1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Octavia 3

Discuție în 'Motor' creată de NoFear, 13 Iun 2013.

  1. NoFear 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2013
    Mesaje:
    89
    Locație:
    Bucuresti
    Salut! Mi-am luat o Octavia 3 2.0TDI 150CP. E vre-o posibilitate sa imi fac soft fara sa pierd garantia? :uhm:
     
  2. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Nu. Se vor folosi de orice modificare facuta de tine pentru a nu mai avea responsabilitati in perioada de garantie. Daca vroiai un motor mai puternic , trebuia sa cumperi alta varianta de motorizare.
    Este si corect. Modifici ceva , o faci pe propria responsabilitate si propriul risc. :hi:

    "vre-o" se scrie legal ...adica "vreo" .
    P.S. si eu mai am dubii cateodata cu privire la numarul de "i " sau inlocuiri de consoane gen "s" sau "j " , dar consult internetul inainte de a scrie.
     
    Ultima editare: 13 Iun 2013
  3. NoFear 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2013
    Mesaje:
    89
    Locație:
    Bucuresti
    Sper ca pot fi iertat pentru greseala :) Cat despre motor am zis ca ii fac niste modificari si o evacuare cand fac vre-o 10-15.000 km dar am uitat de garantie... Si avand in vedere ca am facut 1.200 km in 1 sapt nu mai am mult :) Motor mai bun nu exista diesel momentan, benzina nu am luat ca nu vreau sa merg cu pompa dupa mine, si chiar daca era motor mai bun bugetul nu mi-a permis mai mult momentan :)
     
  4. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    OK ...eu te-am iertat :arco: ...
    Glumesc. Nu am vrut sa sune ca o critica ci ca o sugestie. Eu zic ca sunt dtestui cai pentru o Octavia 3. Eu ma multumesc cu 105 pe O2-ul meu si cateodata , cand ma grabesc tare , seara , cu DN1 gol golut , ii forjez calutii ( abia se mai curata turbina ) ...si la 170-180 .:undwech: . Ma gandesc , ca tu ai 45 de cai in plus , ar trebui sa ajunga la orice fel de pretentii , atata timp cat nu fugaresti vreun Bugatti Veyron.
     
  5. NoFear 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2013
    Mesaje:
    89
    Locație:
    Bucuresti
    Fie vorba intre noi... Niciodata nu sunt destui:superman:
     
  6. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    are dreptate jurasik.mai asteapta.altfel,daca descopera ca ai resoftat-o si o problema,la ambreiaj-volanta sa zicem,nu iti mai repara nimic pe motivul asta.
     
  7. NoFear 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2013
    Mesaje:
    89
    Locație:
    Bucuresti
    Dar cum vad aia ca am facut soft? aia e intrebarea mea :)
     
  8. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Daca ai o anumita problema ce necesita un drive test al sefului mecanic , sesizeaza imediat diferenta de putere. Daca nu , pune testerul si imediat apare versiunea de soft necunoscuta.
     
  9. NoFear 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2013
    Mesaje:
    89
    Locație:
    Bucuresti
    Haha! M-am hotarat. La 15.000 km fac un mic softulet :) :rockwoot:
     
  10. sosonel 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Apr 2013
    Mesaje:
    4
    Salut. Ceea ce doresti se numeste "REPRO" (reprogramare). Se obtin mai multi cai, mai bun demaraj insa ATENTIE!!!! Cine face reprogramarea! In general duce la distrugerea ambreiajului (disc, volanta si placa presiune) fiindca se transmite mai mult PAR la roata. Si daca totusi esti hotarat sa mergi inainte, ai grija sa iti faca o copie dupa softul original al centralitei. Nu se stie..... (cunosc caz care a schimbat 3 ambreiaje intr-un an)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iun 2013
  11. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    parerea mea..mai bine o lasi asa cum e pana iti expira garantia..MARLANII ABIA ASTEAPTA UN MOTIV PENTRU A NU TI MAI DA GARANTIE..
     
  12. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    NoFear,
    imi place de tine, ne ceri parerea, ti se spune clar ca in clipa in care umbli la soft pierzi garantia si tu ne anunti dupa asta ca o sa umbli la soft.
    Intrebarea logica este, de ce ne-ai mai intrebat ?!

    Legat de soft, sa stii ca la prima scanare se vede ca s-a umblat la soft si au fost efectuate un numar ... de modificari. Chiar daca pastrezi si pui la loc softul original, masina tine minte ca au fost doua schimbari de soft si cind s-au facut (cine spune altfel fie te minte, fie nu stie).

    Cei 150 de cai sint arhisuficienti pentru caroseria ta, asta doar daca nu ai de gind sa distrugi masina intr-un viitor apropiat...

    Inainte de a umbla la masina, uita-te pe forumuri si vezi cit costa diverse reparatii la masina, nu numai la motor, si vezi ce te asteapta daca ai un pic de ghinion. Refuza ei garantie si daca ai schimbat radioul de pe masina cu altul, si tu vrei sa umblii la motor deja...
    Oricum, fiecare isi arunca banii pe fereastra cind si cum vrea.
     
  13. Rado46

    Rado46 Silver Member

    Înscris:
    20 Dec 2009
    Mesaje:
    425
    Locație:
    Timisoara
    mai adaug la spusele lui Lucian:
    bucura-te de superba masina pe care o ai
    ps:singura ta preocupare ar trebuii sa fie doar sa urci la volan si sa strabati EU in lung si-n lat :)
     
  14. gti_mars

    gti_mars 6th Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2013
    Mesaje:
    174
    Locație:
    Bucuresti
    Salut !
    NoFear baga-i cip , baga-i cip !:superman:
    Glumesc ! Baietii ti-au spus foarte bine si in detaliu . Orice interventie prin OBD , nu neaparat resoftare , se retine in calculator . Si o simpla diagnoza pt verificarea erorilor , poate sa te intrebe la garantie , de ce ai facut-o .
    Asteapta trecerea anilor , dacat sa stai cu frica ca pierzi garantia in caz de ceva .
    Cei ca mine care le-am resoftat , nu mai avem de mult garantie si putem sa ne jucam . Probleme de la inceput , s-au rezolvat demult . La tine fiind masina noua , poti sa te lovesti de diverse . Sau nu !
    Drumuri bune sa ai !
     
  15. NoFear 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2013
    Mesaje:
    89
    Locație:
    Bucuresti
    Bai ce sariti toti pe mine ? :p
     
  16. mihai05

    mihai05 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2012
    Mesaje:
    87
    Vin si eu cu o intrebare daca ai dorit sa-ti modifici masina de ce nu ai luat una mai veche umpic (iesita din garantie 2-4 ani vechime)la care poti sa-i faci tot ce-ti, doresti in definitiv sunt bani tai si faci ce vrei cu ei iar dupa ce ti-ai preparat-o vino in china town afumati si da-te cu ea :superman:

    Edit: te rog sa scrii in limba romana!
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Iun 2013
  17. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Nici nu stiti ce masina frumoasa are... sint convins ca nu o sa-i faca nimic si o sa o pastreze asa cum e ...
     
  18. NoFear 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2013
    Mesaje:
    89
    Locație:
    Bucuresti
    @mihai : prefer sa stiu eu cum s-a mers cu masina de la inceput, nu sa prind o masina care a fost alergata si rupta prin toate gropile :noway:
    @lucian : dupa toti km care i-am facut am inceput sa ma linistesc cu soft-ul pentru ca parca momentan sunt deajuns :eyebrows:
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare