1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda Fabia I Elegance 1.4 TDI, 79 CP, break

Discuție în 'Jurnal de bord Skoda' creată de MMM, 15 Aug 2010.

  1. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    salut, ai incercat sa mergi ceva mai turat? gen: cand e rece motorul schimbat pana in 2000 rpm si cand e cald schimbat intre 2500-3000rpm? mie mi se aprinde check engine iarna si cand merg subturat....
     
  2. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Păi şi la mine tot aşa s-a aprins, dar problema e că nu s-a mai stins deloc! Am mers turat cu destule ocazii: constant peste 3.300-3.500 rpm când încercam să ating viteza maximă (173 kmh, pe care chiar i-am depăşit), timp de 1-2-3 minute, că mai mult nu-mi permite şoseaua; uneori pur şi simplu merg mai turat cu viteza a IV-a la 100-110 kmh, tot peste 3.300 rpm, dar nu se stinge! Cred că o s-o duc şi la diagnoză, aşa, de curiozitate...
     
  3. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Gata! Oficial, la aproximativ 6.500 km. s-a dus şi al doilea cauciuc Matador (Elite my a*s!); primul a făcut o gâlmă acum vreo două luni, iar al doilea l-am schimbat ieri deoarece se tot dezumfla, fără a avea vreun corp străin vizibil (cel puţin aşa a zis cel de la vulcanizare...). Trebuie să-mi mai cumpăr o pereche de Ecocontact 3 şi pe spate, dar cred că abia la primăvară, că până vine frigul mai merg cu ce am - din Germania, odată cu maşina... :angrymod:
    Apropo, oare or fi mai bune Bridgestone Turanza sau Conti Premium Contact 2? Au preţuri asemănătoare...
     
  4. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Am inteles eu cumva gresit?
    Vrei sa spui ca Matador luate de noi au tinut numai 6500 km ?
     
    Ultima editare: 7 Sep 2011
  5. soarec 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2009
    Mesaje:
    95
    Locație:
    iasi
    Continental sau bridgestone sunt mult superioare , matador e undeva o clasa mai jos si mai degraba le-as compara cu debica, sava...daca se tot dezumfla inseamna ca are pori ;) asta e ...totul se face de o calitate din ce in ce mai proasta. Mergi pe o pereche tot conti data viit.
     
  6. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    MMM daca am inteles corect ce ai scris chiar sunt surprins. Stiam de Matador ca este printre cele mai bune marci.
    Eu am Riken, puse anul trecut in luna august, nu auzisem de aceasta marca pana atunci si erau cele mai ieftine pe care le aveau in stoc la o vulcanizare, au fost luate de noi. Fix intr-un an, pana in august anul acesta, am parcurs cu ele 20 000 km si inca sunt foarte bune, aproape ca nu se observa uzura lor.
     
  7. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    @ohne_zucker: Mdaaaa... şi eu (mai) auzisem de Matador, dar abia după ce le-am cumpărat am citit opiniile negative ale unor membri de pe forum! Nu m-am gândit să iau ceva online, iar în "oraşul" Dorohoi, opţiunile mele pentru 185/60/R14 au fost limitate drastic la Matador Elite II sau Kelly, aşa că am ales Matador, deoarece puteam asocia numele cu o marcă! Cauciucul care a făcut gâlma nu m-a ţinut 6.500 km, ci vreo 5.000, de fapt! Al doilea a fost promovat la 6.500 ca rezervă... :motz:
    @soarec: pe faţă am EcoContact 3 şi pe astea le comparam cu Bridgestone Turanza şi Conti Premium Contact 2...
    Deci tot Continental îmi iau, dar am mai găsit cu aceiaşi parametri, în afară de viteză: pe faţă am 82T, iar au am mai găsit 82H. Nu re o problemă, dacă sunt de la aceeaşi marcă, cu aceleaşi dimensiuni, nu? Oricum, nu merg cu mai mult de 180, că nu prinde Fabia... :busted_cop:
     
  8. Sudsemnatu

    Sudsemnatu Silver Member

    Înscris:
    19 Iul 2011
    Mesaje:
    310
    Locație:
    Bucharest
    iti dai seama ca la Fabia nu conteaza H sau T :)
     
  9. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Incepem sa fim offtopic, dar fac o paranteza.
    Eu am luat masina din Germania in 2009 cand avea 50 000km, si avea inca pe ea cauciucurile cu care a fost livrata in 2004, Michelin, nu ma intrebati de care, pentrru ca nu stiu ce model, cert este ca pana anul trecut cand le-am schimbat erau in stare bunicica.
    Deci, 2004-2010 - au tinut 6 ani, teoretic, ele erau expirate daca luam in calcul termenul producatorului, de 5 ani, si au mers in total peste 60 000km.
    E adevarat si pretul este ceva mai mare, dar probabil ca sunt printre cele mai bune de pe piata.
     
  10. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    :keule:
    Mi-a "amuţit" sistemul audio: fără vreun motiv anume, pur şi simplu nu se mai aude nimic, nici oe CD-player, nici pe radio. Doar dacă "foiesc" butoanele sistemului (Symphony, original pt. Skoda) se aude un fel de "bip", ca de avertizare, dar din bord, nu din difuzoarele maşinii!
    WTF?
     
  11. IliePop 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2011
    Mesaje:
    39
    s-ar putea sa fie de la cablaj, ar trebui sa verifici starea firelor din spatele sistemului audio.
     
  12. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Am rezolvat problema cu martorul "Check Engine" aprins! Evident, după ce mecanicul mi-a verificat motorul :p a observat cablul de la EGR desprins - era copt! A doua zi dimineaţă a dispărut luminiţa enervantă... deci nu era nici de la stilul meu condus, nici de la motorina moldovenească, nici de la altă minune!
    Phew!
    Am schimbat cauciucurile şi uleiul - la circa 12.500 km., tot cu Castrol Edge 5W-40!
    Ne vedem la primăvară! :whistle2:
     
  13. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Verificări

    Mi-am "corectat" unghiurile la direcţie - am observat pe cauciucurile de vară, atunci când le-am cărat la beci (să stea la răcoare până la primăvară! :3sadwalk:) că erau mai uzate pe interior. M-a costat doar 100 de lei, la Tridex Botoşani (fostul service Dacia) şi 75 de eurocenţi pe telefon - cred că era număr cu plată sau ceva!!! :wtf: În orice caz, mi s-a oferit o garanţie de 3 luni şi "certitudinea" că bucşele sunt încă în regulă, după 20.000 de kilometri pe drumuri "Made in Romania"!
     
  14. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    30.000 km

    Iată c-am "împlinit" şi 30.000 km pe drumurile patriei (bine, majoritatea în judeţul Botoşani, da' totuşi cică e în România) fără probleme majore. Maşinuţa are 183.000 km (reali, cred, c-am luat-o la cam 3 ani şi 152.000 km; doar n-o fi făcut neamţul ăla mia mult de 50k. pe an... Acum am toate cele patru cauciucuri Continental EcoContact 3. Sper că mă ţin - cu condiţia să nu dau prin gropi cu viteză mare! :busted_cop:
     
  15. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Nu, era pur şi simplu dereglat casetofonul, dat pe MINIM la ieşirea faţă (FRONT)! :banghead: Întâmplător, l-am "reparat"... după ce un "Dorel" şi-a dat cu părerea că e ars tranzistorul final, aşa, ochiometric... Biune că nu l-am desfăcut din bord! :rock:
    Mi-am schimbat un rulment din faţă stânga: 292 cu tot cu manoperă.
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare