.9 TDI , BKC , cu o problema la cutia de de viteze : in sensul ca la schimbarea treptelor de la treapta 3 la treapta 2 se aude un zgomot anormal in cutie iar masina simte un mic soc.
    In rest cutia schimba foarte bine fara probleme .
    Aveti idee ce ar putea avea ?
    Multumesc.
     
  7. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Orice zgomot ciudat in cutie inseamna desfacerea cutiei . Altfel crapa ....si crapa si cutia . Totusi , nimeni nu poate spune cu certitudine pana nu desface sa vada cu ochiul . Nu mai merge cu ea asa ....risti mult .
     
  8. Dan 66 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2016
    Mesaje:
    8
    Am folosit un aditiv PROLONG acum o luna .
    Dupa 100 km parcursi au disparut problemele de la cutie si totul mergea perfect.
    Dar dupa 1000 km problemele au reaparut. Asa ca nu am decat sa merg cu ea pana crapa , dupa care sa cumpar alta cutie second.
    Cred ca este cea mai buna varianta.
    Credeti-ma ca am studiat bine problema.
     
  9. gmtiby 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Mesaje:
    21
    Locație:
    Bucuresti
    Uleiul de la cutie, cand l-ai schimbat ultima data ?
     
  10. Dan 66 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2016
    Mesaje:
    8
    In urma cu 10.000 Km
     
  11. andrei vanciuc 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2017
    Mesaje:
    1
    salut, am o skoda ocatavia 2011, cutie dsg ( 7+1) . astazi dupa ce am mers cativa km cu ea am observat ca sare din treapta 1 in treapta 3, si din 3 in treapta 5, la fel face si pe D(drive) si pe manual si pe sport, am vreut sa o parchez si am observar ca nu vrea sa merga deloc inapoi( pe R o accelerez si nu se misca masina). Mentionez ca in bord unde afiseaza treapta in care sunt clipeste intruna. Sunt programat vineri la diagnoza insa daca a mai avut cineva aceiasi problema ma poate ajuta cu un sfat de la ce ar putea fi, o sa coste mult reparatia, trebuie alta cutie??? orice raspuns imi este de folos. Multumesc
     
  12. Gabi bala 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2017
    Mesaje:
    3
    Aceeasi problema o mai am si eu dar patesc sa intre in avarie cutia ....si nu imi apare pedala verde sa o scot din P :( sa ne spui si noua ce zic la diagnoza..
    Eu patesc asta la 2 3 zile si daca stau cu contactul pus ceva timp se deblocheaza singura ...merge in parametrii normali
     
  13. T. Carmen Skoda Expert

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Mesaje:
    2.181
    O diagnoza, postezi erorile asa cum apar ele pe vcds, discutam.
     
  14. Gabi bala 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2017
    Mesaje:
    3
  15. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Calculatorul cutiei de viteze nu primeste informatii de date. Este posibil un fir intrerupt sau defect de contact in calculator. Noroi pe ceva mufa care la umezeala creaza putin scurt pe partea de comunicare date.
    Gandeste-te ce ai facut cu masina chiar inainte de a aparea problema? E posibil sa-ti dai seama de unde provine problema.

    Eroare 18034.JPG
     
  16. Gabi bala 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2017
    Mesaje:
    3
    Multumesc ...o sa ma apuc de desfacut la garaj sa vad ...daca nu merg pana la skoda sa ma "usuce " :)
     
  17. Dan M 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2017
    Mesaje:
    5
    Locație:
    București
    Salutare tuturor !! Am o Octavia din 12.2012 , 1.6 tdi cu DSG7 la 130.000 km.
    Numai la cald din treapta I spre II se simte o trepidatie ușoară și totodata in treapta II când decelerezi smucește ca și când ai lua brusc piciorul din gaz. Ma poate ajuta careva cu ceva info?? Mulțumesc !
     
  18. Dan M 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2017
    Mesaje:
    5
    Locație:
    București
    Salutare Tuturor și La mulți ani !!
    Sunt nou pe acest forum și doresc ceva sfaturi vis a vis de următorul aspect .
    Am achiziționat de curând o Skoda Octavia 2 din Decembrie 2012 cu 1.6tdi și DSG7 la aproximativ 130.000km. Mașina cu istoric complet de service scris și verificat la dealer . Problema pe care o ridic este următoarea și se întâmpla doar la cald:
    Din treapta I către II se simte o trepidatie ușoară care poate fi accentuată daca accelerezi mai puternic. Aceeași trepidatie se simte și daca se afla in vit a II a și se accelerează mai brusc.
    Ar trebui sa ma pregătesc de un kit ambreiaj DSG......? Are legătura cu alte componente ale DSG-ului?
    Mulțumesc
     
  19. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Fa o diagnoza intai de toate. Sa nu fie ceva probleme pe la robotica cutiei.
    De obicei ambreiajul patineaza. Dar poate fi defect si sa se comporte cum spui tu. Normal nu trebuia sa ai probleme cu ambreiajul decat dupa 200.000 km. la acest tip de cutie.
     
  20. Dan M 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2017
    Mesaje:
    5
    Locație:
    București
    Mulțumesc pt sfat
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare