1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Transformare oglinzi manuale in oglinzi electrice

Discuție în 'Interior' creată de LuciM, 22 Ian 2010.

  1. LuciM 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2008
    Mesaje:
    23
    Incalzire oglinzi

    Daca nu am incalzire se poate monta,ale mele sunt simple!dar am un coleg cu un logan si la el toate sunt facute sin fabrica,spatiile pt tot felul de dotari care lipsesc!merge la fabia?
     
  2. cgadalean

    cgadalean Skoda Expert

    Înscris:
    7 Ian 2009
    Mesaje:
    1.216
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Se pot monta oglinzi incalzite dar costurile de montaj sunt destul de mari si probabil te vor face sa te razgandesti. Se trag firele din oglinzi prin cablaraiul usii dupa care conectarea la curent se va face la butonul de dezaburire luneta.
     
  3. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    pe linga ce ti-a spus colegul , sa-ti mai spun doua motive pentru care nu marita sa te chinui daca nu ai luat masina de la inceput cu oglinzile cu incalzire :
    - pe ploaie incalzirea oglinzilor nu tine sticla uscata , deci cit ploua tot cu apa pe ele sint
    - daca dimineata sint ude de la ceata, ploaie sau zapada , cind le usuca incalzirea din ele ramin sticlele patate de la mizeria din apa , deci tot trebuie sa le stergi manual ca sa vezi prin ele ...
     
  4. LuciM 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2008
    Mesaje:
    23
    ms

    aha.multumesc frumos baieti,o sa o las balta!
     
  5. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    Am in plan sa achizitionez acest kit, lucru pentru care vreau sa ma lamureasca si pe mine cei mai priceputi, ce si cum.

    "Kit transformare oglinzi manuale in oglinzi electrice"

    Descriere produs:


    "Acest kit face posibila transformarea oglinzilor manuale in oglinzi electrice. Dimensiunea comutatorului 40x40mm.

    Cod Produs: AC531001
    Produs de: TOPAUTO "

    Poza:
    [​IMG]
    Uploaded with ImageShack.us

    Asa cum vedem in descrierea din anunt, detalii referitoare la montaj nu prea sunt.
    Ma intereseaza daca si-a pus cineva acest kit, si daca are cineva idee daca mai trebuie cumparat ceva in afara de acest kit, eventual pareri despre unde as putea pune panoul de comanda din kit, la Fabie, incat sa ai o pozitie ergonomica de reglare a oglinzilor, si bine-inteles vizibilitate, atunci cand faci reglajul.

    Daca exita interesati, va pun la dispozitie site-ul si pretul acestui kit, eventual poate mai doreste cineva si comandam mai multe, ca sa avem si discount. (detalii numai in PM)
     
  6. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    acesta este un simplu comutator.....si pe langa asta iti mai trebuie motorasele banuiesc ca trebuie cu tot cu oglinzi, mai bine iti iei de la dezmembrari si oblinzi electrice si acel buton de une le reglezi parerea mea
    si de curiozitate...cat costa acest "kit"?
     
  7. ohne_zucker Platinum Member

    Înscris:
    23 Sep 2009
    Mesaje:
    885
    Locație:
    Viena
    119 ron.
    Nu stiu daca include decat comutator, din moment de ei ii spun "Kit".
     
  8. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Din cite stiu eu interiorul oglinzilor manuale este total diferit de interiorul celor electrice, ma refer la scheletul de rezistenta , deci nu ai pe ce sa pui motorasele si restul mecanismului ... Urmeaza sfatul si ia oglinzile electrice sh si pe urma iei comutatorul ala ... sau mai bine iei si joisticul de comanda original, tot sh
     
  9. Doragon

    Doragon Skoda Expert

    Înscris:
    21 Iul 2009
    Mesaje:
    1.334
    Locație:
    bucuresti
    are dreptate lucian, asa ti-am spus si eu sa iei joisticul original sh si oglinzile lafel, electrice sh;)
     
  10. Tuneru

    Tuneru 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2009
    Mesaje:
    24
    Locație:
    Rosiori de Vede
    daca vrei sa modifici din comanda manuala in electrica la reglajul oglinzilor mai trebuie sa tii cont ca reglajul electric are legatura si cu modulul confort!
     
