1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Montare subwoofer

Discuție în 'Interior' creată de mihai 1.4, 7 Oct 2009.

  1. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    Pai asa trebuia sa faci de la inceputm sa legi firele in statie iar in radio sa bagi alea 2 rca-uri pentru ca radioul are filtru spacial pentru woofer pe acele iesiri. Din radio nu poti sa reglezi basul din woofer, si diferente ar trebuii sa fie tocmai pentru ca este alt sunet pe acele rca-uri;)
     
  2. andutzel 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2012
    Mesaje:
    10
    Salut,
    De ce sa nu pot regla bassul? Daca am optiunea asta la setari. Diferente stiu ca sunt , dar eu stiu doar daca e cablu RCA-RCA , dar la mine trebuie pus RCA-fir la surub si nu stiu daca sunt performante crescute...
     
  3. Laurentiu Badea 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2015
    Mesaje:
    1
    Subwoofer O2

    Salutare!

    Sunt nou pe acest forum, asa ca va rog sa fiti blanzi cu mine... :)))

    Am o nelamurire si cred ca voi ma puteti ajuta.
    Am o Skoda Octavia 2 si vreau sa ii pun un subwoofer, dar NU vreau sa schimb casetofonul original (poza atasata).

    Pot realiza acest lucru? Vreau toate detaliile :)
     
  4. battman 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2015
    Mesaje:
    1
    Buna seara.
    In zilele urmatoare, dupa ce imi sosesc toate componentele comandate, si ajung si eu in sfarsit acasa, am sa-mi instalez pe masina un subwoofer + amplificator. Se dau Skoda fabia mk2, http://www.edigital....55-p305236.html si acest amplificator, subwooferul chiar nu conteaza. Mi-am comandat si kit auto pentru amplificator cu cabluri de alimentare, rca si tot ce trebuie. Radioul pe care il am, nu are iesire RCA(low) ci numai pentru boxe(high). Amplificatorul dispune de intrare high, deci nu ar fi problema. Cum nu am de gand sa schimb casetofonul original tare curand, am sa dau in statie cu semnal high si nu stiu ce fel de fire sa folosesc. RCA-urile oricum o sa le montez pe masina, ca pe viitor poate upgradez radio-ul si sa nu mai trebuiasca se desfac toata masina. Pot sa transmit acest semnal prin RCA-uri sau sa pun si cablu de boxe pe langa cel de RCA?

    Multumesc, o seara faina!
     
  5. ciprianconcept Junior Member

    Înscris:
    13 Mar 2016
    Mesaje:
    0
    Salut baieti.

    1) Am vazut ca zicea cineva ca nu poate regla bassul din player. Practic e imposibil sa nu poti face asta daca ai luat semnal din boxe. Joaca-te cu bassul din setarile boxelor nu ale unui eventual subwoofer.

    2) Battman, 1 semnal ( + si - ) iei din boxe (oricare boxa din masina) si duci in adaptorul high-low. Din adaptorul high low pleaca rca-uri catre statie. Daca statia ta are intrare directa pentru boxe, atunci nu mai ai treaba cu nici un fel de RCA. Rca-uri doar fac conexiunea intre: semnalul din boxe -> amplificator.

    Eu am avut si cu adaptor high low si fara (direct din player). Claritatea din player este mai buna, normal insa nu infinit pe un sistem de genul nostru, mai amatori, care nu baga 2.000 euro in boxe si cabluri.

    Recomand cablu de cel putin 12mm pentru alimentare de la baterie. Plus-ul vine pe o parte iar semnalul din player ( daca il luati direct din player) vine pe cealalta parte, evident pe sub praguri. Aveti grija cand instalati la centura de siguranta, sa bagati cablul pe dedesubt.

    Faceti urmatoarea proba pentru o mai buna fidelitate.

    1) Fara subwoofer montat dati bassul la minim.
    2) Mediile la un 5 din 7 ( aici puteti sa va jucati)
    3) Inaltele la un 6 din 7 ( si aici, depinde cat de mult va plac inaltele date de tweetere)
    4) Vedeti pana la ce nivel de volum nu distorsioneaza si tineti minte (cu bassul la cel mai mic nivel 0 sau - )
    5) Aduceti nivelul bassului mai sus, astfel incat sa vedeti la ce volum distorsioneaza boxele. Acum faceti o medie intre ele, pentru a realiza un maxim de volum.
    6) Montati subwooferul
    7) Daca sunteti pe daptor high-low dati 85% nivel din statie (gain)
    8) Dati bassul la minim din cd-player si vedeti daca bum-ul e ok sau nu.
    9) In acest moment va jucati numai din player si nu mai umblati la vomulul statiei decat daca este prea tare acel 85% pentru nivelul minim de bass din player.

    Sper sa fi fost coerent, daca aveti intrebari va stau la dispozitie pe privat sau aici (sper sa primesc notificari pe e-mail)

    !!!!! Niciodata sa nu luati curent de altundeva decat de la baterie iar siguranta la 5-10 cm de borna este obligatorie pe cablu pentru a nu lua foc.

    Daca nu va pricepeti, cel mai bine mergeti la un atelier specializat unde baietii stiu ce fac.
     
    marcelush apreciază asta.
  6. Andrei P 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2021
    Mesaje:
    1
    Salutare,

    Am achizitionat un kit subwoofer + statie + cabluri, ieri, dar prostia omeneasca a fost ca deabea dupa asta am inceput sa ma interesez cum se monteaza. Am realizat ca navigatia nu are iesire RCA si deodata toata treaba s-a complicat ca sa zic asa.

    Este cineva pe aici care a montat subwoofer la Skoda Octavia III si ma poate ajuta cu niste sfaturi?

    Multumesc frumos.

    PS: KIT-ul este urmatorul: https://www.itgalaxy.ro/subwoofer-a...RD3EiNlgh-Vk1K_jLbQfHM3u8oDJCZxhoCVhcQAvD_BwE
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare