1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Protest 24.12.2010

Discuție în 'Stiri auto' creată de AndreiHTX, 22 Dec 2010.

  1. SPIDER

    SPIDER 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2011
    Mesaje:
    18
    pretul se face la barilul de petrol,si nu pe salariul minim pe economie:) in germania.....sau romania
     
  2. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Mdap asa este, dar in Germania nu se plateste separat rovigneta si nu platesc alte taxe ascunse in pretul combustibilor... eu faceam doar referire la puterea slaba de cumparare a romanului.
     
  3. SPIDER

    SPIDER 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2011
    Mesaje:
    18
    probabil ca daca se va ajunge la pretul de 7lei pr litru,vom vedea si drumuri mai libere asta inseamna ca ajungi mai repede din punctul A in B si consum mai mic de carburant
    ....sa vezi acum citi o sa-mi sara in cap:blush:
     
  4. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Si la 10ron/l va fi aceiasi aglomeratie pe drumuri, masina la fel ca orice altceva este un drog de care scapam destul de greu...
     
  5. SPIDER

    SPIDER 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2011
    Mesaje:
    18
    atunci am avut dreptate
    ce rost mai au aceste proteste???

    Vreau sa vad la pompe transportatori(TIR) poate ei vor reusi sa mai schimbe ceva....POATE!!
     
  6. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    Apropo de carburant,nu stiu ce varsta ai tu,dar eu stiu ca am 23 in decembrie anul asta.Primul meu contact cu volanul si pedalele a fost la 10 ani,cand tatal meu m-a invatat sa conduc tractorul.Deja la 18 ani,masina era "pantaloni scurti",si imi aduc aminte de motorina pe care o puneam in rezervorul tractorului cu galeata si o sticla de 2 litri taiata de la jumatate.Daca dadeai motorina pe tine,miroseai 2 zile exact ca un tractorist,si cand te manjeai pe degete de motorina,nu puteai tine o cheie in mana pentru ca iti aluneca printre degete.Era unsuroasa,densa,si puternic mirositoare.Ca sa elimini grasimea aia dupa maini trebuia sa te speli calumea pe maini.
    Acum,motorina este aditivata,mult mai putin vascoasa,si se toaca mult mai repede.Daca cu motorina din aceea,cu un plin stropeam 45 de randuri de vie,acum cu un plin stropesc 30.De aici si ideea acestui post,au schimbat compozitia motorinei,si o arzi mai repede,asta inseamna consum mai mare,ceea ce rezulta profit pentru producatori si vanzatori.
    La fel e si cu vinul,din 100 de litri de vin autentic,se fac 350 de litri de vin imbuteliat.

    Transportatorii nu vor iesi la protest,pentru ca odata ce combustibilul se scumpeste,ei scumpesc transportul,magazinele de retail la randul lor scumpesc produsele,si tot consumatorul final ajunge sa suporte aceste costuri,ce se regasesc in pretul final al produselor ce le consumam
     
    Ultima editare: 3 Mar 2011
  7. SPIDER

    SPIDER 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2011
    Mesaje:
    18
    discuti si doar atit NU o sa se schimbe NIMIC in bine
    traim in romania
    Speranta moare ultima....dar moare:p
     
  8. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    @ Patratel

    motorina de acum este facuta conform normelor Euro 5
    tractorul tau fiind Euro -200 este normal ca sa apara disfunctionalitati la consum

    @SPIDER

    sunt de acord cu ce spui tu pe aici...romanii doar se plang ca e pretul scump la carburanti, dar nici in ruptul capului nu renunta la mersul cu masina prin oras; poate noi astia de pe aici de pe forum mai citim cate ceva, mai invatam altceva si incercam sa punem in aplicare anumite reguli care sa nu ne faca dependenti de automobilul personal, dar ideea este ca suntem putini, iar ei acolo sunt multi...ca si cum am face xxx contra vantului
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mar 2011
  9. AndreiHTX

    AndreiHTX Platinum Member

    Înscris:
    12 Oct 2009
    Mesaje:
    851
    Locație:
    Bucuresti
    Colegul Patratzel a vrut sa sublinieze faptul ca motorina e facuta acum sa arda mai repede... si nu e singurul care a constatat acest lucru..am si eu cunostinte ce merg cu diesel de cand se stiu si au remarcat faptul ca motorina nu mai e cum era odata si e din ce in ce mai "subtire" si arde mai repede.. eu sunt de parere ca nu are treaba ca e tractoru` "euro -200" ala consuma cat ii trebuie...
     
  10. patratzel1988

    patratzel1988 Silver Member

    Înscris:
    21 Feb 2009
    Mesaje:
    439
    Locație:
    Focsani
    Au scos parafina din ea,si i-au pus aditivi ce o ajuta sa se consume mai repede.
     
  11. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    @ AndreiHTX

    eu am masina din 2008 si am prins motorina euro 4;acum ca folosesc euro 5 nu am "simtit" nici o diferenta la consum; incearca sa schimbi producatorul de carburant de unde alimentezi de obicei si vezi ce se intampla...
    ma mai gandesc ca in timp masina se mai uzeaza si poate de aceea e si normal sa mai creasca putin consumul...
     
  12. overmont

    overmont 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2010
    Mesaje:
    21
    Locație:
    Boston Ville
    Cine are petrol detine cheia supravietuirii intr-o lume a globalizarii. Romania a vandut tot si sta cu mana intinsa. La noi carburantii se scumpesc datorita cardasiei marilor lanturi de benzinarii pentru ca daca unul din ei nu ar scumpi ar disparea - nu din cauza profitului mic ci mai de graba de sufocarea celor mari. Nimeni nu spune raspicat ca acest conflict din Libia pune stavilar extractiei de "petrol dulce", cel mai bun pentru cherosen si nu folosit pentru benzina si motorina autoturismelor. De aceea, tarile puternic industrializate, cu un transport aerian intens stau ca pe jar! Marea Britanie e gata sa intervina in Libia! Iranul, zilele trecute a trimis doua fregate in Marea Mediterana (caz unic in istoria tarii!) concomitent cu reducerea productiei de petrol! Noroc de "fratii" americanilor - arabii - care au fost "stafuiti" sa mareasca productia de petrol! Asa ca, noi romanii stam cu inima cat un purice langa tabela cu preturi din benzinarii si stabilim noi recorduri...negative!
     
  13. MMM

    MMM Bronze Member

    Înscris:
    11 Aug 2010
    Mesaje:
    220
    Locație:
    Bot'şăni
    Poate că nu doar ăsta e motivul, ci şi o îmbunătătăţire a vreunui parametru... :racer:
     
  14. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    @ Overmont
    ai dreptate ca intrarea navelor iraniene in marea mediterana este ceva deosebit, insa eu nu cred ca conflictul din Libia este motivul...iranul nu importa petrol de la tarile arabe care sunt sub stapanire americana (in general occidentala); Iranul are vechi divergente cu Israelul, stat care incerca sa si impuna autoritatea in zona, ajutati fiind si de americani, si incearca sa si consolideze si ei mai bine pozitia in fata adversarului de moarte si anume la Marea Mediterana; se spune, asa scriu ziarele de pe la noi, ca iranul are intentia de a-si construi o baza militara navala in Siria si astfel sa aiba o pozitie solida in zona.
     
  15. SPIDER

    SPIDER 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2011
    Mesaje:
    18
    indiferent de situatia externa pretul carburantilor va continua sa creasca
    La drept vorbind acesta a fost un pretext oricum mareau preturile:)
    problema cea mai mare este ca acest lucru va duce la cresterea tuturor preturilor si la saracirea populatiei
    Nu trebuie sa ne facem probleme totusi suntem primi la ceva in europa si anume la Coruptie
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare