1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Consum ulei Octavia vRS TDI 2015

Discuție în 'Skoda Octavia III' creată de COFvRS, 5 Ian 2017.

  1. COFvRS 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Mesaje:
    1
    Masina consuma ulei destul de mult dupa parerea mea...trebuie sa completez de vreo 3 ori ulei intr-un interval de 13.000 km, aproape 1L de ulei pentru ca se tot aprinde becul de la ulei in bord...uleiul il schimb la 15000km. Masina are 45.000 km doar. Nu merg cu masina foarte tare-sportiv, multa lume spune ca asta ar fi cauza, dar nu e asta.
    Este normal asa ceva? Mai zicea un prieten ca la masina lui, o skoda superb 2.0 TDI 2016 are aceasi problema. Acelasi ulei folosit pana acum: Castrol 5W30 LL3
     
  2. marmex 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Apr 2016
    Mesaje:
    1
    Locație:
    Bucuresti
    Eu o am din Mai anul asta si are 19500km.Am completat 500g pana acuma si nu am facut schimbul de ulei .Poate pe la 20000Km.Eu zic ca este normal pentru o masina noua.Am mai avut doua pana acuma.Am avut un 2.0TDI PD la aia consuma cam 600-700g la 15000Km.A doua a fost un CR 2.0 TDI si nu am completat nimic intre schimburi(la 15000Km). Nu stiu ce sa zic dar pare cam mult.Vad si eu dupa revizie daca trebuie sa completez ceva!In schimb am completat la antigel cam 500g.
     
  3. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Nu este normal . Conteaza mult insa si stilul de plotaj . Trebuie sa verifici daca nu cumva ai probleme cu garnitura de chiulasa daca pierzi si antigel .
     
  4. molnaruku 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2017
    Mesaje:
    1
    Orice masina consuma ulei si este normal , in special la cele mai noi.
    Detin un VRS 2.0 tdi si consuma intre 0.5-1.0 l la 15000 km.
     
  5. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Daca a completat un litru la 13.000 este aproape normal . Daca a completat de trei ori cate un litru ...nu este normal .
     
  6. Talasman Vlad 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Mesaje:
    47
    Salutari. Dețin și eu un vRs din 2015 cu motor diesel 2.0 184 și am aceeași nelămurire dacă este normal sa consume o anume cantitate de ulei și mai ales la câți kilometri parcurși și cât ulei. Nu am mers mai deloc sportiv (concediu cu familia) și a trebuit sa completez 200g. Aștept de la voi păreri și lămuriri Mulțumesc
     
  7. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Cati km are ?
    Consumul de ulei devine deranjant cand este vizibil pe teava. Atunci , la acceleratii se da fum albastrui pe esapament. Cand vezi albastru pe evacuare masina nu mai functioneaza in parametri . Cat timp ai consum tehnologic aferent numarului de turatii , este OK . Ma ia behaiala cand cad plozi care nu au desfacut un motor in viata lor si explica ca este normal sa iti consume 4 litri intre schimburi pentru ca este VRS. Care mai credeti asta , nu va enervati pe cei care va spun adevarul , enervati-va pe aia care v-au mintit si enervati-va pe voi ca i-ati crezut. Nici un motor care functioneaza corect nu da fum albastru pe teava , indiferent de turatie . Cand turatiile depasesc capacitatea motorului de a functiona corespunzator se taie din calculator alimentarea. fumul albastru pe teava poate sa nu inseamna neaparat uzura motor ( segmenti ) la un motor cu turbina ( indiferent ca-i diesel sau pe benzina ) . ASta poate sa insemne uzurar turbina , uzura semeringuri de supapa , ceea ce nu are legatura cu uzura motorului , adica motorul in sine nu consuma ulei din cauza uzurii segmentilor in exploatare ci din cauze conexe care pot fi remediate . cititi toate celelalte topice cu motoare care au consumat ulei in draci ( fiind defecte ) si pe care posesorii lor le-au reparat ( de bani multi ) iar acum nu mai trebuie sa completeze de la schimb la schimb.
     
  8. Talasman Vlad 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Mesaje:
    47
    Mulțumesc pentru detalii. Nu se vede nimic pe țeavă. Mașină are 124mii de km și în ultimii 5mii am completat. Nu văd pierderi externe de ulei ci doar am verificat pe joja și am văzut nivelul scăzut. Nu scoate fum dar nici nu merg în oraș cu ea. Doar drumuri lungi. Asta cu vRs și consum de 4l între schimburi nu crede nimeni
     
  9. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Vlad, ce ulei folosesti si ce vascozitate? Ce norma? La ce interval faci schimbul de ulei?
     
  10. Talasman Vlad 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Mesaje:
    47
    Folosesc Castrol Edge LL3 5w30. Am citit într-un topic despre Motul sau Liqui Molly cum ca ar fi mai bune. Aș fi foarte curios de experiența altor colegi cu aceeași motorizare.
     
  11. Victor Stefan

    Victor Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2019
    Mesaje:
    3
    Salut. Dețin un vrs din 2016 2.0 , 184 cp și am tot citit despre consumul de ulei . Cât ar fi normal la acestea motoare sa consume ca uni spun una alți spun altceva ..... in a mea am mobil 1 3000 5w30 si de la schimb in 5000 km nu sa modificat nimic pe Joja . Mersi
     
  12. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Mobil 1 3000 nu exista....poate mobil Super....iar consumul de ulei difera de la o masina la alta in functie de foarte multi parametri cum ar fi: masina, sofer, ulei, clima, exploatare...
     
  13. Victor Stefan

    Victor Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2019
    Mesaje:
    3
    Mobil 1 super 3000 scrie pe clebarul lipit nu știu exact dar ma uit mâine încă o data . Sunt conștient ca influentează și stilul de condus etc dar spre exemplu un prieten la un golf 7 2.0 TDI dsg 184 cp la 5 mi km completează pana la un litru ulei și la reprezentanta iau spus ca e normal !?
     
  14. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Uita de conceptul " long life " . Nu are acoperire in caracteristicile tehnice. Este doar o gaselnita de marketing pentru ca cei care nu se pricep sa creada ca fac economie daca aleg astfel de masini . Uleiul se schimba la an sau la 10.000 km la o masina normala . La una mai sportiva , eu nu as merge peste 8000 km cu uleiul .
    Ca sa iti dau un exemplu pertinent , sa nu sara iar " inginerii " sa ma contrazica cu articolele lor citite de pe internet. Toyota "Land Cruiser 70" este o serie de masini gandite pentru o fiabilitate extrema . Puterile sunt limitate , cuplurile sunt limitate ( la cele fabricate in prezent ) , motoarele sunt de la 4000 cmc in sus , motoare de viata lunga . Producatorul da "expres " schimbul de ulei , obligatoriu la 10.000 km sau un an , care intervine primul . Acum sa iti explic ceva. In vecii vecilor un rahat de motor de 2000 facut de VAG nu se va compara nici la furtune cu un motor diesel de 4000 - 4200 sau 4500 cmc facut de Toyota . Niciodate ...in nici o lume paralela . Judeca tu singura daca intervalul de 15.000 sau 30.000 km este unul real cu acoperire in tehnica .
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Feb 2019
  15. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Un coleg de la munca a reinventat conceptul de long life.A schimbat uleiul dupa 4 ani.Justificarea..nu face km multi:)
     
    efa982 apreciază asta.
  16. Pintiliosul

    Pintiliosul Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2017
    Mesaje:
    823
    Locație:
    Baia Mare
    Discutia asta a uleiurilor de motor este dusa deja la extrem. ;(
    CALITATEA uleiurilor de motor difera extrem de mult de la un producator la altul si totodata de la un fake la un original.
    Exista uleiuri pe piata cu care in functie de regimul de exploatare se pot face schimburi chiar si la 30.000km. fara nici un risc!!!
    Intervalul de 30.000km. este ptr. motoarele folosite preponderent in regim de autostrada pe distante lungi. Nu ptr. masini de teren care cu motorul rece pot fi supuse unor sarcini f. mari!
    Exemple din exprerienta proprie:
    -BMW 525 D din 2000 (automat) efectuat schimburile numai la 30.000 km. folosit ulei premium (original BMW 0W30 si 5W30) a ajuns la 420.000km. fara sa consume ulei de la un schimb la altul, fara probleme cu gazele la ITP si in stare de functionare impecabila. Masina exploatata pe drumurile patriei 90% din care in oras cca. 30%. O singura data am pus Mobil 1 0W30 (mecanicul care se ocupa de masina nu a putut aduce uleiul original in timp util ptr. mine) si l-am dat jos dupa cca. 3.000km. ptr. ca se innegrise si se consumase vreo 300ml.
    -Mercedes Sprinter 413 din 2005 (2.200cmc.) exploatat numai pe drumurile patriei in regim de distributie interjudetean, a ajuns la 1.200.000km. rulati cu intervale de schimburi la 15.000km. folosind uleiuri de nivel mediu (semisintetice) cand motorul a necesitat R.C. (segmenti, cuzineti si rectificare). Apoi s-a mai folosit inca 200.000km. dupa care s-a vandut in stare f. buna de functionare.
    -Skoda Octavia 2 FL motor 1,6 TDI (DSG) folosesc Motul 5W30 Secific si de la un schimb la altul nu consuma absolut deloc ulei. Masina are 220.000km.si a fost luata cu 202.000km. Inlocuit la 15.000km. Dar uleiul scos se gaseste intr-o stare buna. Estimez ca putea fi folosit inca 5.000km. Masina folosita cca. 30% in oras.
     
  17. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Tatal meu ( decedat recent ) a reinventat reinventarea ....si nu a schimbat uleiul 8 ani pentru ca in timpul acesta a facut 7000 km. In final , acum un an , mi-a dat masina sa i-o alimentez si sa ii iau rovigneta si cand am ajuns acasa a facut autoaprindere , soc hidraulic , a strambat doua biele si a trebuit sa cumpar alt motor . Uleiul arata ca o smoala . Dupa 7000 km . A distrus bunatate de ASV cumparat din Romania , o bijuterie de motor , cu 180.000 km reali dintre care mai bine de 80.000 km facuti de mine personal . Cred ca auzise de " long life " si a si crezut ca tine treaba .
    Pintiliosule , cu uleiurile nu te joci . Cand uleiul s-a innegrit , a oxidat ....te kci pe el . Daca nu , te kci pe cateva mii de lei sau chiar de euro , ca sa ii refaci motorul . Se prea poate ca la utilitare , care fac 20.000 km pe an ( sau mai mult ) , si care fac doar drumuri lungi , sa mearga tampenia asta dar la turisme , in veci de-a pururea nu ma va convinge cineva sa schimb uleiul la mai mult de 10.000 km .
     
    Little Big apreciază asta.
  18. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Amin!Posibil ca si colegul sa o pateasca..El Are Astra cdti 1.7..Pacat de motor daca o fi sa.i crape..Nu are 50.000 din 2008..
     
  19. Talasman Vlad 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Mesaje:
    47
    Deci băieți concluzia este : vrei mașină fiabila fără probleme schimb de ulei la 10.000 km. La VAG 2.0 tdi ce punem? Original sau Castrol cu tâmpenia de LL 3? Diferă uleiul sau doar eticheta? Întreb pentru ca am deja 11000 și îmi bat capul ce ulei sa pun !!
     
  20. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.305
    Locație:
    Bucharest
    Pune ceva mai exotic..Fuchs Ravenol Motul..Sansele de a fi contrafacut sunt mai mici.
     
    efa982 apreciază asta.

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare