1. Inainte de a deschide un subiect nou va rugam sa folositi functia de cautare. Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea dumneavoastra sa fi fost publicata deja de catre alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.
    Introduceti intrebarea dumneavoastra doar in sectiunea corespunzatoare. In caz contrar, mesajele vor fi mutate sau sterse.
    De asemenea, va rugam sa consultati regulamentul ori de cate ori considerati ca este necesar.
    Va multumim!

Skoda SCOUT 4x4

Discuție în 'Skoda mea' creată de Adrian V., 15 Oct 2016.

  1. Adrian V.

    Adrian V. 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2014
    Mesaje:
    15
    Salutare tuturor ,
    Adrian , din Bucuresti , proapat posesor al unei Skode SCOUT , an 2008 , motor 2.0 TDI , 140CP , 320Nm .
    Este o versiune mediu dotata , dar pe care am ales-o datorita faptului ca trebuie sa trag cu ea de o rulota.
    Nu am decat sa va doresc drumuri bune si lipsite de evenimente neplacute.
    Bafta ! :thumbs-up:
     
  2. Adrian V.

    Adrian V. 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2014
    Mesaje:
    15
    In cele cateva zile de cand am luat-o am constatat ca :
    - in oras (daca vrei sa ramai in limita legala de viteza) nu trebuie sa mergi cu mai mult de a 4-a
    - cuplul motor se simte foarte bine si sub 2000rpm
    - daca o folosesti pe distante scurte , cu opriri dese , acum cand a inceput sa fie mai rece afara , consumul se duce binisor spre 10 -11l/100Km , in oras
    - "desteptul" de la care am luat-o , s-a bucurat la 100-150E si i-a inlocuit aparatul radioCD cu unul care este doar CD-Player , asa ca m-am enervat si i-am luat o navigatie care face "de toate" (ca shaorma bine facuta) ;)
    La dezmembrari am gasit un set de jante de aliaj cu anvelope de vara (DOT 2013) si le-am luat fara sa mai stau pe ganduri.
     
  3. JurasikMan

    JurasikMan Skoda Expert

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Mesaje:
    1.843
    Locație:
    Brasov
    Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente . Felicitari pentru achizitie.
    In functie de rulaj , ai grija sa mai arunci cate un ochi si la sistemul 4x4 , care nu este nemuritor , verifica daca fluidele din grupuri au fost schimbate, la cea mai mica senzatie de vibratie verifica starea cardanului , prinderile pe caroserie , etc .
    O masina cu tractiune integrala este net superioara uneaia cu tractiune pe o singura punte , dar necesita si o mentenanta mai speciala si mai costisitoare .
    P.S.
    1) Presupun ca ai 6 trepte de viteza . In mod normal , nu ar trebui mai mult de treapta a treia in oras :p.
    2) Atentie mare la uzura pneurilor . Masinile cu tractiune integrala permanenta ( in special sistemul de pe masina ta ) trebuie sa aiba uzura foarte asemanatoare pe rotile puntilor fata/spate , obligatoriu anvelope de aceleasi dimensiuni , cu acelasi profil. Periodic se rotesc anvelopele fata /spate de pe aceeasi parte pentru o uzura uniforma.
     
    Ultima editare: 21 Oct 2016
  4. Adrian V.

    Adrian V. 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2014
    Mesaje:
    15
    Sarumana de urari si de sfaturi .
    Nu sunt chiar "biban" in ceea ca priveste masinile , si nu sunt la primul 4x4 . Dar , vorba aia , mereu mai ai cateceva de invatat pentru ca 4x4 asta difera de la un producator la altul
    In oras , daca vrei sa tii DPF-ul mai curat , ce-i drept ar trebui sa nu schimbi mai mult de a 3-a , ceea ce inseamna in jur de 2500Rpm la 50-60Km/h.
    Este mult de discutat pe tema asta , si cred ca cel mai potrivit ar fi sa o facem la un topic dedicat consumului.
    :racer:
     
  5. Adrian V.

    Adrian V. 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2014
    Mesaje:
    15
    Pe langa navigatie , am mai pus : carlig remorcare cu releele aferente, senzori fata-spate , camera marsarier, niste lumini ambientale in fata , si LED-uri la manerele de deschidere de la usi . Am vopsit partial hayonul ( dupa un design propriu) si am imbracat nuca schimbatorului de viteze . Am incercat si imbracarea volanului in piele (am cumparat pielea si ata , si chipurile am cusut-o eu) , ceea ce nu va recomand sa faceti voi singuri. A iesit ca draku, dar macar nu se mai macina plasticul ala de dinainte.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    P.S.
    Poze cu volanul nu pun , pentru ca mi-e rusine cu ele.
     
  6. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Bine ca ai lipit si țiganiile alea in stanga pe hayon!E perfect!
     
  7. efa982

    efa982 Silver Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Mesaje:
    401
    Locație:
    bucharest
    Ce insensibil esti la arta moderna :)
     
  8. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Daa.. :) Ce sa fac,urasc "chestiile gen adibas..insemne V6..etc si el e un amarat de 1.4..
    Dar na,mizeriile astea nu se discuta,tine de personaje..
     
    Ultima editare: 11 Dec 2016
  9. Adrian V.

    Adrian V. 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2014
    Mesaje:
    15
    Imi pare rau ca nu am gasit "o mizerie" cu Trabant. Dar cred ca se poate rezolva cu o vizita la Targul Vitan.
    Unde ai vazut ca este 1.4 ? ca deja ma uimesti. :nyah:
     
  10. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Era un exemplu..In cazul tau ai luat din Vitan chestia aia cu all wheel drive de parca nu se stia ca Scout e 4x4!!
     
  11. Adrian V.

    Adrian V. 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2014
    Mesaje:
    15
    Consider ca nu are rost sa discutam la infinit despre asta.
    Ca sa te dezamagesc pana la capat , nu am luat din Vitan sigla cu 4x4.
    :undwech:
     
  12. Little Big

    Little Big Esti prost? Citeaza ultimul mesaj postat!

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Mesaje:
    2.310
    Locație:
    Bucharest
    Tot un kich ramane! :D
    Important e sa-ti placa tie! :)
     
    Ultima editare: 12 Dec 2016

Distribuie pagina asta

  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor.
    Înlătură notificare