  11. scott

    scott 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2011
    Mesaje:
    101
    mai multe informatii despre acest modul confort se poate? vreau sa fac si eu 2 modificari , 1 instalare geamuri electrice originale in fata, 2 montare oglinzi electrice. cum imi dau seama daca modulul de confort suporta modificarile sau nu? ms
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Noi 2011
  12. daniel0409 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Mesaje:
    3
    Incalzire oglinzi manuale

    Va salut! Numele meu este Daniel si posed o Skoda Octavia 1.9 TDI, an fabricatie 2003. Intrebarea mea este:ce as putea sa fac pentru a avea incalzire la oglinzi, deoarece saptamana tecuta dupa ce am trecut printr-o portiune cu ceata de vreo 4-5 km oglinzile au ramas aburite si am fost nevoit sa cobor sa le sterg, iar dupa vreo 15 km iar am intalnit portiune cu ceata si iar coboara si sterge, lucru care mi s-a parut usor deranjant. Mentionez ca oglinzile mele sunt manuale. Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca a mai fost pusa intrebarea undeva, desi am folosit functia CAUTA dar nu am gasit asa ceva. O zi buna va doresc!
     
  13. daniel0409 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Mesaje:
    3
    Mai specific ca nu ma intereseaza ca oglinzile sa fie electrice,pot ramane cu reglaj manual, ci doar ce pot face ca ele sa fie incalzite ! Multumesc inca odata !
     
  14. al bundy

    al bundy Skoda Expert

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Mesaje:
    1.622
    Locație:
    Bucuresti
    se schimba sticla oglinzii cu una cu incalzire si se trag cate 2 fire d ela fiecare oglinda la butonul de dezaburire luneta.
     
  15. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    dar motorasele nu cred ca sunt in oglinzi.nu sunt in usa si au cabluri ca la mecanice?
     
  16. daniel0409 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Mesaje:
    3
    Ms pentru sfat. Crezi ca se merita sa le iau de la dezmembrari sau nu sunt asa scumpe ? Daca poti sa imi dai un pret estimativ sau un site serios de unde le pot lua ar fi perfect...Multumesc oricum !
     
  17. Andrei.sergent 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2014
    Mesaje:
    1
    Oglinzi laterale

    Salutare! Am cautat si am vazut ca nu e nici o discutie legata de oglinzile laterale la fabia 2. Am o fabia 2 din 2011 motor 1.2. Masina are oglinzile laterale normale si neincalzite ...fiind cheala din fabrica. Zilele trecute m-am gandit sa ii pun sticla, la oglinzile laterale, incalzita. Am dat comanda de sticle de oglinda incalzite si cand sa le montez...mi am prins urechile :keule: Eu ma asteptam ca pe sticla incalzita pe langa alea doua cleme de pe spate sa existe un plus si un minus de care sa ma leg si sa duc firele la butonul de dezaburire luneta. Astel cand actionez butonul pentru dezaburit luneta sa se incalzeasca si oglinzile laterale. Dar cum acel + si - nu exista cum ar trebui sa procedez? :sly:
     
  18. mbgd

    mbgd Gold Member

    Înscris:
    18 Mar 2011
    Mesaje:
    583
    Locație:
    bucuresti
    pai...daca nu le vrei wireless,ar trebui sa tragi fire in masina.pe butonul de degivrare sau alt buton separat.
     
  19. lucian.1950

    lucian.1950 Gold Member

    Înscris:
    18 Noi 2009
    Mesaje:
    740
    Locație:
    Bucuresti
    Nu este nimic inscriptionat fiindca nu conteaza cum le legi. Important este sa ai un plus si un minus pe care le legi oricum la cele doua terminale ( nichelina din oglinda nu are nici-o legatura cu restul masinii.
     
  20. iulianp

    iulianp Bronze Member

    Înscris:
    14 Oct 2014
    Mesaje:
    219
    Locație:
    Bucuresti
    Buna seara! Mi-am cumparat o oglinda exterioara sa o schimb pe stanga si in cutie am gasit si un tub mic de carton, asemanator cu cel de la hartia igienica dar mai scurt, si nu am idee la ce mi-ar putea folosi?
     

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare