1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Lascarica

Discuție în 'Jurnal de bord Skoda' creată de efa982, 27 Feb 2011.

  1. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    64555 km :)
    nici o problema pana acum
     
  2. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Revin dupa mult timp pe aici :) masina a facut 80k km si sambata i-am facut revizia (filtre +ulei) si ITP ul. Absolut nici o problema...totul merge perfect :yahoo:
    Am bagat ulei Mobil 1 ESP Formula si filtre Bosch. Am facut si o inspectie vizuala a curelei de distributie si se prezinta perfect.
     
  3. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    F.tare,auzi la el,LASCARICA!!:)Multi km alaturi de ea iti doresc!;)
     
  4. gti_mars

    gti_mars 6th Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2013
    Mesaje:
    174
    Locație:
    Bucuresti
    Salut !
    Distributia se schimba la 120.000 km sau 6 ani , care valoare se atinge prima . Uita-te in cartea masinii si vezi ce scrie . Cureau poate sa imbatranesca de timp , vizual sa arate bine , nu sa se uzeze de km . Mai bine faci o distributie , decat sa faci un motor .
    Multi km fara probleme !
     
  5. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    la mine in carte scrie 120.000 sau 5 ani.ma trag in piept astia?
     
  6. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    @ micutzu666 iti multumesc pentru urari si tot nu pot sa uit faza cu semnatura ta si cu tanti aia care era foarte revoltata :respekt: si da, Lascarica de la Lăscărică :moa::wub:

    @gti_mars multumesc pentru sfaturi...la mine distributia se schimba la 150k km sau la numarul de ani hotarat de reprezentanta Skoda din Ro...si sambata la reprezentanta mi-au spus, "neoficial" ;) ca distributia mai duce mult si bine
     
  7. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Daa,faza aia ramane memorabila!!!GTI Marius,un caz mai deosebit..am 6 ani si ~50.0000.Oare sa fac distributia?:)
     
  8. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Luna viitoare trebuie sa cumpar cauciucuri de vara pentru ca batranele Matadoare si-au facut treaba cu brio :D si ma gandeam sa ma orientez catre Dunlop Sport BlueResponse :salute:
     
  9. gti_mars

    gti_mars 6th Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2013
    Mesaje:
    174
    Locație:
    Bucuresti
    Salut !
    Mai baieti si daca faceti km respectivi in 20 ani , atunci schimbati distributia ? Uitati-va la tabelul atasat , eu am gasit motorul meu BKC la Golf 5 , cautati motorul si vedeti km sau anii de schimbat . In general este indicat la 6 ani , daca nu s-au facut km .
     
  10. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Revin cu un mic update. Azi, la 100k km in bord am facut schimbul distributiei + schimb ulei + filtre. Distributia era cea originala si avea 8 ani fara 3 luni :)
    La cureaua de distributie, pe partea exterioara, se vedea scrisul perfect si nu era deloc tocita, in schimb pe interior avea mici fisuri langa fiecare dinte in momentul cand o indoiai. Mecanicul care a facut lucrarea a spus ca mai ducea mult si bine cureaua. Rolele erau ok, iar pompa de apa mergea si arata perfect din spusele mecanicului. Cel putin la aspectul vizual eu nu am vazut nici o diferenta intre pompa noua si cea inlocuita. Mentionez ca lucrarea s-a facut in service autorizat Skoda si kitul de distributie a fost OE (sau pe original cum se mai spune) si asa a fost pentru ca kitul inlocuit a fost indentic cu cel nou ca si marca. Adica cureaua era Dayco (made in italy), rolele Ina (parca), si pe pompa de apa scria ceva "Canada" si avea paletele din plastic. Toate piesele aveau stantate semnele VW, cutiile si ambalajele la fel etc.
    Restul materialelor, adica uleiul (am ales Castrol Edge Titanium FST 5w40 505.01) si filtrele (Bosch) le-am adus eu de acasa ;)
    Dupa ce totul a fost montat la loc mi-au facut si un test de noxe la standul de ITP sa vada care e miscarea :) eu nu stiam ca se procedeaza asa...
    Toata lucrarea m-a costat 1500 lei cu TVA. Acum o fi mult o fi putin nu prea mai conteaza, cel putin pentru mine, pt. ca banul l-am dat deja :think:
     
  11. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Ai dat pompa de apa veche la schimb?
     
  12. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Exact. Si au zis ca mi-au facut reducere la kitul nou daca dau pompa veche la schimb si daca este originala. Cred ca ei o folosesc cumva pe undeva...oare la masinile Weltauto?
     
  13. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Nu.Se folosesc la pachetele economice,adica o reconditioneaza si o vinde mai departe.Cred ca si la tine au montat pompa reconditionata.Asa au facut si la mine:D,banuiesc!!Daca pe cutie este trasat un X produsul este reconditionat!Pam pam!
     
  14. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Am toate cutiile si nu este pe nici una X- ul acela. Plus ca nu a fost pachet economic la mine. Dar cine naiba mai stie...:blink:
     
  15. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    N-am zis ca au pus la tine,doar pompa putea fi reconditionata...Ehh..
     
  16. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Pai ce sa reconditioneze la ea daca arata si mergea perfect la doar 100k km parcursi? :)) plus ca la mine in cartea tehnica scrie ca la 150k km se schimba cureaua si rolele, dar nu si pompa de apa. Iti dai seama ca pompa aia mai merge linistit inca 100k km :idea:
     
  17. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Cred ca le sufla si le monteaza la altcineva!Asa au facut cu a mea :))
     
  18. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Va salut. Nu am mai scris de 6 luni pe aici, asadar revin cu un scurt update: masina are acum 106k km si merge perfect. Nici o problema aparuta. Discurile de frana arata bine, placutele de frana super-bine. Nu mi s-a ars nici un bec pana acum care sa fie semnalizat de CB, mi s-au ars doar la pozitie pe colt in spate 2 becuri in 8 ani (repet, nu au fost semnalizate de CB, ci au fost descoperite de baiatul de la reprezentanta cand mergeam la revizie).
    De cand am facut revizia in decembrie anul trecut am facut aprox. 5500 km. Consumul afisat pe CB pe ultimii 4500 km este 4.3%, viteza medie undeva la 67 km/h. Mentionez ca masina o folosesc doar la drumurile din afara Bucurestiului. Bineinteles, au fost si situatii cand am venit de la Pitesti si am facut 1h de la iesirea de pe A1 pana acasa in Titan :motz: de am facut bataturi in ambreiaj.
    Ulei a consumat cam 200 - 300 ml Castrol Edge 5w40. Nu stiu daca e bine sau rau, dar pana acum nu am avut ce reprosa Castrolului...
    Pentru urmatorul schimb am cumparat deja Mobil 1 ESP Formula (8 bidoane X 1L) de la Carrefour la oferta cu 24 lei/L. Am cumparat asa mult pt ca 3.3 litri o sa bag la Kia Ceed 1.4 benzina pe care o alerg in Bucuresti.
    Am si o mica dilema si poate ma ajuta careva: cam toti cu care vorbesc imi spun ca ma motorului meu 1.9 TDI BXE fara DPF este bine sa-i bag doar 5w40 cu norma VW 505.01. Asadar, poate cineva sa ma ajute cu un print screen din ETKA referitor la ce ulei sa bag, adica norma VW si ce viscozitate? As ramane dator :beerchug:
     
  19. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    pai da ca tu ar fi trb sa bagi ulei pentru pompe-duse care nu stiu ce draq are in el sa nu topeasca ceva fire sau placuta din injector.si ala avea norma 505.01 si era 5w40.eu am folosit aral 431. dar nu se mai fabrica si inlocuitor este ,la aral,high tronic 5w40 cu norma asta 505.01. asta e problema. deci daca nu are norma asta.nu stiu ce sa spun despre uleiul tau mobil...
     
  20. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Uleiul asta Mobil 1 Esp Formula 5w30 are norma 504.00/507.00 si cand masina era in garantie mi l-au pus cei de la reprezentanta. E un ulei ok si din cate am inteles norma 507.00 include 505.01, insa eu am un pitic pe creier si vreau sa stiu ce recomanda Etka pentru motorul meu pentru ca eu nu am gasit nicaieri oficial in care VW sa scrie ca 507.00 include 505.01. Mai mult, pe uleiul original Vapsoil scrie ca uleiul 507.00 acopera cateva norme precedente, dar de 505.01 nimic...
    Am uitat sa spun ca de aproape 6 luni am montat tempomat la Al Bundy si vreau sa zic ca universul meu s-a schimbat :superman: La stilul meu de mers si in special de autostrada este superb, iar calatoriile lungi au devenit o placere. Deci recomand tempomatul.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare